AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2011 (IV kadencja)

Protokół nr IV / 2011

Protokół nr IV/11

z posiedzenia Rady Powiatu

z dnia 20.01.2011 r.

 

O godzinie 16:00 przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak otworzył IV sesję Rady Powiatu IV kadencji we Wrześni. Powitał radnych, starostę i pracowników, zaproszonych gości, przedstawicieli jednostek, służb i straży oraz dziennikarzy. Na podstawie listy obecności przewodniczący stwierdził, że w posiedzeniu uczestniczy 19 radnych, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu. W szczególności powitał Artura Owczarkowskiego – kierownika Działu Analiz Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

 

Ad. 2.

Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że protokół z III sesji Rady Powiatu został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady. Dodał, że nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu. Następnie poddał pod głosowanie jego przyjęcie.

Protokół z III sesji Rady Powiatu we Wrześni został przyjęty przez radnych 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących”

 

Ad. 3.

Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Informacja o projekcie Statystyczne Vademecum Samorządowca.

  5. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  6. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i  z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  7. Sprawozdanie starosty wrzesińskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2010 rok.

  8. Podjęcie uchwał w sprawie:

  1. rozpatrzenia skargi na dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących,

  2. przyjęcia planu pracy Rady Powiatu we Wrześni na 2011 rok,

  3. ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej,

  4. ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej,

  5. ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki,

  6. ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej,

  7. ustalenia planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa,

  8. ustalenia planu pracy Komisji Rozwoju Lokalnego,

  9. Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni,

  10. uchwalenia Statutu powiatu wrzesińskiego,

  11. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław,

  12. zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.

9. Interpelacje i zapytania radnych.

10. Wolne głosy i wnioski.

11. Zamknięcie obrad.

 

Nikt z radnych nie wniósł uwag do przedstawionego porządku obrad w związku z czym przewodniczący przystąpił do jego realizacji.

 

Ad. 4.

Przewodniczący Rady poprosił pana Artura Owczarkowskiego o przedstawienie projektu Statystyczne Vademecum Samorządowca. Kierownik Działu Analiz Urzędu Statystycznego w Poznaniu pogratulował radnym uzyskania mandatu, a następnie w formie prezentacji przedstawił podstawowe wiadomości o powiecie wrzesińskim. Radni otrzymali również foldery informacyjne. A. Owczarkowski zachęcał ponadto zebranych do korzystania z danych Urzędu Statystycznego podkreślając niejednokrotnie, że są one bezpłatne.

 

Ad. 5.

Przewodniczący Rady przedstawił informacje o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym, które stanowią załącznik nr 2 do protokołu.

 

Ad. 6.

Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawił starosta Dionizy Jaśniewicz. Stanowi ono załącznik nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z pytaniem czy ktoś chciałby zabrać głos w sprawie informacji dotyczących prac Zarządu. Radni nie podjęli dyskusji. Następnie przewodniczący przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

 

Ad. 7.

Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zostało przedłożone radnym wraz z materiałami na sesję. Stanowi ono załącznik nr 4 do protokołu.

Na wstępie starosta zaznaczył, że Komisja Bezpieczeństwa i Porządku jest jedyną komisją funkcjonującą poza strukturami Rady Powiatu. W 2010 roku komisja wykazała się szczególną aktywnością w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie: zapewnienie ofiarom przemocy dostępu do ośrodków, gdzie zostanie im udzielona fachowa porada i pomoc, w tym dwóch lokali hostelowych w Zielińcu, a ponadto zorganizowanie terapii dla sprawców przemocy, dzięki której będą oni mogli uniknąć kary pozbawienia wolności. Dodał, że ważną rolę w wyżej wymienionych zakresach odgrywa również Centrum Pomocy Bliźniemu działające w Zielińcu. W podsumowaniu starosta podkreślił, że działania podejmowane przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku w pełni potwierdzają potrzebę jej funkcjonowania.

