z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni,
które odbyło się 24.02.2011 roku
Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godzinie 16:00 otworzył VI obrady Rady Powiatu we Wrześni. Powitał radnych, starostę, pracowników Starostwa, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, służb i straży, przedstawicieli prasy oraz przybyłych gości. Następnie poinformował zebranych, że w posiedzeniu bierze udział 19 radnych, co stanowiło quorum do podejmowania prawomocnych decyzji i wydawania opinii. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Ad. 2.
Przewodniczący Rady poinformował radnych, że protokół z V sesji Rady Powiatu został sporządzony w statutowym terminie i był do wglądu w biurze Rady. Dodał, że nie wpłynęły propozycje zmian treści protokołu w związku z czym zarządził głosowanie w sprawie jego przyjęcia.
Protokół nr V/11 z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 8 .02. 2011 roku został przyjęty jednogłośnie w obecności 19 radnych.
Ad. 3.
Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad został przedłożony radnym wraz z materiałami na sesję. Wobec braku uwag do treści porządku przystąpił do jego realizacji w następującej kolejności:
-
Otwarcie i stwierdzenie quorum.
-
Przyjęcie protokołu z V sesji Rady Powiatu.
-
Przedstawienie porządku obrad.
-
Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
-
Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.
-
Informacja Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni o stanie bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych na terenie powiatu wrzesińskiego.
-
Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji we Wrześni o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za 2010 rok.
-
Podjęcie uchwał w sprawie:
-
podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej
-
delegowania radnych Rady Powiatu we Wrześni do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
-
zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Wolne głosy i wnioski.
-
Zakończenie.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady zapoznał zebranych z działaniami podjętymi w okresie międzysesyjnym od 21 stycznia do 24 lutego 2011 roku. Informacja stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Ad. 5.
Starosta Dionizy Jaśniewicz przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym od 21 stycznia do 24 lutego 2011 roku i z wykonania uchwał podjętych 20 stycznia i 8 lutego br., czyli odpowiednio w czasie IV i V sesji Rady Powiatu. Stanowi ono załącznik nr 3 do protokołu. Radni nie wnieśli uwag do informacji przedstawionych przez przewodniczącego Zarządu Powiatu we Wrześni.
Ad. 6.
Informacje o stanie bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej oraz zagrożeniach pożarowych na terenie powiatu wrzesińskiego w zastępstwie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni przedstawił st. kpt. inż. Piotr Trawiński. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Ad. 7.
Komendant Powiatowy Policji inspektor Jarosław Gruszczyński zaprezentował sprawozdanie o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w powiecie wrzesińskim w 2010 roku, które stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Radny Robert Balicki zapytał komendanta czy nastąpi połączenie posterunku policji w Pyzdrach z jednostką w Kołaczkowie.
W odpowiedzi inspektor Jarosław Gruszczyński zaznaczył, że w każdej gminie powiatu wrzesińskiego funkcjonuje jednostka organizacyjna policji. Zapewnił, że nie planuje łączyć posterunków policji w Pyzdrach i Kołaczkowie, jak również likwidować jakiejkolwiek jednostki w innych gminach, gdyż ich funkcjonowanie pod względem organizacji służby i efektywności pracy zostało podane jako przykład wzorcowy dla innych powiatów. Dodał, że Komenda Główna prowadzi kontrole, w których szacuje koszty utrzymania posterunków i komisariatów policji. Jednak ostateczne określenie liczby jednostek organizacyjnych policji w poszczególnych powiatach zależy wyłącznie od decyzji podejmowanych przez komendantów powiatowych.
Radny Rafał Zięty zapytał inspektora Gruszczyńskiego, jakie działania podejmują funkcjonariusze policji w stosunku do bezdomnych przebywających w miejscach, w których, szczególnie w okresie zimowym, grozi im niebezpieczeństwo zamarznięcia, a nawet śmierci.
