Protokół nr XXIX/2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni,
z dnia 25.06.2009 r.
Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godz. 16:00 otworzył XXIX sesję Rady Powiatu we Wrześni. Po powitaniu radnych i zaproszonych gości przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności aktualnie w sesji uczestniczy 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji – lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Nieobecny – radny Bogdan Kruk.
Ad. 2.
Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XXVIII sesji został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady. Przewodniczący dodał, że nikt z radnych nie złożył uwag do tego protokołu. W związku z powyższym, protokół z XXVIII sesji został poddany pod głosowanie.
Protokół z XXVIII sesji Rady Powiatu we Wrześni został przez radnych przyjęty – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.
Ad.3
Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad:
-
Otwarcie i stwierdzenie quorum.
-
Przyjęcie protokołu z obrad XXVIII sesji Rady Powiatu.
-
Przedstawienie porządku obrad.
-
Wręczenie Tytułu „Człowieka Roku 2008 Powiatu Wrzesińskiego”.
-
Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
-
Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.
-
Ocena stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej powiatu wrzesińskiego za 2008 r.
-
Sprawozdanie dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni
z działalności w 2008 r. wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej. -
Podjęcie uchwał w sprawie:
-
wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego na zawarcie umowy dzierżawy – dla budynku byłej oficyny, położonego w Kołaczkowie,
-
wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, będącej własnością Powiatu Wrzesińskiego, położonej we Wrześni, oznaczonej działką nr 3896/20 o pow. 0,1418 ha,
-
wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Wrzesińskiego, położonej we Wrześni, oznaczonej działką nr 3839/8 o powierzchni 0,5987 ha,
-
zatwierdzenia realizacji projektu „Pomocna dłoń II ” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
-
wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu we Wrześni umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia pn.: „Budowa boiska wielofunkcyjnego ogólnie dostępnego dla dzieci i młodzieży przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni i upoważnienia Zarządu Powiatu we Wrześni do wystawienia weksla in blanco,
-
przyjęcia dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięcia „Odnawialne źródła energii i termomodernizacja wybranych budynków Powiatu Wrzesińskiego” i upoważnienia Zarządu Powiatu we Wrześni do wystawienia weksla in blanco,
-
udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września,
-
zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Wolne głosy i wnioski.
-
Informacja dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o planowanych inwestycjach na drogach w powiecie wrzesińskim.
-
Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z pytaniem czy ktoś z radnych ma uwagi do porządku obrad. Radni nie zgłosili uwag, w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do jego realizacji.
O godz. 16:05 na salę obrad przybył radny Bogdan Kruk – liczba radnych biorących udział w sesji – 19.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady poinformował, że po raz kolejny Rada Powiatu ma zaszczyt uczestniczyć we wręczeniu tytułu „Człowieka Roku”, organizowanego przez Fundację Dzieci Wrzesińskich.
Przewodniczący Kapituły Konkursowej Fundacji Bolesław Święciechowski odczytał treść rekomendacji oraz dokonał wręczenia tytułu „Człowieka roku 2008” panu Ryszardowi Matuszakowi, wiceprezesowi Stowarzyszenia Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Jedność”.
Wyróżniony otrzymał także Laur Starosty Wrzesińskiego oraz liczne gratulacje od przewodniczącego Rady, radnych i obecnych na sesji gości.
W słowach podziękowania za otrzymany tytuł, R. Matuszak zaznaczył, że jest to dla niego wielki zaszczyt i dodał, że przyznany tytuł przyjmuje jako wyróżnienie nie dla siebie, ale dla całego stowarzyszenia, które istnieje już sześć lat.
Tegoroczny laureat podziękował Krzysztofowi Wojciechowskiemu staroście pierwszej kadencji za inspirację i zainteresowanie, dzięki czemu stowarzyszenie pracuje do dzisiaj, a także złożył podziękowania członkom zarządu stowarzyszenia, Kapitule Fundacji, Radzie Powiatu i staroście D. Jaśniewiczowi.
Ad. 5.
W punkcie tym przewodniczący Rady Powiatu złożył informację o działaniach podjętych w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Ad. 6.
Przewodniczący Zarządu Powiatu we Wrześni, Dionizy Jaśniewicz przedstawił sprawozdanie o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Po przedstawionych informacjach, przewodniczący Rady otworzył dyskusję.
O głos poprosił radny E. Plewiński i nawiązując do informacji przewodniczącego Zarządu pytał, jakiego rodzaju jest wspomniany przez starostę długotrwały urlop dyrektora Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie i czy w związku z tym będzie zapewnione prawidłowe funkcjonowanie Ośrodka oraz nadzór nad wychowankami, zwłaszcza w tym okresie wakacyjnym.
