AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2009 (III kadencja)

Protokół nr XXVI / 2009

Protokół nr XXVI/2009

z sesji Rady Powiatu we Wrześni

z dnia 24.03.2009 r.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Kaźmierczak o godz. 16:10 otworzył XXVI sesję Rady Powiatu we Wrześni. Po powitaniu radnych i zaproszonych gości przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 16 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Nieobecni - wicestarosta Paweł Guzik, radni: Maria Taciak i Piotr Rogoziński

 

Ad. 2. Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XXV sesji został sporządzony w statutowym terminie i jest do wglądu w biurze Rady. Przewodniczący dodał, że nikt z radnych nie złożył uwag do w/w protokołu.

W związku z powyższym, protokół z XXV sesji został poddany pod głosowanie.

Protokół z XXV sesji Rady Powiatu we Wrześni został przez radnych przyjęty – 16 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.

 

Ad. 3 Przewodniczący przedstawił następujący porządek:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady Powiatu.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  5. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  6. Przedstawienie Strategii Rozwoju spółki „Szpital Powiatowy we Wrześni” Spółka z o.o. na lata 2008-2012.

7. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 roku.

8. Podjęcie uchwał w sprawie:

  1. wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości oznaczonej działką nr 30/5, położoną w Podstolicach, gmina Nekla,

  2. wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości oznaczonej działką nr 175/2, położonej w Nekielce, gmina Nekla,

  3. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław,

  4. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Nekla,

  5. zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.

  1. Interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne głosy i wnioski.

  3. Zamknięcie obrad.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem czy ktoś z radnych proponuję wniesienie zmian czy poprawek do niniejszego porządku. W związku z ich brakiem przystąpił do omówienia punktu 4 porządku obrad.

 

Ad. 4. W punkcie tym przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Kaźmierczak złożył informację o działaniach podjętych w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 5. Przewodniczący Zarządu Powiatu we Wrześni, Dionizy Jaśniewicz przedstawił sprawozdanie o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

O godz. 16:15 na obrady przybyła radna Maria Taciak zwiększając liczbę radnych do 17 osób.

Po otwarciu dyskusji przez przewodniczącego Rady nt. referowanego sprawozdania, o udzielenie głosu poprosił radny Bogdan Kruk. Pytał starostę czy może przekazać pozytywną wiadomość mieszkańcom wsi Nowa Wieś Królewska dotyczącą budowy odcinka drogi Gozdowo – Zieliniec, gdyż zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami jeżeli przetarg będzie tańszy o 300 tys. PLN zadanie będzie wykonane.

Starosta D. Jaśniewicz – w budżecie powiatu na obecny rok nie ma przewidzianych środków na realizację wspomnianego zadania, ale nie oznacza to, że przedsięwzięcie (położenie nakładki) nie będzie wykonane.

Z uwagi na brak pytań przewodniczący zamknął dyskusję.

 

Ad. 6. Strategię Rozwoju spółki „Szpital Powiatowy we Wrześni” Spółka z o.o. na lata 2008-2012 przedstawił prezes szpitala Zbyszko Przybylski. Stanowi ona załącznik nr 4 do protokołu.

W dyskusji dotyczącej strategii szpitala jako pierwszy głos zabrał radny Włodzimierz Podzerek. Zaznaczył, że jest to pierwszy w tej kadencji tego typu dokument dotyczący szpitala i nie jest przeciwny jego rozbudowie. Jednak chce wiedzieć, co to jest? i jaką rolę ma pełnić spółka celowa, w sytuacji gdy szpital posiada formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zbyszko Przybylski – działania te mają na celu stworzenie warunków dobrej współpracy z inwestorem. Spółka celowa jest jedną z form spółek kapitałowych. Obok spółki z o.o. ma powstać spółka „córka” – inwestycyjna. Będzie to forma kredytowania dalszej działalności inwestycyjnej, gdyż powiat nie posiada takich możliwości finansowych, dlatego poszukuje się partnera (kapitał prywatny) do realizacji zadań publicznych.

Włodzimierz Podzerek – podkreśla, że mimo zwracania pilnej uwagi na proces przekształcania szpitala nie pamięta, aby wcześniej zakładano wprowadzanie obcego inwestora. Oznacza to, że spółka jednoosobowa jaką jest obecnie powiat zacznie dzielić udziały i przestanie być 100% właścicielem. Nigdy wcześniej nie było mowy o prywatyzacji, czyli o podziale.