Komendant Policji podkreślił, że monitorowane są miejsca, gdzie mogą potencjalnie przebywać osoby bezdomne. W 2010 roku odnotowano wśród bezdomnych przypadki zgonów spowodowanych czynnikami chorobowymi lub nadużyciem alkoholu, ale w żadnej sytuacji przyczyną śmierci nie było zamarznięcie. Dodał, że osoby bezdomne nie pozwalają policjantom przewozić się w bezpieczne miejsca.
Ad. 8.
Oddając głos dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jerzemu Nowaczykowi przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Dyrektor PCPR we Wrześni podkreślił, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał środki na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w wysokości 2.149.965,00zł, co stanowi 10,8% mniej środków w porównaniu z kwotą przekazaną w 2010 roku. Zgodnie z algorytmem określonym przez Radę Ministrów na działalność warsztatów terapii zajęciowej przeznaczono 1.627.560,00zł, a pozostałe środki w kwocie 522.405,00zł na realizację zadań zawartych w planie podziału środków PFRON stanowiącym załącznik do uchwały.
W dyskusji otwartej przez przewodniczącego Rady radni nie zabrali głosu w związku z czym przystąpiono do głosowania nad projektem uchwały.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 35/VI/11 w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie delegowania radnych Rady Powiatu we Wrześni do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Zabierając głos starosta Dionizy Jaśniewicz przeprosił radnych, że w projekcie uchwały zostały umieszczone nazwiska osób delegowanych do pracy w komisji, gdyż wskazanie to powinno nastąpić w trakcie sesji. Dodał, że Zarząd Powiatu podjął decyzję o przedłużeniu kadencji radnej Teresy Waszak i radnego Rafała Ziętego, którzy działali już w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w latach 2006 – 2010.
Radna Teresa Waszak i radny Rafał Zięty wyrazili zgodę na udział w pracach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani pytań do przedstawionego projektu uchwały w związku z czym przewodniczący Rady zarządził głosowanie.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 36/VI/11 w sprawie delegowania radnych Rady Powiatu we Wrześni do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.
Na prośbę starosty uzasadnienie do wyżej wymienionego projektu przedstawiła skarbnik Beata Walkowiak, która zaznaczyła, że zmiany nie zostaną przedstawione w formie autopoprawki do projektu uchwały, a jedynie omówione ustnie. Z jej wypowiedzi wynikało, że nastąpi przeniesienie środków w kwocie 10.000,00zł między grupami w rozdziale 80146, czyli zwiększenie grupy wynagrodzeń, a zmniejszenie wydatków statutowych. Dochody zwiększą się o kwotę 50.000,00zł, które pozyskano w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Program usuwania wyrobów zawierających azbest dla powiatu wrzesińskiego na lata 2008 – 2012”. W związku z przekazaniem przez PFRON ograniczonej ilości środków na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej nastąpi zmniejszenie dochodów o kwotę 6.476,00zł. Ponadto kwota 52.000,00zł z rezerwy celowej zostanie przekazana Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 z przeznaczeniem na remont sanitariatów uczniowskich przy sali gimnastycznej, co będzie stanowiło wkład własny w inwestycję w związku z ubieganiem się o środki finansowe z Departamentu Sporu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Zmiany w liczbie środków rezerwy ogólnej będą polegać na ich zmniejszeniu o kwotę 23.450,00zł, za którą zostaną zakupione metalowe szafy do budynku Starostwa Powiatowego we Wrześni, a kwota 50.000,00zł zostanie przeznaczona Powiatowemu Zarządowi Dróg na remonty nawierzchni dróg.
W dyskusji otwartej przez przewodniczącego Rady głos zabrała radna Maria Taciak, która poprosiła skarbnik powiatu o dostarczanie radnym projektów uchwał w sprawie zmian w budżecie powiatu wraz z autopoprawką i załącznikami, by mogli oni w pełni zapoznać się z wprowadzanymi zmianami. Dzięki temu radni będę świadomi spraw, o których decydują, i za które ponoszą odpowiedzialność.
Starosta zauważył, że autopoprawki do projektów uchwał w sprawie zmian w budżecie są przedstawiane przez skarbnika, a formę pisemną tych zmian radni otrzymują w trakcie sesji. Brak autopoprawki do omawianych kwestii usprawiedliwiał zbyt późnym zaistnieniem konieczności wprowadzenia korekt. Dodał, że w dużym zakresie są to zmiany o charakterze technicznym, aniżeli merytorycznym.