Odpowiadając radnemu, starosta D. Jaśniewicz poinformował, że sprawa dotyczy problemów zdrowotnych pani dyrektor, w związku z tym ta przerwa urlopowa potrwa jakiś czas i stąd propozycja, aby konkretna osoba zawiadywała na co dzień tą placówką. Starosta zaznaczył, że dyrektor Ośrodka stworzyła przez te lata bardzo solidną kadrę, pomimo swojego stanu zdrowia jest często w Ośrodku i nic złego w placówce nie powinno się dziać.
Z uwagi na brak dalszych zgłoszeń ze strony radnych, przewodniczący Rady zamknął punkt 6 i przeszedł do realizacji punktu 7 porządku obrad.
Ad. 7.
Przewodniczący Rady poprosił przedstawicieli Sanepidu we Wrześni panią Grażynę Prokop - zastępcę Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz zastępcę dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrześni oraz panią Annę Węclewską rzecznika PSSE we Wrześni o przedstawienie stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej powiatu wrzesińskiego za 2008 r. – załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Po przedstawieniu w formie multimedialnej informacji, przewodniczący Rady podsumował, że praca PSSE jest na bardzo dobrym, wysokim poziomie i podziękował za przedstawienie materiału oraz wkład pracy oraz życzył skuteczności w realizacji przedstawionego projektu. Radni nie podjęli dyskusji, zatem przewodniczący Rady zamknął ten punkt porządku obrad i przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku.
Ad. 8.
Również w formie multimedialnej dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni Wojciech Mól zaprezentował sprawozdanie z działalności PCPR w 2008 r. wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej – załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
W dyskusji nad przedstawionym materiałem o głos poprosił radny E. Plewiński i pytał, ile wynosi kieszonkowe wychowanka w Ośrodku Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie.
Dyrektor PCPR W. Mól odpowiedział, że na ten moment nie pamięta dokładnie wysokości kieszonkowego, ale nie są to duże kwoty, ponieważ wychowankowie mają zapewnione całodobowe utrzymanie i dodał, że kieszonkowe, podobnie jak w warsztatach terapii zajęciowej ma charakter wychowawczy i wypłata tych niewielkich pieniędzy uzależniona jest od dobrego zachowania. Dyrektor zaznaczył, że należy pamiętać, że młodzież przebywająca w Ośrodku pochodzi z trudnych rodzin, dzieci musiały od najmłodszych lat radzić sobie w życiu i często zdarzało się, że zanim trafiły do Kołaczkowa wyciągały pieniądze, ponieważ wiedzą , jak to się robi.
Z uwagi na brak dalszych pytań ze strony radnych, przewodniczący Rady podziękował dyrektorowi za złożone sprawozdanie i prosił o przekazanie podziękowań dla wszystkich pracowników PCPR i szefów jednostek podległych za wkład pracy w realizację zadań.
Dyrektor PCPR W. Mól podziękował radnym, Zarządowi Powiatu, staroście oraz wszystkim osobom, za wsparcie oraz pomoc w realizacji dotychczasowych działań.
W związku z wyczerpaniem tego punktu porządku obrad, przewodniczący Rady G. Kaźmierczak o godz. 17:30 ogłosił 15 minutową przerwę.
O godz. 17:45, przewodniczący Rady wznowił obrady (liczba radnych biorących udział w obradach – 19) i przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad jednocześnie proponując, aby odstąpić od zwyczajowego uzasadnienia do projektów uchwał, ograniczając się do dyskusji nad poszczególnymi projektami.
Radni jednogłośnie przyjęli propozycję przewodniczącego Rady.
Ad. 9.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego na zawarcie umowy dzierżawy – dla budynku byłej oficyny, położonego w Kołaczkowie.
W dyskusji nad projektem uchwały głos zabrał radny E. Plewiński i pytał, czy dzierżawa, o której mowa w projekcie uchwały przyczyni się do poprawy wizerunku budynku, tym bardziej, ze uzasadnieniu jest zapis, że niszczejący budynek ma szanse na remont. Radny podkreślił słowo „szansę”, gdyż jego zdaniem ktoś, kto będzie dzierżawcą tego obiektu zostanie zobowiązany umową do poprawy jego wizerunku. Drugie pytanie radnego brzmiało: w jaki sposób starosta zabezpieczy egzekwowanie warunków umowy, z uwagi na to, że celem fundacji jest prowadzenie placówek o charakterze leczniczym oraz utworzenie izby pamięci prof. Juraszów. Kolejne pytanie radnego dotyczyło terminu podpisania umowy i rozpoczęcia działań fundacji w tym obiekcie.
