Protokół nr VII/11
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni,
które odbyło się 23.03.2011 roku
Obrady radnych Rady Powiatu odbyły się w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni. O godzinie 16:00 przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak otworzył VII sesję, a następnie powitał radnych, starostę, naczelników wydziałów Starostwa, przedstawicieli jednostek organizacyjnych powiatu, służb i straży powiatowych, lokalnej prasy oraz przybyłych gości. Zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczyło 19 radnych, co wobec ustawowego składu rady stanowiło quorum do podejmowania uchwał i decyzji w sprawach objętych porządkiem obrad.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Ad. 2.
Realizując ten punkt porządku obrad przewodniczący Rady przypomniał, że protokół z VI sesji został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady. Dodał, że nikt z radnych nie zgłosił uwag do treści zawartych w protokole. Następnie zarządził głosowanie, w wyniku którego protokół nr VI/11 z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 24. 02. 2011 roku został przyjęty jednogłośnie.
Ad. 3.
Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad został przedłożony radnym wraz z materiałami na sesję. Dodał, że nikt z radnych nie wniósł uwag do przedstawionego porządku w związku z czym przystąpił do jego realizacji w następującej kolejności:
-
Otwarcie i stwierdzenie quorum.
-
Przyjęcie protokołu z VI sesji Rady Powiatu.
-
Przedstawienie porządku obrad.
-
Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
-
Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.
-
Informacja na temat bezrobocia i sytuacji na rynku pracy w powiecie wrzesińskim w 2010 roku.
-
Apel Rady Powiatu we Wrześni do Narodowego Funduszu Zdrowia.
-
Podjęcie uchwał w sprawie:
-
uchwalenia Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2011 – 2012
-
udzielenia pomocy finansowej dla gminy Września
-
zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Wolne głosy i wnioski.
-
Zamknięcie obrad.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady zapoznał zebranych z informacją przedstawiającą działania podjęte przez radnych w okresie międzysesyjnym od 24 lutego do 23 marca 2011 roku, która stanowi załącznik nr 2 do protokołu. Następnie poinformował radnych, że Statut powiatu wrzesińskiego uchwalony 20 stycznia 2011 roku został opublikowany 28 lutego br. i od 14 marca br. jest aktem obowiązującym.
Ad. 5.
Starosta Dionizy Jaśniewicz przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych 24 lutego 2011 roku. Stanowi ono załącznik nr 3 do protokołu. Radni nie wnieśli uwag do informacji przedstawionych przez przewodniczącego Zarządu.
Ad. 6.
Informację na temat bezrobocia i sytuacji na rynku pracy w powiecie wrzesińskim w 2010 roku stanowiącą załącznik nr 4 do protokołu przedstawił dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni. Na prośbę przewodniczącego Rady Eugeniusz Wiśniewski uzupełnił swoje wystąpienie danymi na temat bezrobocia w powiecie w pierwszych miesiącach 2011 roku. Z wypowiedzi dyrektora wynikało, że na koniec lutego br. sytuacja przedstawiała się następująco:
-
liczba osób zarejestrowanych wyniosła 4 238 (więcej o 304 osoby w porównaniu do grudnia 2010 roku), w tym 55,5% stanowiły kobiety
-
601 osób otrzymywało zasiłek dla bezrobotnych
-
nastąpił wzrost liczby bezrobotnych w styczniu 2011 roku spowodowany: wpisaniem do ewidencji osób, które zakończyły różne formy zatrudnienia (staże, szkolenia, itp.), rejestracją osób, którym wygasły umowy o pracę na czas określony
-
o 70% zostało zmniejszone dofinansowanie projektu „Człowiek najlepszą inwestycją”
-
urząd otrzymał mniej środków Funduszu Pracy (przekazano 1.772.300,00zł, co stanowi 30% środków uzyskanych w ubiegłym roku)
-
realizowane są następujące projekty: „Pomocna dłoń II”, „Człowiek najlepszą inwestycją”, „Kompleksowy program integracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym po 45 roku życia”
-
od kwietnia bezrobotni będą mogli odbywać czteromiesięczne staże u pracodawców, którzy zagwarantują zatrudnienie po ich zakończeniu
-
stopa bezrobocia na koniec lutego wyniosła 14,3%
Radny Janusz Balcerzak poprosił dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy o przedstawienie oferty tworzenia miejsc pracy przez pracodawców z branży rolniczej (będzie obowiązywać od 31 lipca 2011 roku), dzięki której będą oni mogli zgłaszać wnioski o zwrot kosztów poniesionych w związku z utworzeniem stanowiska pracy w rolnictwie. Dodał, że kwota refundacji może wynieść około 20.000,00zł., ale osoby, które zamierzają skorzystać z tej możliwości pozyskania pracowników będą musiały zapewnić im zatrudnienie przez okres co najmniej dwóch lat.