Następnie przewodniczący Rady poprosił Beatę Walkowiak, by podała zebranym, które zapisy ulegną zmianie w omawianej uchwale.
Z wypowiedzi skarbnika wynikało, że zmiany będą przedstawiać się następująco:
-
w załączniku nr 1 do Uchwały nr 20/III/2010 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 30 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok w paragrafie 90002 Gospodarka odpadami zamiast paragrafu 2700 Środki na dofinansowanie własnych zadań bieżących gmin związków gmin, powiatów, związków powiatów, samorządów, województw pozyskanych z innych źródeł zostanie wprowadzony paragraf 2460 Środki otrzymane od pozostałych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych na realizację zadań bieżących jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych
-
w załączniku nr 2 do wskazywanej uchwały w paragrafie 80146 Dokształcanie i doskonalenie nauczycieli grupa wydatków płacowych zostanie zwiększona o 10.000,00zł, a wydatki statutowe zmniejszone o kwotę tej wysokości.
Starosta Dionizy Jaśniewicz poprosił, by skarbnik dostarczyła radnym autopoprawkę do omawianego projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.
Radny Krzysztof Wojciechowski złożył wniosek formalny o przegłosowanie autopoprawki mimo że nie została przedstawiona w formie pisemnej.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnego Krzysztofa Wojciechowskiego.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych jednogłośnie opowiedziała się „za” w sprawie przyjęcia wniosku zgłoszonego przez radnego.
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad poprawką do projektu uchwały przedstawioną przez Zarząd Powiatu.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła poprawkę do projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok wraz z przyjętą poprawką.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła uchwałę nr 37/VI/11 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.
Po zakończeniu głosowania przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.
Ad. 9.
Przewodniczący Rady poinformował, że na poprzedniej sesji radny Krzysztof Wojciechowski zgłosił interpelacje w sprawach dotyczących:
-
przedstawienia informacji o stanie zatrudnienia nauczycieli w szkołach prowadzonych przez powiat wrzesiński uwzględniającej ewentualną konieczność zmniejszenia liczby etatów w poszczególnych placówkach w roku szkolnym 2011/2012
-
przedstawienia informacji o wyniku finansowym wypracowanym przez szpital we Wrześni w latach 2005 – 2010.
Następnie zapytał radnego, który zgłosił interpelacje czy jest usatysfakcjonowany uzyskanymi informacjami.
Radny Krzysztof Wojciechowski podziękował za otrzymane materiały, po czym poprosił prezesa Zarządu Spółki „Szpital Powiatowy we Wrześni” o udzielenie informacji na temat działań podejmowanych w celu wyegzekwowania z NFZ kwot należnych za zabiegi wykonane ponad limity w 2009 i 2010 roku.
Prezes Zarządu Zbyszko Przybylski zaznaczył, że w 2009 roku szpital we Wrześni udzielił pacjentom świadczeń ponad limity określone w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia na łączną kwotę 4.378.532,73zł. Negocjacje z NFZ trwają od roku. Według zapisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej NFZ jest zobowiązany do zapłaty za nadwykonane świadczenia zdrowotne, które zostały udzielone osobom ubezpieczonym w sytuacji zagrożenia życiu lub zdrowia. Nadlimity wykonane z tego tytuły we wrzesińskim szpitalu wyniosły około 2.000.000,00zł. Fundusz kwestionował wykonanie niektórych usług medycznych i proponował szpitalowi wypłatę 700.000,00zł. Władze szpitala nie chciały przyjąć oferowanej przez NFZ kwoty uznając ją za zaniżoną, a to w konsekwencji doprowadziło do kolejnej oceny, w której fundusz obliczył, że we wrzesińskiej placówce zostały wykonane świadczenia ratujące życie w wysokości 1.100.000,00zł. Aneksy do umów zobowiązujących NFZ do zapłaty tej kwoty zostały już podpisane, a w trakcie opracowywania znajduje się kolejna umowa na łączną sumę około 650.000,00zł. W kolejnym etapie odnoszącym się do pozostałych 2.000.000,00zł NFZ będzie wypłacać od 10 do 30% wartości wykonanej usługi w zależności od rozkładu procentowego (ile % ponad limit) i od rodzaju nadwykonanego świadczenia. Zapewnił, że uzyskanie pieniędzy przyniesie spółce „Szpital Powiatowy we Wrześni” dodatni wynik finansowy w rozliczeniu za 2009 rok.