W otwartej przez przewodniczącego Rady dyskusji głos zabrał radny Krzysztof Wojciechowski, który zauważył, że w załączonym sprawozdaniu zabrakło opisu spraw, o których wspomniał starosta. Z przedstawionego radnym materiału wynikało jedynie, że Komisja Bezpieczeństwa i Porządku na grudniowym spotkaniu zapoznała się ze stanem bezpieczeństwa sanitarno - epidemiologicznego, stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zanalizowała stan zagrożeń pożarowych w powiecie, czyli zajęła się sprawami, które pokrywają się z zakresem działań podejmowanych przez Radę Powiatu. Radny dał pod rozwagę ideę, by Komisję Bezpieczeństwa i Porządku ponownie uczynić jedną ze stałych komisji Rady. Nawiązując do kwietniowego posiedzenia komisji dotyczącego problemu alkoholizmu wśród dzieci, młodzieży i w rodzinach na terenie powiatu wrzesińskiego zapytał o konkretne przykłady działań, które zostały podjęte w przeciwdziałaniu tym zjawiskom.

Starosta przyznał, że przedstawiony materiał miał na celu jedynie ogólnikowe przybliżenie działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku i nie opisano w nim wszystkich prowadzonych przez nią prac. W odpowiedzi na pytanie radnego wspomniał o powiatowym programie przeciwdziałania przestępczości wśród młodzieży, w ramach którego odbywają się spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli z funkcjonariuszami policji, a ponadto zostały ustalone stałe dyżury psychologów w szkołach. Szczególną kontrolą objęto miejsca, w których zaobserwowano potencjalne zagrożenie kontaktu młodzieży ze środkami odurzającymi. Starosta zaznaczył, że działania interwencyjne służb i straży są jednak w dość znaczny sposób ograniczone, szczególnie na terenie prywatnych dyskotek. Niezbędne jest więc w ramach tego projektu współdziałanie rodziców, szkoły i przedstawicieli służb. Wspomniał również, że na terenie powiatu wrzesińskiego podjęto aktywne działania, które w końcowym rezultacie doprowadziły do zamknięcia sklepów z dopalaczami.

Zamykając punkt 7 porządku obrad przewodniczący Rady zaproponował, by do omawianego tematu powrócić na kolejnej sesji, w czasie której zostanie przedstawione sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji we Wrześni o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w powiecie wrzesińskim za 2010 rok. Następnie przystąpił do realizacji punktu dotyczącego podjęcia projektów uchwał.

 

Ad. 8.

Oddając głos radnej Marii Taciak przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Na wstępie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przytoczyła art. 227 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeksu Postępowania Administracyjnego definiującego pojęcie skargi: „Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw”. Przywołała również art. 229 ust.4 tej samej ustawy: „Jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrzenia skarg, jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności zarządu powiatu oraz starosty, a także kierowników powiatowych służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem spraw określonych w pkt 2 – rada powiatu”. Następnie radna przedstawiła zebranym procedurę podjętą w sprawie wyżej wymienionej skargi. Zaznaczyła, że przewodniczący Rady działając na podstawie art. 229 Kodeksu Postępowania Administracyjnego przekazał Komisji Rewizyjnej wniesione przez skarżącego pismo. Na posiedzeniu 20 grudnia 2010 roku członkowie komisji zapoznali się z dokumentacją (zarzuty, załączone pisma) nadesłaną przez skarżącego – pracownika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz pismem dyrektora ZSTiO (m.in.; zakres czynności skarżącego) będącym odpowiedzią na pytania skierowane przez starostę wrzesińskiego. Skarga zawierała zarzuty przeciwko niezgodnemu z prawem rozwiązaniu stosunku pracy ze skarżącym, gdyż nastąpiło naruszenie art. 39 Kodeksu Pracy, mówiącego, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, któremu brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Skarżący uznał również, że bezpodstawnie nie otrzymał nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a ponadto zarzucił brak możliwości osobistego kontaktu z dyrektorem szkoły. W podsumowaniu radna Maria Taciak podkreśliła, że po zapoznaniu się z zarzutami i wszystkimi zebranymi w tej sprawie materiałami Komisja Rewizyjna w dniu 07.01.2011 roku stwierdziła, że zarzuty zawarte w skardze na dyrektora ZSTiO są nieuzasadnione i bezpodstawne, a swoje stanowisko przedstawiła w protokole z tego posiedzenia. Dodała, że anulowanie rozwiązania umowy o pracę nastąpiło za zgodą stron 11 maja 2010 roku, a skarga wpłynęła do przewodniczącego Rady w listopadzie 2010 roku, kiedy to nie działała już Rada Powiatu.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję zaznaczając jednocześnie, że w odniesieniu do rzetelności przedstawionego opisu przebiegu sprawy i kompetencji radnej Marii Taciak nie jest to konieczne. Radni nie podjęli dalszej dyskusji w omawianej kwestii w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad projektem uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 22/IV/11 w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