Starosta, Dionizy Jaśniewicz – w nawiązaniu do przedmówcy chce aby proces przekształcania szpitala był przejrzysty. Wspomniane działania nie mają na celu podziału lecz zwiększenie wartości dodanej. Środki na modernizację będą również pochodzić z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO). Istnieje również taki wymóg, że aby szpital nadal mógł funkcjonować musi spełniać określone standardy. Stąd też potrzeba poszukiwania inwestorów. Spółka Celowa będzie formą zaciągnięcia kredytu.

Starosta przypomina, że jest współodpowiedzialny za projekt rozbudowy szpitala. Potrzebna jest pomoc na poziomie inżynieryjnym, wsparcie fachowców. W momencie opracowania wspomnianego wsparcia zespól tychże fachowców zwróci się do Rady o zatwierdzenie proponowanej koncepcji. Podkreśla, że z pewnością nie ma niebezpieczeństwa, że poprzez jakąś spółkę będą wyprowadzane pieniądze.

Radny Krzysztof Wojciechowski – zależy na tym aby szpital zajmował dobre miejsce w rankingu szpitali. Kontynuował, że podczas prezentacji była mowa o kredycie i strategicznym inwestorze. Nie zgadza się z pojęciem że jest to kredyt. Zwrócił się z zapytaniem, czy rozpatrywana jest także możliwość pójścia samodzielną drogą bez dodatkowych zależności (dzielenia się tym co mamy). Przytoczył przykład, że w ciągu 10 lat w szpital zainwestowano 20 mln PLN własnymi siłami bez pomocy zewnętrznej (obcych inwestorów). Planowane inwestycje to koszt na poziomie 40 - 60 mln. PLN.

Prezes Z. Przybylski – będą rozważane dwie opcje. Analizowane będą wszystkie koncepcje i wybrana będzie ta najkorzystniejsza.

Radny Eugeniusz Plewiński – nasz powiatowy kapitał jest na poziomie 27 mln PLN nowa spółka wniesie środki rzędu 60 mln., więc jaki będzie status spółki i nowego kapitału? Czy kapitał będzie wspólny czy też podzielony na 27 mln i 60 mln.

Starosta, D. Jaśniewicz – wielkość inwestycji zależeć będzie od jej zakresu i poziomu wyposażenia. Najważniejsze jest wybudowanie bryły z wyposażeniem podstawowym, zaś kolejnym poważnym problemem będzie wyposażenie bloków operacyjnych, zakup urządzeń diagnostycznych, które są największym kosztem.

Kontrakt z NFZ diametralnie zmienił się. Kilka lat temu był na poziomie 15 mln później 25 mln, obecnie założony jest i nie wykonany na 30 mln. Przy osiągnięciu wymaganych standardów wartość kontraktu zależeć będzie od poziomu świadczonych zobowiązań. Potrzeba jest stworzenia dokumentu pn „Biznesplan”, w którym znajdą się odpowiedzi na dziś pojawiające się wątpliwości. Podkreśla, że powiat ubiega się o max. dofinansowanie z WRPO. Przypomniał, że transformacja szpitala przechodzi do następnego etapu. Oczywiście istnieje ryzyko finansowe, którego nie można wykluczyć przy tego typu działaniach.

Dla przykładu przytoczono Bułgarię, w której powstają prywatne szpitale z zagranicznym kapitałem. Nie chce aby tak też zdarzyło się w Polsce jak to już było w obszarze banków, handlu itp.

Radny W. Podzerek – jest to zbyt poważna sprawa aby zakończyć dyskusję niedomówieniami. Oczekuję jasnej odpowiedzi w jakiej części będą korzyści dla spółek? Jakie koszty dla społeczeństwa? Gdy 92% przychodów pochodzi z NFZ. Skąd też przekonanie że będzie akceptacja społeczna w partycypowaniu kosztów leczenia?

Przewodniczący Rady Powiatu uspokoił, że nic nie zdarzy się bez wyrażenia woli Rady.

Prezes Z. Przybylski, zaskoczony był pytaniami gdyż upłynęło 2 lata od momentu podjęcia tematu przekształcania szpitala. Zwraca uwagę że chodzi o max. poszerzenie świadczonych usług. Obawa przed nowym modelem szpitala jest bezzasadna. Ważne jest aby mieć usługi na dobrym poziomie.

Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił kilkuminutową przerwę 17:30 – 17:36.

Po przerwie liczba radnych biorących udział w posiedzeniu wynosiła 16 osób.

 

Ad. 7. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 roku przedstawiła Elżbieta Staszak – Małecka, Powiatowy Rzecznik Konsumentów – załącznik nr 5 do protokołu.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję w której głos zajął Starosta D. Jaśniewicz podkreślając ważność istnienia stanowiska rzecznika. Konstatował propagowanie działań w szkołach i innych placówkach publicznych. Dodał, że kontrola NIK wyróżniła wysokie zaangażowanie zawodowe pani E. Małeckiej.