Eugeniusz Wiśniewski potwierdził, że zwiększyła się grupa osób, które mogą korzystać ze środków Funduszu Pracy. Dodał jednak, że pozyskane środki zostały rozdysponowane: dla bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej (10 osób) i dla pracodawców na utworzenie stanowisk pracy (5 stanowisk), w związku z czym w chwili obecnej nie istnieje możliwość tworzenia kolejnych miejsc pracy. Następnie zaznaczył, że z powodu ograniczenia środków Funduszu maksymalna wysokość dotacji wyniesie do 15.000,00zł na utworzenie jednego stanowiska pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Starosta Dionizy Jaśniewicz zapytał dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, jak przedstawia się rynek pracy w powiecie wrzesińskim w porównaniu do sytuacji na terenie innych samorządów powiatowych.
W oparciu o dane ze stycznia 2011 roku Eugeniusz Wiśniewski przedstawił procentowe stopy bezrobocia w wybranych powiatach. Przykładowo: powiat słupecki – 17,1%, powiat koniński – 16,3%, powiat jarociński – 16%, powiat gnieźnieński – 13,1%, powiat grodziski – 9,2%, powiat nowotomyski – 7%. Ogólnie w województwie wielkopolskim bezrobocie utrzymywało się na poziome 9,8%, a w Poznaniu wyniosło 3,6%.
Ad. 7.
Przewodniczący Rady przypomniał zebranym, że podczas VI sesji radni podjęli inicjatywę skierowania pisma popierającego Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o. do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Następnie oddał głos radnej Henryce Waligórze – przewodniczącej Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, która odczytała treść apelu w sprawie zmiany zasad, trybu i sposobu rozliczania świadczeń ponadkontraktowych w stosunku do szpitala we Wrześni opracowanego przez członków komisji. Apel Rady Powiatu we Wrześni stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Nawiązując do treści apelu radna Maria Taciak poprosiła prezesa Zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni o przedstawienie:
-
sytuacji finansowej spółki w 2011 roku w przypadku niewypłacenia lub tylko częściowego wypłacenia pieniędzy za świadczenia zdrowotne wykonane ponad limit określony w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia
-
działań podjętych przez dyrekcję spółki w celu wyegzekwowania kwot należnych za wykonane usługi medyczne
W odpowiedzi Zbyszko Przybylski zaznaczył, że problem z uzyskaniem zapłaty za świadczenia zdrowotne udzielone ponad limit pojawił się w trakcie rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług medycznych wykonanych w 2009 roku. Za zabiegi przeprowadzone w latach ubiegłych Fundusz wypłacił pieniądze bez konieczności prowadzenia długotrwałych negocjacji. W 2009 roku przyjęto nowe zasady kontraktowania świadczeń dzieląc środki pomiędzy oddziały NFZ na podstawie tzw. algorytmu: im wyższy jest dochód na jednego mieszkańca w regionie, tym więcej pieniędzy wpływa do kasy oddziału Funduszu, a tym samym poszczególnych placówek. Wrzesiński szpital otrzymuje środki finansowe w wysokości: 135zł na jednego mieszkańca powiatu, co zdaniem prezesa Zarządu Spółki jest kwotą zaniżoną w odniesieniu do rzeczywistych potrzeb szpitala. Dla porównania średnia regionalna w województwie wielkopolskim wynosi około 200zł. Prezes przypomniał ponadto, że we wrzesińskim szpitalu wykonano w 2010 roku największą ilość świadczeń ponad limit określony w kontrakcie z NFZ (około 20% ponad limity, gdy średnio nadwykonania wyniosły około 8% w województwie). W związku z powyższym zaznaczył, że należy wnioskować o zmianę zasad kontraktowania świadczeń medycznych, które będą uwzględniać potrzeby systemu służby zdrowia i zlikwidują różnice regionalne w wysokości środków przekazywanych szpitalom w poszczególnych województwach.
