AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2011 (IV kadencja)

Protokół nr VIII / 2011

P r o t o k ó ł VIII/11

z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni,

które odbyło się 28 .04. 2011 roku



Wypowiadając formułę: „Otwieram VIII sesję Rady Powiatu we Wrześni” przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak rozpoczął o godz. 16:00 kolejne obrady w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni. Powitał radnych, starostę, pracowników, przedstawicieli służb, straży i jednostek organizacyjnych powiatu, dziennikarzy i przybyłych gości. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 17 radnych, czyli quorum pozwalające na podjęcie uchwał objętych porządkiem obrad. Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu. Nieobecni: radny Bogdan Kruk, radny Leszek Stawicki.

Następnie przewodniczący Rady poinformował, że protokół z VII sesji został sporządzony w  statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady. Dodał, że radni nie wnieśli uwag do treści przedstawionych w protokole, po czym poddał pod głosowanie jego przyjęcie.

Protokół z VII sesji Rady Powiatu został przyjęty 17 głosami „za”

Przewodniczący Rady zrealizował w ten sposób początkowe punkty porządku obrad:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu.



O godzinie 16:05 na salę obrad wszedł radny Leszek Stawicki zwiększając tym samym do 18 liczbę radnych uczestniczących w posiedzeniu.



Omawiając punkt 3 Przedstawienie porządku obrad przewodniczący Rady poinformował, że porządek posiedzenia został przedłożony radnym wraz z materiałami na sesję. Wobec braku uwag do zaproponowanego porządku przystąpił do realizacji jego dalszych punktów:

  1. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  2. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  3. Sprawozdanie Zarządu Powiatu we Wrześni z realizacji programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi za 2010 rok.

  4. Ocena stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej w powiecie wrzesińskim za 2010 rok.

  5. Podjęcie uchwał w sprawie:

  6. trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu powiatu wrzesińskiego spółkom wodnym, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonania zadań

  7. określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu wrzesińskiego za pierwsze półrocze danego roku oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej

  8. zmiany Wieloletniej prognozy finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025

  9. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

  10. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

  11. zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok

  12. Interpelacje i zapytania radnych.

  13. Wolne głosy i wnioski.

  14. Zakończenie.



O godzinie 16:10 skład rady uległ zwiększeniu do 19 osób, gdyż na salę wszedł radny Bogdan Kruk.



Ad. 4.

Przewodniczący Rady poinformował o działaniach, które zostały podjęte przez radnych w okresie międzysesyjnym od 23 marca do 28 kwietnia br. Przedstawione informacje stanowią załącznik nr 2 do protokołu.

Ad. 5.

Sprawozdanie z prac Zarządu i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym przedstawił starosta Dionizy Jaśniewicz. Stanowi ono załącznik nr 3 do protokołu. Ponadto starosta poinformował, że z dniem 1 kwietnia 2011 roku funkcję sekretarza powiatu pełni Bożena Nowacka, która jest jednocześnie naczelnikiem Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej. W dyskusji otwartej przez przewodniczącego Rady radni nie zgłosili żadnych uwag.

Ad. 6.

Sprawozdanie Zarządu Powiatu z realizacji programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi za 2010 rok zostało przedłożone radnym wraz z materiałami na sesję. Stanowi ono załącznik nr 4 do protokołu. Omawiając wyżej wymienioną kwestię Jan Sznura – zastępca naczelnika Wydziału Organizacyjnego, Spraw Obywatelskich i Zdrowia podkreślił, że zgodnie z zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie Zarząd Powiatu jest zobowiązany przedstawić sprawozdanie ze współpracy z organizacjami pozarządowymi. Następnie przypomniał, że program współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi na 2010 rok został podjęty uchwałą nr 201/XXXII/2009 Rady Powiatu z dnia 29 października 2009 roku (po wcześniejszych konsultacjach z organizacjami) i jest zgodny z  zadaniami powiatu i zapisami ustawy. Zaznaczył, że program był realizowany przez trzy wydziały Starostwa Powiatowego:

  1. Wydział Oświaty i Sportu (w zakresie sportu i turystyki)

  2. Wydział Promocji i Kultury (w zakresie promocji, kultury i dziedzictwa narodowego)

  3. Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia (w zakresie zdrowia)

Następnie Jan Sznura podkreślił, że w ramach ogłoszeń o otwartych konkursach na realizację zadań publicznych powiatu wpłynęły:

  1. w dziedzinie kultury fizycznej, sportu i turystyki: 23 oferty z 15 organizacji (kluby uczniowskie, stowarzyszenia zajmujące się sportem i rekreacją)

  2. w zakresie kultury, sztuki i ochrony tradycji: 9 ofert z 7 organizacji (zlecone zadania polegały na organizacji konkursów, przeglądów, festiwali: recytatorskich, literackich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych i wiedzy o Europie)

Natomiast zadania powiatu w zakresie promocji zdrowia i bezpieczeństwa publicznego realizowane były przy współudziale m.in.: Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej. 15 organizacji pozarządowych z terenu powiatu otrzymało wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki na łączną kwotę 97.806,39zł. Podsumowując współpracę powiatu z organizacjami pozarządowymi Jan Sznura podkreślił, że z budżetu powiatu na realizację zadań udzielono dotacji w wysokości 69.800,00zł.

W dyskusji otwartej przez przewodniczącego Rady głos zabrała radna Maria Taciak, która poprosiła skarbnika powiatu o wskazanie podstaw udzielenia dotacji w wysokości 15.000,00zł Towarzystwu Turystyki Wodnej „Perkoz” na roboty budowlane związane z rozbudową przystani wodniackiej nad Wartą w Pyzdrach. Przywołała fragment opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zauważyła, że: „(…) dotacja na inwestycje musi być związana z realizacją zadań powiatu przejętych przez podmiot niepubliczny. Z zamieszczonych informacji oraz wydatków zaplanowanych w budżecie powiatu nie wynika, iż Towarzystwo Turystyki Wodnej Perkoz przejęło do realizacji zadania powiatu, z którymi miałyby się wiązać wydatki majątkowe na rozbudowę przystani wodniackiej”.

W odpowiedzi skarbnik Beata Walkowiak zaznaczyła, że Towarzystwo Turystyki Wodnej „Perkoz” dzierżawi teren przystani wodniackiej od gminy Pyzdry w związku z czym nie zwiększa swojego majątku, a pieniądze na realizację zadania zostały przeznaczone na wydatki bieżące. Dodała, że szczegółowe informacje przedstawi w piśmie do Komisji Rewizyjnej.

Ad. 7.

Oddając głos Grażynie Prokop – zastępcy Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrześni przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu dotyczącego oceny stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej w powiecie wrzesińskim za 2010 rok stanowiącej załącznik nr 5 do protokołu. Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej (PSSE) przypomniała, że ocena stanu sanitarnego jest dostępna od połowy lutego na stronach internetowych stacji. Przeprosiła radnych za tegoroczne utrudnienia w dostępie do informacji.

W odniesieniu do przedstawionego materiału głos zajął radny Jerzy Mazurkiewicz, który zapytał czy pracownicy PSSE mają wiedzę na temat stanu ujęć wody na terenie zakładu „Tonsil” lub czy podlegają one kontroli innej jednostki? Dodał, że wokół ujęć naruszone zostało ogrodzenie, a ich niewłaściwe likwidowanie może doprowadzić do zanieczyszczenia wody.

Grażyna Prokop odpowiedziała, że wodociąg na terenie „Tonsilu” był kontrolowany przez PSSE, ale w obecnej chwili (likwidacji obiektu) nie potrafi wskazać, jakie działania są podejmowane. Zapewniła, że udzieli szczegółowych informacji po konsultacji z  pracownikami pionu higieny komunalnej.