Odpowiedzi radnemu E. Plewińskiemu udzielił starosta D. Jaśniewicz mówiąc, że warunkiem wydzierżawienia tej nieruchomości jest prowadzenie działalności rehabilitacyjnej i dzierżawcy zostaną zobowiązani do wykonania prac remontowo–adaptacyjnych. Zarząd określił, że to całe przedsięwzięcie powinno być gotowe z początkiem przyszłego roku. Wszystkie szczegóły zostaną określone w umowie zawartej z fundacją, która będzie podstawą do rozliczenia. Starosta podkreślił, że ma nadzieję, że te deklaracje, które zostały złożone we wstępnych rozmowach, jak i informacja o pewnych zgromadzonych środkach przez fundację na rozpoczęcie tych prac remontowych zostaną dotrzymane. Jeśli chodzi o izbę pamięci, to utworzenie jej było jednym z istotnych propozycji fundacji, mające na celu uhonorowanie wielkich Wielkopolan.
Z uwagi na brak dalszych pytań, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do procedury głosowania.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 183/XXIX/2009 w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego na zawarcie umowy dzierżawy – dla budynku byłej oficyny, położonego w Kołaczkowie.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, będącej własnością Powiatu Wrzesińskiego, położonej we Wrześni, oznaczonej działką nr 3896/20 o pow. 0,1418 ha. Radni nie podjęli dyskusji.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 184/XXIX/2009 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, będącej własnością Powiatu Wrzesińskiego, położonej we Wrześni, oznaczonej działką nr 3896/20 o pow. 0,1418 ha.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Wrzesińskiego, położonej we Wrześni, oznaczonej działką nr 3839/8 o powierzchni 0,5987 ha. Radni nie podjęli dyskusji.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 185/XXIX/2009 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Wrzesińskiego, położonej we Wrześni, oznaczonej działką nr 3839/8 o powierzchni 0,5987 ha.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia realizacji projektu „Pomocna dłoń II” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Radni nie podjęli dyskusji.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 186/XXIX/2009 w sprawie zatwierdzenia realizacji projektu „Pomocna dłoń II” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu we Wrześni umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia pn.: „Budowa boiska wielofunkcyjnego ogólnie dostępnego dla dzieci i młodzieży przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni i upoważnienia Zarządu Powiatu we Wrześni do wystawienia weksla in blanco. Radni nie podjęli dyskusji.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 187/XXIX/2009 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Zarząd Powiatu we Wrześni umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia pn.: „Budowa boiska wielofunkcyjnego ogólnie dostępnego dla dzieci i młodzieży przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni i upoważnienia Zarządu Powiatu we Wrześni do wystawienia weksla in blanco.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie przyjęcia dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięcia „Odnawialne źródła energii i termomodernizacja wybranych budynków Powiatu Wrzesińskiego” i upoważnienia Zarządu Powiatu we Wrześni do wystawienia weksla in blanco. Radni nie podjęli dyskusji.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 188/XXIX/2009 w sprawie przyjęcia dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie przedsięwzięcia „Odnawialne źródła energii i termomodernizacja wybranych budynków Powiatu Wrzesińskiego” i upoważnienia Zarządu Powiatu we Wrześni do wystawienia weksla in blanco.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września.
W dyskusji nad projektem głos zabrał radny B. Kruk. Radny zaznaczył, że będzie głosował „za” podjęciem uchwały, gdyż dotyczy ona pomocy finansowej dla mieszkańców powiatu wrzesińskiego, jednak zdaniem radnego kwota tej pomocy powinna być w tej samej wysokości, jaka była przyjęta dla Gminy Kamień Pomorski. Kontynuując radny zaznaczył, że Gminie Kamień Pomorski pomagała cała Polska, natomiast w tym przypadku pomocy będzie udzielała tylko Gmina Września i powiat wrzesiński.
Przewodniczący Rady stwierdził, że być może radny ma rację, ale jest tutaj istotna różnica jeśli chodzi o skutki i następstwa tych pożarów.
Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 189/XXIX/2009 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.
Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz poinformował radnych o propozycji wprowadzenia przez Zarząd autopoprawki do projektu budżetu.
Skarbnik powiatu B. Walkowiak przedstawiła autopoprawkę, polegającą na zmniejszeniu dotacji celowej dla Domu Pomocy Społecznej wskutek decyzji wojewody, a następnie przedstawiła zmiany w w budżecie powiatu.
Z uwagi na brak pytań, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do procedury przegłosowania autopoprawki Zarządu.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.
Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką.
Rada Powiatu w obecności 19 radnych – jednogłośnie 19 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 190/XXIX/2009 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.
W związku z wyczerpaniem tego punktu porządku obrad, przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu.
Ad. 10.
Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym do biura Rady nie wpłynęła żadna interpelacja i zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy ktoś chciałby złożyć interpelację lub zadać pytanie. Nikt z radnych nie zabrał głosu w ty punkcie.
Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu 11.
Ad. 11.
W punkcie tym przewodniczący poinformował, że następna sesja planowana jest dzień 03 września 2009 r..
O głos poprosiła radna M. Taciak i stwierdziła, że zakończył się rok szkolny, trwa okres wakacji, któremu zazwyczaj towarzyszą remonty w placówkach oświatowych. Radna skierowała pytanie do starosty , czy wiadomo jest, gdzie i na bazie której szkoły będzie kontynuowała naukę młodzież z ulicy Gnieźnieńskiej.