Zbyszko Przybylski zaznaczył ponadto, że szpital we Wrześni jest jedną z czterech placówek w województwie wielkopolskim, w której wykonano największą ilość świadczeń pond limity określone w kontrakcie z NFZ (około 20% ponad limity w 2010 roku). Stwierdził, że przyczynił się do tego fakt, że szpital otrzymuje środki w wysokości jedynie 135 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca powiatu wrzesińskiego, gdy w innych powiatach wypłacane są kwoty od 199 do 300zł. W nawiązaniu do sytuacji rozliczenia świadczeń wykonanych ponad limity w 2010 roku (około 2.000.000,00zł) ze strony NFZ nie wpłynęły żadne propozycje, a ponadto trwają analizy określające ilość usług medycznych udzielonych w sytuacji zagrożenia życiu lub zdrowia pacjentów. Dodał, że jeśli nie uda się przeprowadzić pomyślnych negocjacji z NFZ sprawa o wypłatę środków należnych za usługi wykonane w 2010 roku zostanie skierowana do sądu. Podkreślił, że coraz trudniejsze do spełnienia są wymogi stawiane przez NFZ, by pozyskać kontrakty. Jednocześnie zaznaczył, że obaw przed niespełnieniem tych warunków nie mają władze wrzesińskiego szpitala, w którym, dla poszerzenia oferty i polepszenia jakości świadczonych usług, przeprowadzany jest remont. W obecnej chwili szpital we Wrześni nie może zawierać żadnych nowych kontraktów ze względu na ograniczenia lokalowe.
Radny Krzysztof Wojciechowski zapytał prezesa Zarządu szpitala, z jakim przewidywanym wynikiem finansowym spółka zakończy 2010 rok.
W odpowiedzi Zbyszko Przybylski podał wartość około 1.500.000,00zł.
Zabierając ponownie głos radny Krzysztof Wojciechowski zaproponował, by Rada Powiatu opracowała, a następnie skierowała pismo do NFZ, w którym przedstawi działania podejmowane w spółce „Szpital Powiatowy we Wrześni”.
Wobec braku wskazań osób, które miałyby - w opinii radnego – zająć się opracowaniem takiego materiału przewodniczący Rady zobowiązał członków Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej do podjęcia odpowiednich działań.
Ad. 10.
W tym punkcie radny Leszek Stawicki zapytał czy planuje się utworzyć klasy technikum mleczarskiego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Koncepcję wznowienia nauczania w tym zawodzie uzasadniał możliwością wykorzystania baz prężnych zakładów produkcji mleczarskiej we Wrześni i w Środzie Wielkopolskiej, które dysponują sprzętem potrzebnym do przeprowadzania praktyk.
W odpowiedzi starosta zauważył, że od momentu połączenia szkół: Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Gnieźnieńskiej i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Kaliskiej nie kształcono uczniów w zawodzie technik mleczarz. Dodał, że podjęto działania zmierzające do utworzenia takiego kierunku (m.in. spotkanie z prezesami spółdzielni mleczarskich z terenu Polski i parlamentarzystami, określenie zakresu nauczanych przedmiotów), ale z trudnością udało się pozyskać chętnych do nauki. Ponadto okazało się, że w dobie udoskonaleń technologicznych nie istnieje zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.
Zabierając głos radna Maria Taciak poprosiła starostę o podjęcie działań, które spowodują przywrócenie oświetlenia na odcinku drogi: rondo przy ul. Gnieźnieńskiej do wiaduktu na ul. Ignacego Daszyńskiego.