 

Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Powiatu we Wrześni na 2011 rok.

W związku z niepodjęciem przez radnych dyskusji przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 23/IV/11 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Powiatu we Wrześni na 2011 rok

 

Następnie przewodniczący Rady przystąpił kolejno do rozpatrzenia i przyjęcia każdego z poniżej wymienionych projektów uchwał:

  1. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej

  2. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej

  3. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki

  4. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej

  5. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa

  6. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rozwoju Lokalnego.

W żadnej ze spraw dotyczących uchwalenia planów pracy poszczególnych komisji stałych Rady Powiatu radni nie podjęli dyskusji w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił kolejno do statutowej procedury głosowania nad każdym wyżej wymienionym projektem uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” kolejno podjęła uchwałę:

nr 24/IV/11 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej,

nr 25/IV/11 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej,

nr 26/IV/11 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki,

nr 27/IV/11 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej,

nr 28/IV/11 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa,

nr 29/IV/11 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rozwoju Lokalnego

 

Następnie przewodniczący przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Przewodniczący Rady poprosił starostę o przedstawienie projektu uchwały wraz z uzasadnieniem.

Omawiając projekt uchwały Dionizy Jaśniewicz przedstawił ogólne założenia, które zostaną zrealizowane poprzez wprowadzenie zmian struktury organizacyjnej Starostwa Powiatowego. Podkreślił, że podejmowane działania mają na celu poprawienie efektywności pracy jednostki. Reorganizacja jest wynikiem zmiany przepisów prawnych i przekształceń kompetencyjnych powiatu, które wpłynęły na zmianę zakresu zadań w poszczególnych wydziałach. W wyniku zmiany Regulaminu Organizacyjnego w Starostwie będzie funkcjonowało osiem wydziałów, czyli o trzy mniej niż w poprzedniej strukturze. Starosta zaznaczył, że połączenie wydziałów, a tym samym przeniesienie w ich obrębie zakresu czynności było tylko i wyłącznie działaniem pragmatycznym.

W wyniku zmian struktura organizacyjna Starostwa Powiatowego będzie przedstawiać się następująco:

  • Wydział Geodezji, Kartografii i Nieruchomości:

      • dostosowanie struktury organizacyjnej do zmiany przepisów zewnętrznych, w wyniku której pod koniec 2010 roku zlikwidowano gospodarstwa pomocnicze

      • włączenie PODGiK w strukturę wydziału

  • Wydział Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich:

      • połączenie Wydziału Inwestycji i Mienia Powiatu z Wydziałem Rozwoju Lokalnego i Funduszy Europejskich

      • część zadań gospodarczych zostanie przeniesionych do Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich

      • dążenie do osiągnięcia zamkniętego przebiegu w przygotowywaniu projektu w jednym wydziale: opracowanie projektu – złożenie wniosku o dofinansowanie – przeprowadzenie działań przetargowych – realizacja inwestycji – rozliczenie

  • Wydział Promocji i Kultury

      • zmiany w procedurze ogłaszania konkursów na realizację zadań powiatu przez organizacje pozarządowe