Starosta D. Jaśniewicz odpowiedział, że stopniowo jest ograniczana obecność na ulicy Gnieźnieńskiej i rok nauki 2009/2010 według planu jest ostatnim rokiem w tej placówce. Starosta dodał, że już w ubiegłym roku część obiektu była wyłączona z użytkowania, natomiast w roku szkolnym 2010/2011 wszystkie zajęcia odbywać się będą już tylko w ZSTiO na ulicy Kaliskiej.
W związku z brakiem kolejnych pytań, przewodniczący Rady zamknął punkt 11 i przystąpił do realizacji punktu 12 porządku obrad.
Ad. 12.
Przed wystąpieniem dyrektora GDDKiA głos zabrał starosta D. Jaśniewicz mówiąc, że odnośnie pytania radnej M. Taciak dotyczącego postoju taksówek w pasie drogowym przy ul. Kolejowej, wpłynęła oficjalna odpowiedź i prosił dyrektora GDDKiA o ustosunkowanie się do tej kwestii.
Przewodniczący Rady powitał dyrektora GDDKiA Marka Napierałę i zaproponował, aby dyrektor rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia najbliższych zamierzeń i planów inwestycji na drogach krajowych na terenie powiatu wrzesińskiego.
Dyrektor GDDKiA M. Napierała zaznaczył, że bieżący temat to Euro 2012, dzięki któremu udało się dla Wielkopolski pozyskać kilka tematów. Po pierwszym przetargu jest odcinek Kleszczewo–Łubowo 35 km z nowego węzła autostradowego w Kleszczewie, które ma wybudować akcjonariusz do węzła w Woźnikach, w planie jest 160 km całego przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S-5 z północy na południe Wielkopolski oraz budowa dwóch obwodnic Poznania wschodniej i zachodniej – jest już po otwarciu ofert, drogi będą prowadzić do lotniska i do stadionu. Niebawem zostanie ogłoszony pierwszy przetarg na budowę - czas realizacji do Euro 2012, tj. ok. 35 km. Również zaawansowane są prace w kierunku północnym z Gniezna do Mielna. Poza Euro 2012 jest zaawansowanych kilka inwestycji: obwodnica Wrześni, która będzie budowana prawdopodobnie w latach 2012-2013, w przyszłym roku ruszy przebudowa drogi krajowej nr 15 z Gniezna do Wrześni, natomiast jako pierwszy zostanie odnowiony i wzmocniony odcinek z Gniezna do Szczytnik Czerniejewskich. Zaawansowana w pracach jest też droga S8, która jest na południu przy Kępnie-Wrocław–Łódź–Warszawa tj. 42 km i obwodnicę Kępna. Ostatnio pojawiła się szansa na obwodnicę Jarocina, jednak zależy ona od otrzymania decyzji od ministerstwa finansów. Są realne szanse, aby do połowy przyszłego roku rozpocząć w Wielkopolsce budowę 300 km dróg ekspresowych i większość z nich zakończyć do Euro 2012.
Dyrektor zaznaczył, że dopóki nie rozpocznie się budowa jakiejkolwiek drogi, to GDDKiA bardziej pełni rolę koordynatora działań przygotowawczych niż ich wykonawca. Wynika to z tego, że pracownia musi zdążyć opracować projekt budowy, wojewoda musi powołać biegłych, którzy muszą wyszacować tysiące działek, co trwa od 3-4 miesięcy. Np. na obwodnicy wschodniej Kleszczewo – Łubowo jest do wyszacowania około 1400 działek, tak, że trzeba zdać sobie sprawę ze skali przedsięwzięcia. Jeśli chodzi o obwodnicę Wrześni, to jest ona już dość dobrze zaawansowana, ale trwają także prace nad obwodnicą Turku, Koźmina, Jaraczewa i Gostynia. Wszystkie te wymienione obwodnice czekają na środki finansowe. GDDKiA występowało o zabezpieczenie środków w 2009 r. na kontynuowanie prac projektowych na obwodnicę Wrześni. Na rok 2010 ten wniosek będzie złożony ponownie. Odpowiedź ministerstwa w tej kwestii zobowiązała do stworzenia planu strategicznego i przyjmuje się, że obwodnica ta ma szansę powstania w latach 2012-2013.