Radny Krzysztof Wojciechowski poprosił o przybliżenie użytego w prezentacji terminu „teoretyczna ocena stanu sanitarnego”.

Grażyna Prokop podkreśliła, że teoretycznej oceny dokonuje się przy wydawaniu opinii na temat jadłospisu. Sprawdzając jadłospis pracownik PSSE kontroluje czy spełnia on wymogi zawarte w rozporządzeniu: m.in. jaki jest procentowy udział poszczególnych składników, by proces żywieniowy był właściwy dla danej grupy wiekowej.

A kiedy byłaby to praktyczna ocena”? Czy warto dokonywać oceny teoretycznej, gdy nie znajduje się jej empirycznego potwierdzenia?” – dopytywał radny Krzysztof Wojciechowski.

W odpowiedzi usłyszał, że dzięki teoretycznej ocenie jadłospisu można ustalić, czy dzieci są właściwie odżywiane, co wpływa na ich zdrowie i prawidłowy rozwój. Pracownicy nie przeprowadzają praktycznej oceny (konsumpcji dań) .

O godzinie 17:10 przewodniczący Rady ogłosił 10 minut przerwy.



Skład Rady Powiatu nie uległ zmianie po przerwie.





Ad. 8.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie:

  1. trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu powiatu wrzesińskiego spółkom wodnym, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonania zadań

W uzasadnieniu wyżej wymienionego projektu Urszula Łabęda – naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno – Budowlanej, Środowiska i Rolnictwa przybliżyła zebranym sytuację spółek wodnych na terenie powiatu wrzesińskiego. Podkreśliła, że do końca 2010 roku w powiecie funkcjonowało 5 spółek. W 2011 roku powstały kolejne trzy spółki, a w dniu dzisiejszym tj. 28 kwietnia br. wpłynął wiosek o zatwierdzenie statutu nowej spółki. Właściciele gruntów zmeliorowanych zrzeszający się w spółkach wodnych mogą ubiegać się o zewnętrzne środki finansowania zadań statutowych, a w szczególności utrzymania i konserwacji urządzeń melioracyjnych. Ponadto Urszula Łabęda zwróciła uwagę na fakt, że niektóre spółki wystąpiły w 2010 roku ze Związku Spółek Wodnych. Dzięki temu członkowie gminnych spółek chcą zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na utrzymanie struktur administracyjnych. Dodała, że coraz częściej też decydują się na wzrost wysokości składki członkowskiej, a wszystkie te działania zmierzają do przywrócenia sprawności technicznej systemom melioracyjnym. W związku z powyższym podkreśliła, że rolą samorządu jest udzielenie wsparcia zrzeszonym w spółkach wodnych.

W otwartej przez przewodniczącego Rady dyskusji głos zabrał radny Józef Szafarek, który zgłosił poprawkę do projektu uchwały zaproponowaną przez Komisję Budżetowo – Finansową na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia br. Następnie odczytał zmienioną treść § 8 w omawianym projekcie. Zgłoszona poprawka stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Wobec braku kolejnych propozycji zmian przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zmianę wprowadzoną przez Komisję Budżetowo – Finansową w § 8 pkt. 2 ww. projektu w brzmieniu: „Nadzór nad wykonaniem umowy prowadzi się w zakresie:

1) kontroli wykonania zadania,

2) gospodarowania przyznaną dotacją i właściwym jej wykorzystaniem oraz rozliczeniem,

3) prowadzenia dokumentacji umożliwiającej ustalenie kosztów realizowanych zadań”.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 18 głosami „za”, przy 1głosie „wstrzymującym” przyjęła zaproponowaną przez Komisję Budżetowo – Finansową zmianę w powyższym brzmieniu

Następnie przewodniczący Rady przeprowadził procedurę głosowania nad projektem uchwały wraz z przyjętą poprawką.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 41/VIII/2011 w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu powiatu wrzesińskiego spółkom wodnym, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonania zadań