  • Wydział Komunikacji i Transportu

  • Wydział Administracji Architektoniczno – Budowlanej i Środowiska

      • połączenie Wydziału Administracji Architektoniczno – Budowlanej i Wydziału Środowiska i Rolnictwa

      • propozycja wprowadzenia do nazwy wydziału słowa „rolnictwo”Wydział Administracji Architektoniczno – Budowlanej, Środowiska i Rolnictwa

      • część zadań Wydziału Środowiska i Rolnictwa przejęły: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i samorząd gminny (zadania związane z ochroną środowiska)

  • Wydział Finansowy

  • Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich

      • połączenie Wydziału Organizacyjno – Prawnego i Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia

      • zmiana nazwy wydziału proponowanej w projekcie uchwały: Wydział Organizacyjny, Spraw Obywatelskich i Zdrowia

      • włączenie w kompetencje wydziału spraw gospodarczych i administracyjnych z Wydziału Inwestycji i Mienia Powiatu

  • Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej

      • przesunięcie zadań dotyczących konkursów do nowych wydziałów.

Radni nie podjęli dyskusji w sprawie projektu uchwały w związku z czym przewodniczący Rady zakończył temat i poddał pod głosowanie propozycję zmiany proponowanej nazwy Wydziału Administracji Architektoniczno – Budowlanej i Środowiska, w wyniku której nastąpi włączenie słowa „rolnictwo”.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła zaproponowaną przez Zarząd Powiatu zmianę nazwy wydziału w brzmieniu Wydział Administracji Architektoniczno – Budowlanej, Środowiska i Rolnictwa

Następnie przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania nad zmianą nazwy Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich wprowadzającą w nazwę słowo „zdrowie”.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła zaproponowaną przez Zarząd Powiatu zmianę nazwy wydziału w brzmieniu Wydział Organizacyjny, Spraw Obywatelskich i Zdrowia

Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego wraz z przyjętymi zmianami.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 30/IV/11 w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni

Po zakończeniu głosowania przewodniczący Rady ogłosił 10 minut przerwy.

 

 

Po przerwie skład Rady nie uległ zmianie.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie uchwalenia Statutu powiatu wrzesińskiego.

Na prośbę przewodniczącego w sprawie projektu wypowiedział się sekretarz Ryszard Szczepaniak, który podkreślił, że Statut powiatu wrzesińskiego jest aktem regulującym tryb pracy Rady Powiatu ( m.in.; przygotowanie sesji, procedurę głosowania), Zarządu Powiatu, kwestie związane z funkcjonowaniem komisji stałych, w szczególności Komisji Rewizyjnej, a także powiatowych służb, inspekcji i straży jednostek organizacyjnych powiatu. Zmiany mają charakter normalizujący w związku z czym wykreśleniu uległy niektóre paragrafy. Sekretarz zwrócił również uwagę na konieczność zmian zapisów w Statucie w związku z przyjętymi w czasie sesji zmianami w nazwach niektórych wydziałów.

W odniesieniu do projektu uchwały głos zabrał radny Krzysztof Wojciechowski, który sugerował, że zasadniejszy byłby zapis o możliwości kierowania interpelacji i zapytań do zarządu i starosty, (a nie tylko i wyłącznie do starosty wg nowego projektu), gdyż zapewniłby dostęp do opinii szerszego gremium.

W odpowiedzi sekretarz podkreślił, że rozwiązanie przez starostę sprawy, która należy do kompetencji Zarządu Powiatu byłoby naruszeniem prawa w związku z czym do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie.

Włączając się do dyskusji przewodniczący Rady zaznaczył, że interpelacje i zapytania są przedstawiane na forum w czasie sesji, wpływają do przewodniczącego Rady Powiatu lub do biura Rady.

Radny Krzysztof Wojciechowski dodał, że zapisy w projekcie Statutu powiatu wrzesińskiego w omawianej sprawie w znaczący sposób ograniczają funkcję i rolę Zarządu Powiatu. Nie zgłosił wniosku formalnego.