Oprócz inwestycji GDDKiA zarządza 1,5 tys. km dróg krajowych w różnym stanie technicznym. Środki, które wpływają wystarczają na przebudowy dróg od 100-150 km dróg. Nie jest to tylko położenie dywanika asfaltowego, ale również, wzmocnienie drogi i cała masa elementów takich jak: azyle, sygnalizacje, przejścia dla pieszych, odseparowanie za rowami dróg ścieżek rowerowych, chodniki. Ruch drogowy i praca przewozowa jest głównym punktem wyjścia w hierarchii kolejności działań. Na drodze K92 jest coś takiego, jak elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, dotyczące przebudowy skrzyżowań. W kierunku od Wrześni do Poznania zostały przebudowane skrzyżowania we wszystkich miejscowościach i zrobiły się one bezpieczne. Pozostały do przebudowy 4 punkty na tej drodze. Jednym z nich jest Nekla, gdzie planuje się kładkę dla pieszych, ewentualnie drogi serwisowe, czy ścieżki rowerowe. Następne jest skrzyżowanie w Psarach, od którego GDDKiA musiało dwukrotnie odstąpić, ze względu na problemy z lokalizacją. Dyrektor zaznaczył, że ma świadomość zagrożeń w tym miejscu, skrzyżowanie wymaga gruntownej przebudowy ze względu na szybki najazd z wiaduktu od strony Wrześni oraz ze względu na bary i parkingi dla aut. Efektem ostatniego spotkania z mieszkańcami w tej sprawie jest zgoda jednego z właścicieli na wykup gruntu. Umożliwia to doprowadzenie bezpiecznej drogi serwisowej, która będzie obsługiwać przyległe tereny. Dyrektor zapewnił, że w przyszłym roku to skrzyżowanie zostanie przebudowane i zwrócił uwagę na jeszcze jedno skrzyżowanie przy zajeździe „Podbipięta” w Kostrzynie Wlkp, na ostry zjazd, który zostanie zlikwidowany w ramach węzła drogowego. Od paru lat czeka projekt, który został uaktualniony na likwidację niebezpiecznego lewoskrętu do Wrześni na pierwszym wiadukcie. Jest przygotowana koncepcja polegająca na opracowaniu prawoskrętu i bezpieczny wjazd do Wrześni pod wiaduktem.
Jeśli chodzi o drogę E15, to dyrektor zwrócił też uwagę, że w tym roku zgodnie z prośbami radnych, parlamentarzystów i mieszkańców uda się rozpocząć porządkowanie drogi E15 na odcinku Gniezno – Września, która jest bardzo ładnie zaprojektowana – z lewoskrętami, bezpiecznymi przejściami dla pieszych, azylami, parkingami, ścieżkami pieszo – rowerowymi przez co uzyska nową jakość i na pewno będzie lepsza od tej, jaką oddano do użytku. Ta droga musi zostać przebudowana gruntownie, musi być poszerzona i wzmocniona. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w roku 2010 rozpocznie się przebudowa drogi z Gniezna do Szczytnik Czerniejewskich, rok 2011 – rondo we Wrześni.
W planie jest także przebudowa drogi od Koła do granicy województwa wielkopolskiego, droga ta też wymaga gruntownego remontu. Dyrektor kontynuując powiedział, że zostało podpisane porozumienie z burmistrzem Wrześni na porządkowanie ruchu pieszego i wewnętrznego na odcinku od świateł do ronda na ul. Wrocławskiej. Zamysłem GDDKiA jest, aby na tym odcinku pojawiła się z jednej strony też droga serwisowa, która umożliwi władzom miejscowym na wyrażanie zgody na działalność gospodarczą. Poza tym jest podpisane porozumienie na budowę ścieżki pieszo – rowerowej z kontynuacją aż do Gonic. Planowana jest także ścieżka pieszo–rowerowa z Wrześni do Miłosławia.
W tym miejscu dyrektor poprosił o zadawanie pytań.
Starosta D. Jaśniewicz wspomniał o postoju taksówek przy dworcu kolejowym we Wrześni.
Dyrektor GDDKiA odpowiedział, że trudno jemu odpowiedzieć, ponieważ wolałby problem taksówek przy dworcu rozwiązać budując obwodnicę Wrześni, natomiast, jeżeli można w tym miejscu coś usprawnić niedużym nakładem, to się do tego przychyli.
Następnie głos zabrał radny W. Podzerek. Wypowiedź radnego dotyczyła złego stanu drogi E15 z Gniezna do Wrześni oraz remontowanego w ubiegłym roku przejazdu kolejowego w Sokołowie. Radny zwrócił uwagę, że na czas remontu był zorganizowany objazd przez Psary Polskie i Słomowo i wprawdzie były znaki informujące o dopuszczalnym przejeździe samochodów do 12 ton, to mimo tego, bardzo dużo ciężarówek powyżej 12 ton z tego objazdu korzystało, wskutek czego droga została zdewastowana. W związku z tym radny pytał, czy można liczyć na to, ze ta droga zastępcza będzie miała szansę na remont.