Zbyszko Przybylski zauważył, że od 1999 roku (po przekształceniu w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej) określony w kontrakcie budżet szpitala zwiększał się procentowo m.in. w stosunku do wzrostu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Następnie dodał, że w 2009 roku władze szpitala podpisały kontrakt z Funduszem, który obowiązuje jeszcze w bieżącym roku, a jego realizacja łączy się z przeprowadzaniem inwestycji rozbudowy placówki. Zaznaczył, że decyzja o wprowadzeniu zmian w szpitalu związana jest z koniecznością dostosowania obiektu m.in. do wymogów sanitarnych i budowlanych.
Wracając do kwestii rozliczenia usług w 2009 roku prezes Zbyszko Przybylski przypomniał zebranym, że zostały podpisane aneksy do umów zobowiązujących NFZ do zapłaty kwoty należnej za nadwykonane świadczenia zdrowotne ratujące życie (około 1.700.000,00zł). Wyegzekwowanie pozostałej części pieniędzy wiąże się z koniecznością prowadzenia dalszych negocjacji z Funduszem. Dodał, że w przypadku, gdy nie uda się doprowadzić do zawarcia ugody władze szpitala skierują pozew do sądu. Następnie poinformował, że wkrótce będę prowadzone rozmowy z Funduszem w sprawie wypłaty pieniędzy za planowe świadczenia medyczne wykonane w 2009 roku.
Omawiając sytuację finansową spółki w 2011 roku prezes Zarządu powrócił do kwestii rozliczenia usług wykonanych w ubiegłym roku. Dodał, że do końca pierwszego kwartału bieżącego roku zostanie zamknięty bilans za 2010 rok, w którym NFZ w pierwszej kolejności będzie rozpatrywać świadczenia zdrowotne udzielone pacjentom w sytuacji zagrożenia życia. Następnie wyraził nadzieję, że nastąpi zwiększenie kontraktu na 2011 rok.
Radna Maria Taciak zapytała, kiedy wpłyną pieniądze od NFZ, które zostały szpitalowi przyznane w wyniku zawartej ugody oraz w jaki sposób niewypłacenie środków za planowe zabiegi może wpłynąć na funkcjonowanie i sytuację finansową spółki w 2011 roku.
W odpowiedzi Zbyszko Przybylski poinformował, że wypłata należnych środków nastąpi już w kwietniu bieżącego roku. Następnie przekonywał, że nie istnieje zagrożenie dla płynności finansowej spółki, a uzyskanie pieniędzy od NFZ wpłynie znacznie na poprawę ujemnego wyniku finansowego wypracowanego przez spółkę w 2010 roku.
Radny Krzysztof Wojciechowski wyraził zaniepokojenie przedłużającą się procedurą egzekwowania pieniędzy od NFZ. Dodał, że w takiej sytuacji uzasadnione, a wręcz pożądane jest skierowanie apelu do Funduszu.
Zabierając głos radny Janusz Balcerzak zauważył, że skierowanie pozwu do sądu przeciwko NFZ wiąże się z koniecznością wpłaty 5% kwoty, którą chce się odzyskać.
Prezes Zbyszko Przybylski zaznaczył, że prowadząc negocjacje z Funduszem władze szpitala próbują uniknąć konieczności wystąpienia na drogę sądową. Dodał, że decyzje sądów są jednak coraz częściej korzystne dla zadłużonych szpitali, które nie muszą dokonywać wyżej wymienionej wpłaty.
Wobec braku dalszych pytań i uwag do treści odczytanego apelu Rady Powiatu we Wrześni przewodniczący Rady poddał pod głosowanie jego przyjęcie.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych przyjęła jednogłośnie treść apelu do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu dotyczącego podjęcia projektów uchwał.