Oddając głos skarbnikowi powiatu Beacie Walkowiak przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie:

  1. określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu wrzesińskiego za pierwsze półrocze danego roku oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej

W uzasadnieniu do projektu uchwały skarbnik powiatu zaznaczyła, że zgodnie z art. 266 ustawy o finansach publicznych Zarząd Powiatu jest zobowiązany przedstawić organowi stanowiącemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej informację o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze roku budżetowego oraz informację o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej. Dodała, że dane dotyczące budżetu zostaną zawarte w części tabelarycznej (dochody, wydatki, przychody, rozchody, wydatki majątkowe, udzielone dotacje, zadania wynikające z prawa ochrony środowiska ) i części opisowej (uzasadnienia dotyczące dochodów wydatków, zamówień publicznych oraz dotacji udzielonych z budżetu powiatu w pierwszym półroczu danego roku budżetowego). Dane w zakresie informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej będą przedstawione w części opisowej i części tabelarycznej (będzie zawierać stopień realizacji wyszczególnień dla roku, którego dotyczy informacja). W zakresie przedsięwzięć (załącznik nr 3 do uchwały) będą przedstawione dane o zobowiązaniach, zaangażowaniu środków na zadania, które zostały wykonane lub zostaną/nie zostaną zrealizowane.

Radni nie wnieśli żadnych uwag do rozpatrywanego projektu uchwały w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania nad jego przyjęciem.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 42/VIII/2011 w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu wrzesińskiego za pierwsze półrocze danego roku oraz informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej

Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie:

  1. zmiany Wieloletniej prognozy finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025

Przewodniczący Rady oddał głos staroście, który zgłosił autopoprawkę do projektu uchwały. Autopoprawkę stanowiącą załącznik nr 7 do protokołu przedstawiła skarbnik powiatu. Przewodniczący Rady poprosił o przedstawienie uzasadnienia do całego projektu uchwały.

Beata Walkowiak zaznaczyła, że autopoprawką do projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej prognozy finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025 zostaną wprowadzone zmiany wskaźników. Dodała, że zgodnie z nowymi przepisami ustawy o finansach publicznych w wyliczeniu wskaźników należy uwzględnić sytuację finansową z ostatnich trzech lat. Jeśli nastąpiły zmiany dochodów, wydatków i przychodów, które zwiększyły się z wolnych środków w budżecie, to jednocześnie zmniejszyły się wskaźniki zadłużenia, czyli możliwość spłaty długu na lata 2012 – 2014. Omawiając projekt uchwały skarbnik powiatu podkreśliła, że jest on konsekwencją zmian w budżecie powiatu oraz zmian limitu zobowiązań w zakresie przedsięwzięć wskutek aktualizacji danych i zwiększenia środków na zadania termomodernizacyjne.

W odniesieniu do projektu uchwały głos zabrał radny Bogdan Kruk, który przypomniał, że zmiany organizacyjne w Starostwie miały przynieść oszczędności w dziale wynagrodzenia i składki od nich naliczane. Dodał, że radny Józef Szafarek przekonywał go, że w 2011roku wyniosą one 500.000,00zł, a w przyszłym roku 1.000.000,00zł, a tymczasem w bieżącym roku jest już o 10.000,00zł więcej niż przewidywano. W związku z powyższym zapytał czy nastąpiła pomyłka w wyliczeniach, czy jednak jego obawy są słuszne?

Radny Józef Szafarek odpowiedział, że należy uwzględnić dochody, kwotę długu malejącą systematycznie z roku na rok. Gdyby nie wprowadzono zmian reorganizacyjnych w Starostwie, to przedstawione wskaźniki nie stanowiłyby kwoty początkowej 36.281.000,00zł, tylko znacznie więcej. Zaznaczył, że w związku z przewidywanym wzrostem wysokości minimalnej płacy zmiany wysokości kwoty zaplanowanej w dziale wynagrodzenia są nieuniknione.