W celu wyjaśnienia wątpliwości przewodniczący Rady poprosił o wypowiedź radcę prawnego. Jacek Sławski potwierdził, że zapis dotyczący interpelacji i zapytań radnych może pozostać w formie przedstawionej w projekcie uchwały.

W związku z niepodjęciem dalszej dyskusji przewodniczący Rady zakończył temat i przystąpił do procedury głosowania nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia Statutu powiatu wrzesińskiego.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 31/IV/11 w sprawie uchwalenia Statutu powiatu wrzesińskiego

 

Po zakończonym głosowaniu przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław.

Na prośbę przewodniczącego uzasadnienie do wyżej wymienionego projektu przedstawił starosta Dionizy Jaśniewicz, który podkreślił, że samorząd powiatowy udzieli w ten sposób pomocy finansowej osobom poszkodowanym w pożarze w miejscowości Czeszewo. Dodał, że podobne zobowiązanie podjęto również w gminie Miłosław, gdzie przeprowadzana jest ponadto zbiórka pieniędzy.

Radni nie podjęli dyskusji w związku z czym przewodniczący przystąpił do procedury głosowania nad projektem uchwały.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 32/IV/11 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław

 

Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.

Przewodniczący Rady oddał głos staroście, który zgłosił autopoprawkę do projektu zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok. Autopoprawkę stanowiącą załącznik nr 5 do protokołu przedstawiła skarbnik Beata Walkowiak. Skarbnik zaznaczyła, że do budżetu zostały wprowadzone dochody z tytułu wpływu z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej wpłaty 50% środków obrotowych na rachunku dochodów własnych. Dodała, że 10.000,00 zł z budżetu przeznaczono na udzielenie pomocy finansowej dla gminy Miłosław, a 3.380,00zł dla Zespołu Szkół Politechnicznych na pokrycie wkładu własnego różnicy opłat bankowych w realizacji projektu mobilności.

Zamykając dyskusję, w której radni nie zabrali głosu przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad autopoprawką przedstawioną przez Zarząd Powiatu.

Rada Powiatu w obecności 19 radnych - 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę do uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok

Następnie przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały dotyczący zmian w budżecie powiatu na 2011 rok.

Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych - 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 33/IV/11 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok

 

W związku z wyczerpaniem tego punktu porządku obrad przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu.

 

Ad. 9.

Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja. Zapytał czy ktoś chciałby zabrać głos w tym punkcie.

Radna Maria Taciak poprosiła starostę o przedstawienie działań podjętych w sprawie zamknięcia basenu „Świat Wodny” we Wrześni.

Z informacji, jakie uzyskał Dionizy Jaśniewicz wynikało, że gmina Września jest potencjalnym nabywcą nieruchomości. Prowadzone są w tej sprawie negocjacje, w wyniku których samorząd gminny dąży do uzyskania korzystnej dla siebie ceny przejęcia obiektu. Burmistrzowie i wójtowie pozostałych gmin w powiecie wrzesińskim nie są zainteresowani włączeniem się w przedsięwzięcie. W obecnej chwili obiekt nie funkcjonuje, ale wszystkie działania zmierzają do wznowienia jego działalności.

Następnie głos zabrał radny Krzysztof Wojciechowski, który poprosił o przedstawienie radnym odpowiedzi na pytanie radnego Bogdana Kruka dotyczące kosztu nakładu biuletynu informacyjnego „Przegląd Powiatowy”.

Starosta odpowiedział, że koszt jednorazowego nakładu wynosi około 3.000,00zł i jest uzależniony od objętości publikowanego materiału.

Do dyskusji włączył się radny Bogdan Kruk sugerując, że podana przez starostę kwota jest zaniżona.

Dionizy Jaśniewicz podkreślił, że publikowany materiał jest opracowywany przez pracowników Starostwa Powiatowego, jednostek organizacyjnych i organizacji pozarządowych, a koszty jego nakładu wchodzą w obręb sztywnych wydatków w budżecie.