Ad. 8.
Oddając głos dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie uchwalenia Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2011 – 2012.
W uzasadnieniu Jerzy Nowaczyk podkreślił, że zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 29 lipca 2005 roku jednym z zadań powiatu jest opracowanie i realizacja powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Dodał, że w programie zostaną uwzględnione założenia gminnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani pytań do przedstawionego projektu uchwały w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 38/VII/11 w sprawie uchwalenia Powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2011 - 2012
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Września.
Uzasadniając projekt uchwały starosta Dionizy Jaśniewicz zaznaczył, że Rada Powiatu niejednokrotnie udzielała wsparcia finansowego osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach losowych. W tym przypadku pomocą w formie dotacji celowej do kwoty 10.000,00zł zostanie objęta niezamożna rodzina, której dom mieszkalny uległ uszkodzeniu w wyniku wybuchu kotła centralnego ogrzewania. Środki w wyżej wymienionej wysokości zostaną przekazane gminie Września z przeznaczeniem na zakup materiałów do remontu zniszczonego budynku.
Wobec braku pytań do projektu uchwały przewodniczący Rady przeprowadził procedurę głosowania nad jego przyjęciem.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 39/VII/11 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Września
W dalszej kolejności przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok.
Na prośbę starosty uzasadnienie do wyżej wymienionego projektu przedstawiła skarbnik Beata Walkowiak, która zaznaczył, że część oświatowa subwencji ogólnej na 2011 rok zostanie zmniejszona o kwotę 196.585,00zł, a jej część równoważąca o kwotę 5,00zł. W wyniku zwiększenia planu dotacji celowych na 2011 rok dochody budżetowe zwiększą się o kwotę 2.000.000,00zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania „Przebudowa drogi powiatowej Kozubiec – Sarnice – Czeszewo – Orzechowo”. Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni otrzymało darowiznę od Spółdzielni Szkoleniowo – Usługowej w likwidacji na zakup urządzeń do analizy mleka i klimatyzatora, a Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni środki od sponsorów na zakup nagród na konkursy organizowane w szkole. Ponadto pani skarbnik poinformowała, że Powiatowy Zarząd Dróg otrzymał odszkodowanie w wysokości 2.500,00zł od ubezpieczyciela UNIQA S.A., które przeznaczy na naprawę samochodu Skoda Octavia. Następnie dodała, że z tytułu czynszów najmu zwiększą się wpływy Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni o kwotę 6.262,00zł, która zostanie przeznaczona na remont bazy sportowej w szkole.
Natomiast podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Września zmniejszy rezerwę ogólną o kwotę 10.000,00zł. W związku z realizacją zadania pn. „Powierzenie prowadzenia spraw z zakresu nadzoru w lasach położonych na terenie powiatu wrzesińskiego” i wypłatę odszkodowania zwiększy się plan budżetu Starostwa Powiatowego o kwoty odpowiednio: 18.550,00zł i 11.025,00zł. Ponadto pani skarbnik dodała, że Dom Pomocy Społecznej otrzyma kwotę 768,00zł na wypłatę nagrody jubileuszowej, a 3.179,00zł zostanie przeznaczone dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na uzupełnienie środków potrzebnych do realizacji zadań.
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani pytań do przedstawionego przez skarbnika projektu uchwały w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania nad jego przyjęciem.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 40/VII/11 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok
Zamykając dyskusję, w której radni nie zabrali głosu przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.
Ad. 9.
Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja. Zapytał czy ktoś chciałby zabrać głos w tym punkcie.
O głos poprosiła radna Teresa Waszak, która zapytała starostę, czy w budżecie znajdują się środki na naprawę dróg powiatowych, i czy w związku z dużą ilością uszkodzeń konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na przeprowadzenie remontów.