Radny Bogdan Kruk dodał, że nie przekonują go argumenty przewodniczącego Komisji Budżetowo – Finansowej.

Odnosząc się do omawianej kwestii skarbnik powiatu zauważyła, że największe zmiany w wysokości wynagrodzeń nastąpią w 2011 roku. Wskaźniki w WPF są wyliczane raz w roku i będą obowiązywać w następnych latach. Zmiany WPF są związane ze zmianami w uchwale budżetowej na 2011 rok, a wzrost o 10.000,00zł w dziale wynagrodzenia jest konsekwencją przekazania Powiatowemu Zarządowi Dróg pieniędzy na nagrody jubileuszowe. Dodała, że oszczędności będą widoczne w przyszłorocznym budżecie.

Wobec braku dalszych uwag przewodniczący zarządził głosowanie nad autopoprawką do projektu uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę Zarządu Powiatu

Następnie przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad projektem uchwały wraz z przyjętą autopoprawką.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 43/VIII/2011 w sprawie zmiany Wieloletniej prognozy finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie:

  1. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

Dodał, że chodzi o udzielenie pomocy w wysokości 10.000,00zł dla poszkodowanych w  pożarze.

Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawił starosta Dionizy Jaśniewicz, który zauważył, że powiat zobowiązał się do pomocy poszkodowanym w wydarzeniach losowych. Dodał, że w ostatnim okresie już niejednokrotnie udzielano z budżetu tego typu dotacji.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 44/VIII/2011 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

Na prośbę przewodniczącego Rady uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie:

  1. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

przedstawiła naczelnik Wydziału Administracji Architektoniczno – Budowlanej, Środowiska i  Rolnictwa. Urszula Łabęda podkreśliła, że w zadania powiatu zgodnie z „Planem ochrony środowiska dla powiatu wrzesińskiego na lata 2009 – 2012 z perspektywą na lata 2013 – 2016” wpisane jest udzielenie gminom pomocy na walkę ze szkodnikami kasztanowców. W ramach tych dotacji gminy przeprowadzają działania, które są dostosowane do lokalnych potrzeb (kupują środki ochrony roślin, opaski uniemożliwiające przedostawanie się szkodników). Zaznaczyła, że udzielenie dotacji w wysokości 4.000,00zł jest rozpatrywane w związku z wnioskiem złożonym przez gminę Miłosław.

Przewodniczący Rady dodał, że uchwały o podobnej treści były podejmowane już w latach ubiegłych.

Radny Bogdan Kruk zapytał czy inne gminy złożyły wnioski o dofinansowanie działań w zakresie ochrony kasztanowców?

W odpowiedzi usłyszał, że wpłynął tylko wniosek z gminy Miłosław.

W związku z niepodjęciem dalszej dyskusji przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 45/VIII/2011 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

Następnie przewodniczący przystąpił do rozpatrzenia ostatniego projektu uchwały w sprawie:

  1. zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok

Na prośbę starosty autopoprawkę do wyżej wymienionego projektu przedstawiła Beata Walkowiak. Autopoprawka stanowi załącznik nr 8 do protokołu. Skarbnik powiatu wyjaśniła, że na wniosek dyrektora zostaną zwiększone środki w budżecie Zespołu Szkół Politechnicznych o kwotę 1.320,00zł z przeznaczeniem na opłaty bankowe i różnice kursowe w związku z realizacją projektu mobilności.