Dyrektor GDDKiA odpowiedział, że właścicielem przejazdów kolejowych jest PKP, pas ok. 5m od szyn, jest pasem należącym do kolei. PKP w takiej sytuacji musi uzgodnić z GDDKiA organizację ruchu, która musi ona zostać zaakceptowana. Jest przy tym dany bardzo restrykcyjny czas na remont, ze względu na duże utrudnienia, które powstaną na tym odcinku drogi. Dyrektor podpowiedział, że jak są przedstawiane projekty organizacji ruchu przy remontach przejazdów kolejowych, to adresatem i rozwiązań wynikłych z niedogodności musi być zarządca. Wykonawca zobowiązany jest do przywrócenia drogi do minimum takiego stanu, jak była, zanim stała się drogą zastępczą i dodał, że w tej kwestii podpisuje się porozumienie.
Następnie głos zabrał radny P. Rogoziński pytał, kiedy nastąpi przebudowa skrzyżowania w Psarach, czy to jest kwestia miesięcy, czy lat, ponieważ w ubiegłym roku jesienią radny wysłał pismo w tej sprawie i ok pół roku trwało udzielenie odpowiedzi.
Dyrektor GDDKiA przeprosił radnego za zaistniałą sytuację i wyjaśnił, że jeżeli takie pismo wpływa jesienią, kiedy GDDKiA jest na etapie formułowania planu i przesyłanie do centrali, to niestety wszystko zależy od środków finansowych. Od 1 stycznia tego roku budżet był i jest ciężki, ale jest realizowany, ponieważ GDDKiA realizuje zadania bez opóźnień. Odpowiadając na jakiekolwiek pisma GDDKiA zależy, żeby podać konkretne informacje. Dyrektor zaznaczył, że jemu także zależy na przebudowie tego skrzyżowania i został wybrany program i nastąpi porządkowanie drogi K92, na której ginie najwięcej ludzi. Ale aby zrealizować przedsięwzięcie GDDKiA musi mieć też fizyczną możliwość poza finansową, a w tej sprawie GDDKiA zwracała się do starosty i burmistrza z prośbą o wsparcie w negocjacjach z mieszkańcami. w tej chwili, działanie będzie krótkie, ponieważ ogólny kształt przebudowy jest gotowy i w 99% należy przyjąć, że w przyszłym roku będzie zrealizowane.
Radny P. Rogoziński ponownie zabrał głos mówiąc, że ma nadzieję, że na następnym spotkaniu z dyrektorem złoży podziękowanie oraz, że ten 1% nie przeważy, gdyby inwestycja miała się przesunąć o następny rok, czy dwa. Radny zaznaczył, że zna ludzi, którzy tam ulegają wypadkom i dodał, że wielu ludzi już tam zginęło.
Dyrektor GDDKiA stwierdził, że w trakcie budowy i krótko po zakończeniu, ma do czynienia z niezadowoleniem mieszkańców z proponowanych rozwiązań, bo nie można zadowolić wszystkich, natomiast po jakimś czasie te prace zostają docenione.
Radny M. Kosiński pytał o drogę wjazdową do Miłosławia, a także zwrócił uwagę, że do drogi krajowej na ul. Gnieźnieńskiej w kierunku Gniezna zostanie niebawem przyłączona droga osiedlowa od ul. Szerokiej. Zdaniem radnego, do momentu, kiedy nie będzie obwodnicy, kiedy wydaje się zgodę na włączenie tej drogi, patrząc na częstotliwość ruchu na Gniezno i z powrotem, to każdy lewoskręt, czy to w kierunku miasta, czy zjeżdżając z ul. Gnieźnieńskiej będzie stanowił problem. Radny wyraził również zadowolenie z faktu, że planuje się w roku 2010 drogę do Szczytnik Czerniejewskich.
Następnie o głos poprosił radny R. Zięty i pytał o obwodnicę w Miłosławiu, zwracając uwagę, że data 2015 jest znana wszystkim mieszkańcom i dodał, że zdaje sobie sprawę z możliwości finansowych, ale zaznaczył też, że ruch przez Miłosław jest ogromny, natomiast w przyszłym roku będą przeprowadzone w tym miejscu pomiary natężenia ruchu. Radny zwrócił się z pytaniem do dyrektora, czego oczekiwałby od mieszkańców Miłosławia, co mogłoby pomóc w realizacji tej inwestycji oraz, czy jako fachowiec może powiedzieć, które inwestycję mogą ograniczyć ruch przez Miłosław.