W odpowiedzi starosta zaznaczył, że członkowie Zarządu przeprowadzili wizję lokalną na drogach powiatowych. Podkreślił, że na uszkodzenie dróg wpłynęły dwa czynniki: długa i mroźna zima oraz podniesienie się poziomu wód gruntowych. Dodał, że na jednym z posiedzeń Zarządu dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jolanta Kubczak przedstawiła informację na temat zakresu prac remontowych, które muszą być wykonane na drogach powiatowych (tzw. łatanie „dziur” lub rekonstrukcja niektórych odcinków dróg). Starosta podkreślił, że na podstawie przeprowadzonych wyliczeń koszt przeprowadzenia remontów wyniesie od 3.500.000,00zł do 3.600.000,00zł. Następnie dodał, że jedną z możliwości naprawy uszkodzonych odcinków dróg jest zastosowanie nowych technologii (ponowne nałożenie materiału uzyskanego z przetworzenia podbudowy drogi, jej nawierzchni i specjalnego środka wiążącego), które ograniczą koszty remontów do około 1.500.000,00zł. Zaznaczył, że doszło do spotkania z przedstawicielem firmy remontującej drogi, który zaprezentował nowy sposób naprawy i zagwarantował jego wytrzymałość przez okres pięciu lat. W podsumowaniu starosta poinformował, że obecnie przeprowadzane są prace remontowe polegające na tzw. „łataniu dziur” na odcinkach najbardziej uczęszczanych dróg. Dodał, że konieczne jednak będzie zgromadzenie środków na przeprowadzenie prac rekonstrukcyjnych na drogach powiatowych.
Radna Teresa Waszak poprosiła, by w miejscach, gdzie uszkodzeń jest najwięcej, umieścić znaki ograniczające prędkość.
Odpowiadając starosta zaznaczył, że Powiatowy Zarząd Dróg wykonuje systematyczne prace remontowe, które jednak z powodu dużej ilości zniszczeń przeprowadzane są z trudnościami. Dodał, że w rozmowach z dyrektorem PZD zwracał uwagę na potrzebę oznakowania miejsc, w których prace naprawcze nie zostały jeszcze wykonane, by w ten sposób uniknąć konieczności wypłacania odszkodowań użytkownikom dróg, których samochody uległy uszkodzeniu.
Następnie głos zabrał radny Janusz Balcerzak, który przedstawił wnioski dotyczące konieczności naprawy dróg powiatowych zgłoszone w trakcie sesji Rady Miejskiej gminy Nekla:
-
wyrównanie drogi i uporządkowanie rowów przydrożnych w miejscowości Nekielka, tzw. trakt pobiedziski
-
naprawienie nawierzchni drogi w miejscowości Targowa Górka
-
podjęcie robót w zakresie naprawy dróg na odcinkach: Targowa Górka – Mała Górka oraz Kokoszki – Gąsiorowo
Ponadto dodał, że służby powiatowe oczyściły rowy na odcinku drogi Nekla – Czerniejewo.
Radny Przemysław Hirschfeld zapytał starostę, jakie działania podejmie Zarząd Powiatu w związku z tym, że budynki należące do Straży Pożarnej znajdują się na terenie prywatnym.
W odpowiedzi starosta podkreślił, że informacje podane w gazecie nie potwierdzają stanu faktycznego, gdyż etapowe rozstrzygnięcie sądu nie stanowi ostatecznej decyzji w tej kwestii. Dodał, że przygotowywany jest zbiorczy materiał na temat postępowań prowadzonych w sprawach nieruchomości, do których roszczą sobie prawo prywatni inwestorzy lub które zostały odzyskane. Ponadto zaznaczył, że funkcjonowanie jednostek straży pożarnej, w tym opłat za nieruchomość, jest finansowane ze środków, które zostały przewidziane w budżecie państwa na realizację zadań Państwowej Straży Pożarnej.
Ad. 10.
W punkcie tym radni nie zgłosili żadnych wniosków ani pytań, w związku z czym przewodniczący Rady poinformował, że jeśli nie wystąpi konieczność zwołania sesji w kwietniu kolejne posiedzenie Rady odbędzie się w drugiej połowie maja.
Ad 11.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad o godzinie 17:20 przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak zamknął VII sesję Rady Powiatu we Wrześni.
Przewodniczący Rady
(-) Grzegorz Kaźmierczak
Protokołowała: Natalia Kowalczyk
- wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (29/04/2011 10:03:39)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (29/04/2011 10:04:04)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (29/04/2011 10:04:04)