Nawiązując do projektu uchwały Beata Walkowiak zaznaczyła, że dochody zwiększą się z tytułu dotacji celowych uzyskanych z gmin: Miłosław, Kołaczkowo i Pyzdry (po 10.000,00zł) z przeznaczeniem na realizację „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Wrzesińskiego”. Ponadto z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wpłynęły środki w wysokości 20.000,00zł na realizację przedsięwzięcia pn.: „Poznajemy ekosystemy objęte ochroną NATURA 2000 – Warsztaty terenowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie otrzymał odszkodowanie od ubezpieczyciela UNIQA S.A. w kwocie 3.050,00zł, które zostanie przeznaczone na zakup okien i 3.600,00zł z czynszów za wynajem pomieszczeń, z których sfinansowany zostanie zakup gaśnic. Środki, które wpłynęły do Powiatowego Zarządu Dróg z tytułu zajęcia pasa drogowego i sprzedaży drewna z wycinki w kwocie 30.000,00zł zostaną rozdysponowane w następujący sposób: 6.000,00zł na zwiększenie środków na zadanie majątkowe „Przebudowa drogi powiatowej Kozubiec – Sarnice – Czeszewo – Orzechowo”, 24.000,00zł na remont promu. Zwiększone zostaną środki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o kwotę 687.706,00zł na realizację projektu „Bądźmy aktywni”, które wpłynęły w ramach dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Do budżetu zostaną wprowadzone środki z ubiegłego roku w kwocie 262,00zł w ramach realizacji projektu „Moja wiedza = mój sukces zawodowy” i środki w kwocie 1.503,00zł z realizacji projektu „Program formalnego potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego”. Skarbnik dodała, że zwiększą się środki z tytułu planowanego kredytu o kwotę 275.000,00zł, które zostaną przeznaczone na realizację zadania „Przebudowa drogi powiatowej Kozubiec – Sarnice – Czeszewo – Orzechowo”. Ponadto wolne środki pozostające na rachunku bankowym za 2010 rok w kwocie 583.313,00zł zostaną rozdysponowane w następujący sposób:

  1. 17.155,00zł dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na utworzenie specjalistycznej rodziny zastępczej (nastąpi zwiększenie wydatków płacowych)

  2. 15.193,00zł dla Starostwa Powiatowego z przeznaczeniem na dotacje dla powiatów w związku z utrzymaniem dzieci z powiatu wrzesińskiego w rodzinach zastępczych

  3. 16.620,00zł dla Starostwa Powiatowego na realizację projektu „Nowoczesny powiat wrzesiński – kompetentny urzędnik samorządowy”

  4. 8.518,00zł dla Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej na realizację projektu „Program formalnego potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego”

  5. 25.950,00zł dla Starostwa Powiatowego na realizację projektu „Moja wiedza = mój sukces zawodowy”

  6. 48.377,00zł dla Starostwa Powiatowego na realizację projektu „Dobry zawód to dobry start na rynku pracy”

  7. 9.460,00zł dla Powiatowego Urzędu Pracy na realizację projektu „Pomocna dłoń II”

  8. 56.765,00zł dla Starostwa Powiatowego z przeznaczeniem na wydatki majątkowe, w tym 50.000,00zł na zakup serwera i oprogramowania

  9. 72.520,00zł dla Starostwa Powiatowego na realizację projektu „Budowa hali i wiaty magazynowej z przebudową budynku warsztatowego do ćwiczeń budowlano – instalatorskich przy PCEZ we Wrześni” z przeznaczeniem na wykonanie dodatkowej instalacji centralnego ogrzewania i przyłącza wodno – kanalizacyjnego

  10. 81.000,00zł dla Powiatowego Zarządu Dróg na remont i utrzymanie promu

  11. 40.681,00zł dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jako zabezpieczenie wkładu własnego do realizacji projektu „Bądźmy aktywni”

  12. 191.074,00zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, a także z tego: 4.000,00zł na dotację dla gminy Miłosław, 30.000,00zł na dotacje dla spółek wodnych, 20.000,00zł na realizację programu usuwania wyrobów zawierających azbest, 30.000,00zł na utrzymanie zieleni, 5.000,00zł na zakup sorbentu.