Odpowiadając dyrektor GDDKiA ustosunkował się do pytania radnego M. Kosińskiego odnośnie skrzyżowania z ul. Gnieźnieńską mówiąc, że bardzo niechętnie wydano zgodę na włączenie do ruchu tej ulicy, wzięto wszystkie aspekty i uznano tak dlatego, że skrzyżowanie ze światłami ul. Szkolnej i Gnieźnieńskiej w godzinach szczytu swoje możliwości już wyczerpało. Ilość aut nie musi dociążać tego skrzyżowania, żeby jechać w kierunku Gniezna. Ponadto jest to też w kontekście nowej obwodnicy, lokalizacja tej drogi będzie pełnić rolę wspomagającą dla obwodnicy. Po wybudowaniu obwodnicy, dotychczasowy przebieg drogi krajowej staje się z mocy ustawy drogą gminną. Sygnalizacja świetlna ma zostać przebudowana na rondo, takie działanie usprawni ruch pojazdów na tym newralgicznym skrzyżowaniu, jednak jest pewien problem – jest w tym miejscu ciasno. Oprócz tego ma zostać przebudowany cały odcinek ul. Gnieźnieńskiej znajdujący się w mieście. Jeśli chodzi o obwodnicę Miłosławia, dyrektor zwrócił uwagę, że nikt nie zadał pytania, czy GDDKiA da radę tym wszystkim zamierzeniom. Dyrektor przekazał, że oprócz spraw bieżących do wykonania przez 4-5 lat jest 300 km dróg, jednocześnie zaręczył, że gdyby pojawiły się jakiekolwiek możliwości, to GDDKiA da radę, pomimo dużych problemów kadrowych. Do roku 2012 pakiet jest zamknięty, ale co roku próbuje się robić coś dodatkowo. Jest bardzo duża liczba miejscowości, w których droga krajowa skręca pod kątem prostym. Po roku 2012 będzie formowany kolejny pakiet zadań i jest szansa, aby w perspektywie lat 2014-2020 znalazł się również Miłosław. Dyrektor dodał, że niepotrzebne są jeszcze naciski, ponieważ na ten moment one nic nie dadzą.
Radna A. Głowacka stwierdziła, że nic się nie stanie, jeżeli radni będą się dyrektorowi przypominać.
Radny R. Zięty zapytał, czy pomogą i czy będą miały wpływ pomiary natężenia ruchu.
Dyrektor GDDKiA odpowiedział, że sądzi, że wschodnia obwodnica Poznania, czyli ta S5 ma duże szanse na bycie alternatywą. Zdaniem dyrektora pomiar ruchu w przyszłym roku będzie bardzo dobrym momentem, ponieważ drogi jeszcze nie będzie, a następny pomiar będzie w roku 2015 i to powinno pokazać, co się stało w Miłosławiu. Może być tak, że udział tirów zmaleje, natomiast nie znaczy to, że zmaleje ruch, bo jest tak intensywny rozwój kraju, że w to miejsce wejdzie jakaś liczba samochodów osobowych.
Następnie głos zabrał burmistrz MiG Nekla Roman Grychowski i podziękował dyrektorowi za dotychczasowe działania oraz pytał o terminy dalszych działań w Nekli, o których dyrektor wspomniał..
Odpowiadając burmistrzowi dyrektor GDDKiA powiedział, że wszystkie zadania przewidziane w Nekli zostały włączone do programu BRD - bezpieczeństwo ruchu drogowego, niestety w tym roku w budżecie nie było zabezpieczonych pieniędzy na ten program. Jeżeli będą środki, to w pierwszej kolejności zostanie wybudowana kładka dla pieszych przez trasę K92.
Wicestarosta P. Guzik pytał, czy jest pomysł na przebudowanie skrzyżowania ul. Daszyńskiego przy Tonsilu, gdyż jest to bardzo niebezpieczne miejsce z uwagi na to, że z ul. Kolejowej wyjeżdżają tiry, włączają się do ruchu, a z wiaduktu od Przyborek zjeżdżają samochody i różnie to wygląda pod względem bezpieczeństwa.
Dyrektor GDDKiA odpowiedział, że nie ma pomysłu. Jakiś czas temu na przeciwko Tonsilu powstała firma, ale dość długo trwało pozwolenie na jej lokalizację w tym miejscu, właśnie na utrudnienia w ruchu na tym odcinku. Gdyby GDDKiA stała sztywno na stanowisku tak, jak mówi ustawa, że w obowiązku zarządcy drogi krajowej jest, żeby bezpiecznie i płynnie przeprowadzać ruch regionalny i międzykrajowy, to byłaby najgorsza w całym województwie. Ta droga krajowa jest pewnego rodzaju źródło rozwoju miasta, poprzez to, że w planie jest obwodnica, to miasto uzyskuje tym samym priorytet. Podobnie jest ze starą A2, która została przekształcona o ile było to możliwe w drogę przyjazną dla otoczenia, dla mieszkańców miejscowości przez które ta droga przebiega, gdzie można już sobie pozwolić na zmniejszenie restrykcji.
Radny S. Oliwa stwierdził, że droga do Poznania, to jest ulica, nie jest to droga do płynnego jechania.
Dyrektor GDDKiA odpowiedział, że jest to droga do płynnego jechania, jeżeli będzie to jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego, ale zdecydowanie wolniej niż biegnącą obok autostradą i dodał, że należy się zastanowić na czym zależy, czy na szybkości, czy na podziwianiu pięknych miejscowości, przez które się przejeżdża, a jedzie się niestety wolniej.