Starosta zobowiązał się wyjaśnić zaistniałą sytuację i uzyskać informacje o przyczynach braku dostawy energii elektrycznej. Dodał, że kwestie związane z oświetleniem ulic leżą w gestii samorządów gminnych.
Odpowiadając na prośbę radnych z gminy Pyzdry o pozyskanie informacji na temat likwidacji placówki pocztowej w Pyzdrach Dionizy Jaśniewicz poinformował, że otrzymał pismo od dyrekcji Oddziału Rejonowego Poczty Polskiej w Poznaniu. Odczytał zebranym fragment nadesłanego pisma:„(…) w bieżącym roku na terenie gminy Pyzdry zmianie ulegnie forma organizacyjna placówki pocztowej w Pyzdrach. Urząd Pocztowy Pyzdry, ul. Kościuszki 4a przekształcony zostanie w agencję pocztową. Przekształcenie placówki poprzedzi centralizacja służby doręczeń. Listonosze z Urzędu Pocztowego w Pyzdrach z dniem 1 kwietnia br. zostaną przeniesieni do Urzędu Pocztowego we Wrześni. Nie zmieni to jednak sposobu dostarczania przez nich przesyłek”. Z dalszego fragmentu uzasadnienia wynikało, że kompromisowym rozwiązaniem proponowanym przez Pocztę Polską jest utworzenie agencji pocztowych, które będą prowadzone przez zewnętrznych przedsiębiorców. Dyrektor Oddziału Rejonowego Poczty Polskiej w Poznaniu zapewniła w piśmie, że agencje będą dostępne w miejscach dogodnych dla klientów, będą świadczyć wszystkie powszechne usługi pocztowe, a czas ich funkcjonowania może ulec wydłużeniu w stosunku do godzin otwarcia urzędów pocztowych. Gwarantem usług świadczonych przez agentów będzie Poczta Polska. Ponadto zapewniła, że przekształcenia, które będą przeprowadzane na terenie gminy Pyzdry nie spowodują utrudnień w dostarczaniu korespondencji, a lokalna społeczność nie zostanie pozbawiona dostępu do usług pocztowych.
Starosta poinformował w tym punkcie porządku obrad, że członkowie Zarządu Województwa Wielkopolskiego i Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego wypracowali stanowisko w sprawie zwiększenia kwot Funduszu Pracy na finansowanie aktywnych form polityki rynku pracy w 2011 roku. Podjęcie powyższych działań związane jest z ograniczeniem środków finansowych Funduszu na te cele o 30% w stosunku do roku ubiegłego. Dodał, że 28 lutego br. odbędzie się w Poznaniu spotkanie z przedstawicielami ministerstwa. Zaprosił radnych do udziału w posiedzeniu.
W dalszej części starosta odniósł się do poruszanej niejednokrotnie kwestii poziomu zadłużenia powiatu. Według stanu z dnia 27 października 2010 roku wynosiło ono 7.556.646 zł i 90 gr, co stanowiło 12,99% planowanych dochodów budżetu powiatu. Ostateczna kwota poziomu zadłużenia zostanie przedstawiona na sesji absolutoryjnej.
Następnie poinformował, że zakończył się prowadzony od 6 lat remont w budynku Starostwa Powiatowego. Zaprosił radnych do zwiedzenia pomieszczeń przed następną sesją, by mogli przekonać się o efekcie przeprowadzonych prac.
Ad. 11.
Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak poinformował, że przedstawiony porządek obrad został wyczerpany, a następnie dodał, że VII sesja Rady Powiatu odbędzie się w dniu 31 marca br. Wypowiadając słowa: „Zamykam VI sesję Rady Powiatu we Wrześni” przewodniczący Rady o godzinie 18:10 zamknął kolejne posiedzenie członków wrzesińskiej rady, które odbyło się w sali Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni.
Przewodniczący Rady
(-) Grzegorz Kaźmierczak
Protokołowała: Natalia Kowalczyk
- wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (24/03/2011 14:09:12)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (05/04/2011 10:17:55)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (05/04/2011 10:17:55)