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani pytań do przedstawionego projektu uchwały w związku z  czym przewodniczący Rady poddał pod głosowanie autopoprawkę przedstawioną przez Zarząd Powiatu.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę do projektu uchwały

Następnie przewodniczący Rady przeprowadził głosowanie nad projektem uchwały wraz z przyjętą autopoprawką.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 46/VIII/2011 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok

Po zakończeniu głosowania przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad. 9.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja ani zapytanie radnych. W związku z powyższym zapytał czy ktoś chciałby zabrać głos w tym punkcie porządku obrad.

Radna Maria Taciak poprosiła starostę o przedstawienie decyzji w sprawie zamkniętego basenu „Świat Wodny” Cenos. W związku z apelem uczestników Powiatowego Zjazdu SLD w sprawie podjęcia działań w zakresie zorganizowania parkingu w pobliżu dworca kolejowego zapytała, jakie są szanse na zawarcie w tej kwestii porozumienia z gminą Września?

Odpowiadając na pierwsze pytanie starosta poinformował, że basen zostanie otwarty, a jego zarządcą będzie dotychczasowy właściciel. Nie podał daty wznowienia działalności obiektu, gdyż nie została mu ona wskazana. W sprawie parkingu przy PKP Dionizy Jaśniewicz przypomniał, że zgodnie ze złożonymi obietnicami dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Poznaniu (GDDiA) zobowiązał się do modernizacji parkingu w ramach inwestycji budowy drogi. W związku z tym, że zadanie to nie zostało wykonane dyrektor GDDiA zapewnił, że firma jest w stanie sfinansować w dużej mierze przedsięwzięcie budowy parkingu przed dworcem PKP we Wrześni tzn. na terenie przed byłym biurowcem „Tonsilu” a frontem dworca. Następnie starosta zaznaczył, że w sprawie terenu, gdzie planuje się wybudować parking prowadził rozmowy z burmistrzem Miasta i Gminy Września. Ustalono, że teren był własnością spółki cukrowej, a w obecnej chwili nikt nie ma prawa zgłaszania roszczeń, gdyż jest to teren należący do gminy Września. Dodał, że burmistrz zobowiązał się prowadzić rozmowy z dyrekcją GDDiA.

Ad. 10.

Radny Krzysztof Wojciechowski odwołał się w tym punkcie do odpowiedzi Narodowego Funduszu Zdrowia na apel Rady Powiatu popierający Szpital Powiatowy we Wrześni. Przyznał, że zaniepokoiły go opisane kwestie (podobnie jak pozostałych członków Komisji Budżetowo – Finansowej). Z treści pisma, które nadesłano 31 marca 2011 roku wynika, że NFZ w połowie kwietnia br. podejmie próbę podpisania ugody ze szpitalem, a dokumenty potrzebne do jej przygotowania wpłynęły do NFZ dopiero 30 marca br. Następnie przypomniał, że na sesji 23 marca 2011 roku prezes Zbyszko Przybylski poinformował radnych, że ugoda została już podpisana. Ponadto radny zaznaczył, że 27 kwietnia br. prezes szpitala uczestniczył w posiedzeniu Komisji Budżetowo – Finansowej, na którym zapewnił, że pierwsza część ugody z NFZ została zawarta, a w sprawie wypłaty drugiej części pieniędzy toczą się rozmowy. Ponadto Zbyszko Przybylski zobowiązał się dostarczyć kopię dokumentu zawartej już ugody. Radny Krzysztof Wojciechowski poprosił, by wyjaśnić sprawę. Wyraził jednocześnie przekonanie, że nie przekazuje się radnym rzetelnych informacji. Zaproponował, by zaprosić na posiedzenie Rady dyrektorkę Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Nawiązując do wypowiedzi radnego Maria Taciak poprosiła starostę, by wystąpił do spółki „Szpital Powiatowy we Wrześni” z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień w wyżej wymienionych kwestiach, w tym wątpliwości zgłaszanych przez członków Komisji Budżetowo – Finansowej.