Radny P. Rogoziński nawiązał ponownie do skrzyżowania w Psarach i pytał dyrektora, odnośnie słupa przy ul. Krótkiej, który uniemożliwia skręt samochodów. Radny zaznaczył, że w pisemnej odpowiedzi GDDKiA było zapewnienie, że słup zostanie usunięty.
Dyrektor GDDKiA wyjaśnił, że początkowo były całkiem inne warunki i to co jest obecnie, to zostało wymuszone. GDDKiA została postawiona przed faktem dokonanym i mimo negatywnej opinii pojawiła się myjnia tirów. Jeśli chodzi o tę konkretną sytuację, to GDDKiA proponowała jedyne możliwe rozwiązanie, aby obsługa komunikacyjna firm transportowych przebiegała do końca ul. Krótką w pasie kolejowym. Mieszkańcom nie przeszkadzałoby to, mieliby drogę serwisową, natomiast sytuacja, która jest w tej chwili, jest sytuacją nienormalną, droga serwisowa została zrobiona, ale wszystko na zasadzie wymuszenia. Nie było w tym przypadku zgody GDDKiA, natomiast później trzeba było ratować tę trudną sytuację, ponieważ trudno, żeby pozwolić na ostre wyjeżdżanie z wjazdu pod rozpędzone z wiaduktu samochody szczególnie w sezonie zimowym, czy o zmroku. GDDKiA musi się w takich sytuacjach bronić, ponieważ wskaźnik śmiertelności na drogach polskich jest najwyższy w Unii Europejskiej.
Radny P. Rogoziński stwierdził, że tiry skręcają również w prawo, na co dyrektor GDDKiA wyjaśnił, że od dwóch lat nie było to skrzyżowanie przebudowywane, bo nie szło wyprowadzić łączenia drogi serwisowej w obrębie skrzyżowania, ponieważ wchodziła ona na skrzyżowanie. Dyrektor stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłaby droga serwisowa od porządnie przebudowanego skrzyżowania do drugiego dobrze zrobionego skrzyżowania i to jest wówczas idealnie rozwiązanie.
Następnie głos zabrał naczelnik wydziału spraw obywatelskich i ochrony zdrowia J. Sznura i pytał o sposób i technologie pozimowych napraw dróg. Naczelnik dodał, że nawet przy ograniczeniu 50 km/h na drodze, konkretnie na drodze w Obłaczkowie za rondem są znaczne wstrząsy, jeśli chodzi o budynki, które znajdują się przy tej drodze. Zdaniem naczelnika należałoby zmienić technologie naprawy, żeby te jezdnie były przynajmniej gładkie.
Dyrektor GDDKiA odpowiedział, że zaręcza, że wiosenne remonty nie są wykonywane przy użyciu łopaty, wszystko jest przy pomocy sprzętu, jednakże mógł być przypadek, kiedy w lutym tego roku wybiła się dziura i trzeba było ją zrobić masą na zimno. Dyrektor dodał, że jeśli dobrze pamięta, to od ronda w Obłaczkowie, przez Miłosław, do skrzyżowania z drogą nr 11 został położony asfaltowy dywanik. Dyrektor dodał, że na dzień dzisiejszy łączna liczba przebudowanych i w dobrym stanie technicznym skrzyżowań wynosi 750 tj. 52% z 1500 skrzyżowań, co oznacza, że drugie 750 skrzyżowań jest w stanie niezadowalającym i złym. I z tej liczby 200-250 km dróg jest w stanie bardzo złym, do natychmiastowej przebudowy. Co roku możliwe jest do wykonania tylko kilkadziesiąt kilometrów, w związku z tym są to zadania na 5-6 lat, ale w tym czasie drogi pozostałe też będą wymagały remontów.
Na zakończenie dyrektor dodał, że ma nadzieję, że poziom finansowania na utrzymanie istniejącej sieci będzie taki, że do roku 2013 każdy km dróg zostanie przez GDDKiA wyremontowany. Oblicza się, że nawierzchnia drogi powinna wystarczyć na 10-15 lat ze wskazaniem, że w Wielkopolsce na 10, ponieważ ma ona potężne obciążenie najcięższymi pojazdami. Tego nie ma w niektórych regionach kraju, ale są z tego powodu biedniejsze. GDDKiA musi co roku robić 150 km dróg.
Z uwagi na brak dalszych pytań, przewodniczący Rady podziękował dyrektorowi GDDKiA za przyjęcie zaproszenia i obecność na sesji.
Ad. 13.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad przewodniczący Rady o godz. 19:20 zamknął XXIX sesję Rady Powiatu we Wrześni.
Protokołowała: Katarzyna Plucińska - inspektor
- wytworzenie informacji:
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (16/09/2009 07:52:41)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (13/10/2009 10:33:17)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (13/10/2009 10:33:17)