Następnie wystąpił radny Janusz Balcerzak, który przypomniał, że w grudniu 2010 roku wojewoda wielkopolski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na rzece Warta obejmujący gminę Pyzdry i Miłosław. Zapytał o zakres obowiązków, jakie w związku z zaistniałą sytuacją zostały nałożone na starostę i sztab antykryzysowy.

W odpowiedzi Dionizy Jaśniewicz zauważył, że jeśli stan alarmowy wykracza poza obszar jednej gminy, to wówczas starosta ogłasza zarządzanie kryzysowe: powoływanie i koordynowanie pracy odpowiednich służb. Jest to jedna z nielicznych kompetencji starosty wobec samorządów gminnych. W Starostwie Powiatowym funkcjonuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, którego koordynatorem jest Paweł Puzdrakiewicz. 24 stycznia 2011 roku odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, na którym przedstawiciele poszczególnych służb i straży przedstawili sprawozdania o stanie poziomu wody na rzekach i sytuacji na obszarach zalewowych w powiecie. Z przedstawionych informacji wynikało, że nadal istnieje zagrożenie związane z podnoszącym się poziomem wody w Warcie i Prośnie. Dodał, że niepokojąca jest również wzrastająca populacja bobrów, które powodują uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uszkodzenia i przesiąknięcia.

W związku z niepodjęciem dalszej dyskusji przewodniczący Rady zamknął punkt dotyczący interpelacji i zapytań radnych.

 

Ad. 10.

O głos poprosił radny Stefan Tomczak, który jako przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki pogratulował dyrektorowi Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni zajęcia drugiego miejsca w rankingu szkół w województwie wielkopolskim i 17 pozycji w rankingu krajowym.

Nawiązując do wypowiedzi radnego Dionizy Jaśniewicz dodał, że w rankingu pojawił się również Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (7 miejsce w województwie i 147 miejsce w kraju). Zaznaczył, że wyniki te świadczą o wysokim poziomie nauczania we wrzesińskich szkołach.

Zabierając głos radny Janusz Balcerzak w imieniu członków Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa złożył podziękowanie prezesowi Dariuszowi Golińskiemu, zarządowi i radzie nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej za podjęcie skutecznych działań w wyzbyciu się obciążenia wekslowego.

Starosta po raz kolejny poinformował radnych, że uchwała 5/II/10 w sprawie zmiany uchwały nr 7/II/2002 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 5.12.2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu powiatu wrzesińskiego nie została jeszcze opublikowana w związku z czym nie może nastąpić zmiana o zwiększeniu liczby członków Zarządu Powiatu.

 

Ad. 11.

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z prośbą o wyznaczenie terminów dyżurów i dostarczenie zdjęć do legitymacji radnego. Następnie poinformował zebranych, że kolejna sesja odbędzie się 24 lutego o godz. 16:00 zaznaczając jednocześnie, że w przypadku opublikowania uchwały nr 5/II/10 Rady Powiatu z dnia 15 grudnia 2010 roku, o której wspominał starosta, przyspieszeniu może ulec termin odbycia się kolejnego posiedzenia.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godz. 18:10 przewodniczący Grzegorz Kaźmierczak zamknął IV sesję Rady Powiatu we Wrześni.

 

 

Przewodniczący Rady

(-) Grzegorz Kaźmierczak

 

Protokołowała: Natalia Kowalczyk

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (16/02/2011 10:53:55)
  • zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (30/03/2011 12:37:25)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (30/03/2011 12:37:25)
Lista wiadomości
Protokół nr XIV / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 28.12.2011 roku.
Protokół nr XIII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 15.12.2011 roku.
Protokół nr XII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 20. 10. 2011 roku.
Protokół nr XI / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 22. 09. 2011 roku.
Protokół nr X / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 26. 08. 2011 roku.
Protokół nr IX / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 16. 06. 2011 roku
Protokół nr VIII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 28.04.2011 r.
Protokół nr VII / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 23.03.2011 r.
Protokół nr VI / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni, w dniu 24.02.2011 r.
Protokół nr V / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 8.02.2011 r.
Protokół nr IV / 2011
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 20.01.2011 r.