Dionizy Jaśniewicz zauważył, że organem kompetentnym do podejmowania takich działań jest rada nadzorcza szpitala. Jej członkowie przygotują materiał, a następnie przekażą go radnym z Komisji Rewizyjnej.

Radny Janusz Balcerzak poinformował, że organizowany przez Komisję Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa wyjazd do biogazowni w okolicach Berlina w dniu 7 maja br. może nie odbyć się z powodu niewystarczającej liczby uczestników. Następnie przypomniał, że osoby, które nie złożą do końca lipca wniosku o wykup gruntu w użytkowaniu wieczystym mogą stracić bonifikatę w wysokości od 50 do 90% ceny nieruchomości. W związku z tym zapytał starostę czy w powiecie znajdują się grunty w użytkowaniu wieczystym? Radny zapoznał również zebranych z ofertą konkursu „Eurozagroda”: kategorie 1) budynki inwentarskie, 2) budynki magazynowe i gospodarcze, 3)  budynki mieszkalne, 4) inne obiekty zagrodowe i ochrony środowiska. Dodał, że zgłoszenia można nadsyłać do końca czerwca 2011 roku, a po zakończeniu konkursu na wyróżnionym obiekcie zostanie umieszczony napis poświadczający zwycięstwo. Radny sugerował, by ogłoszenie o konkursie zamieścić w „Przeglądzie Powiatowym”.

Odpowiadając na pytanie dotyczące użytkowania wieczystego starosta przyznał, że nie jest w stanie określić liczby takich gruntów w powiecie. Ponadto dodał, że w biuletynie powiatowym można umieść informacje o obydwu poruszonych przez radnego sprawach.

Następnie starosta omówił prezentację z udziału w projekcie zorganizowanym przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności w Mołdawii (rejon Orhea). Zaznaczył, że projekt miał na celu promowanie ludności miejscowej alternatywy tworzenia miejsc pracy w oparciu o  wartości lokalne i agroturystykę. Dodał, że uczestnicy projektu wkrótce zwiedzą powiat wrzesiński. Prezentacja stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Przewodniczący Komisji Budżetowo – Finansowej Józef Szafarek podkreślił, że prezes Zbyszko Przybylski poinformował członków komisji, że Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił pierwszą część pieniędzy za usługi wykonane ponad limit w 2009 roku, a w kwestii wypłaty pozostałych pieniędzy (należnych za 2009 rok) została zawarta ugoda z Funduszem. Radny zaznaczył, że prezes zobowiązał się również dostarczyć szczegółowy materiał w  sprawie negocjacji prowadzonych z NFZ na następne posiedzenie komisji.

Przewodniczący Rady przypomniał radnym, że oświadczenia majątkowe należy złożyć do 30 kwietnia br., a następnie poinformował, że jeśli nie wystąpi konieczność zwołania radnych w maju sesja absolutoryjna odbędzie się 16 czerwca br.

Ad. 11.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godzinie 18:30 przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak zamknął VIII sesję Rady Powiatu we Wrześni.



Przewodniczący Rady

Grzegorz Kaźmierczak

Protokołowała:

Natalia Kowalczyk


Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Łukasz Jakubowski (24/06/2011 13:41:45)
  • zaakceptowanie treści informacji: Łukasz Jakubowski (24/06/2011 14:53:43)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Łukasz Jakubowski (24/06/2011 14:53:43)
Lista wiadomości
Protokół nr XIV / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 28.12.2011 roku.
Protokół nr XIII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 15.12.2011 roku.
Protokół nr XII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 20. 10. 2011 roku.
Protokół nr XI / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 22. 09. 2011 roku.
Protokół nr X / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 26. 08. 2011 roku.
Protokół nr IX / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 16. 06. 2011 roku
Protokół nr VIII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 28.04.2011 r.
Protokół nr VII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 23.03.2011 r.
Protokół nr VI / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 24.02.2011 r.
Protokół nr V / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 8.02.2011 r.
Protokół nr IV / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 20.01.2011 r.