 

Ad. 8. Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektów uchwał w sprawie:

  1. wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości oznaczonej działką nr 30/5, położoną w Podstolicach, gmina Nekla,

i

  1. wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości oznaczonej działką nr 175/2, położonej w Nekielce, gmina Nekla.

Uzasadnienie do obu projektów uchwał przedstawiła Małgorzata Mirecka, inspektor w Wydziale Geodezji, Kartografii i Nieruchomości.

Przedmiot wykupu zawarty w uchwałach ma być przeznaczony pod nowe drogi lub na poszerzenie już istniejących. Projekt uchwał opracowany został w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W budżecie powiatu zaplanowano i uwzględniono powyższy wykup działek, zatem podjęcie tej uchwały jest zasadne.

Radny Bogdan Kruk opuścił salę obrad na kilka minut zmniejszając liczbę radnych do 15 osób.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję. W związku z tym, że radni jej nie podjęli przystąpił do procedury głosowania.

Rada Powiatu w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 170/XXVI/2009 w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości oznaczonej działką nr 30/5, położoną w Podstolicach, gmina Nekla.

Rada Powiatu w obecności 15 radnych – jednogłośnie 15 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 171/XXVI/2009 w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości oznaczonej działką nr 175/2, położonej w Nekielce, gmina Nekla.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Starostę o uzasadnienie do w/w uchwały. Starosta wyjaśnił, że dotacja w wysokości 210 tys. PLN dla Gminy Miłosław przeznaczona będzie na budowę boiska wielofunkcyjnego w Orzechowie w ramach programu „Orlik 2012”. Środki pochodzą z wolnych środków z 2008 roku pozostałą część sfinansuje gmina Miłosław. Jest to jeden z elementów rozwoju bazy turystyczno – sportowej w powiecie. Wcześniej zmodernizowano przystań MARINA w Pyzdrach. Będzie to naturalne zaplecze na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, a także działanie to wpisuje się w program Leader +.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję.

Głos zajął radny E. Plewiński – czy dzieci przebywające w ośrodku „RELAX” będą mogły korzystać z nowego boiska?

Starosta zaproponował aby informacji udzielił pomysłodawca radny R. Zięty.

Rafał Zięty – będzie to obiekt otwarty. Zasady korzystania z boiska nie zmienią się, będą mogli korzystać również mieszkańcy naszej gminy.

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do głosowania

Rada Powiatu w obecności 16 radnych – 15 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 1 głos „wstrzymujący się” podjęła uchwałę nr 172/XXVI/2009 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Miłosław.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektów uchwał w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Nekla.

Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Starostę o uzasadnienie do w/w uchwały.

Starosta D. Jaśniewicz – dotacja będzie przeznaczona na zakup wyposażenia samochodu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Nekli. Wcześniej takie dofinansowanie otrzymały pozostałe gminy z naszego powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję. W związku z tym, że radni jej nie podjęli przystąpił do procedury głosowania.

Rada Powiatu w obecności 16 radnych – jednogłośnie 16 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się” podjęła uchwałę nr 173/XXVI/2009 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Nekla.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektów uchwał w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok

Wcześniej poprosił Starostę o omówienie zgłoszonej autopoprawki.

Starosta D. Jaśniewicz – I autopoprawka dotyczy termomodernizacji. Poinformował, że wpłynęło pismo do urzędu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznaniu środków w wysokości 2.529.160,00 PLN. Za część środków zostaną zrealizowane zadania w bieżącym roku. Reszta będzie wykonana w 2010.

II autopoprawka dotyczy przygotowania dokumentacji technicznej do kolektora w ośrodku MONAR – MARKOT w Zielińcu. Część przedsięwzięcia będzie sfinansowana przez Agencję Nieruchomości Rolnej. Do tego czasu musi być opracowana dokumentacja techniczna, której koszt waha się ok. 30 tys. PLN i na to zadanie powiat przekaże środki.

Kolejnie przewodniczący Rady G. Kaźmierczak poprosił skarbnika o uzasadnienie uchwały do zmian budżetu.

Skarbnik, Beata Walkowiak – ogółem dochody ulegają zwiększeniu o kwotę 342.018,00 PLN. Na podstawie zawiadomienia Ministra Finansów zmniejszają się dochody za udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych o 285,00 PLN i część oświatowa subwencji ogólnej zmniejsza się o kwotę 402.655,00 PLN oraz część równoważącą subwencji ogólnej zwiększa się o 33,00 PLN. Dochody budżetowe zwiększa się z tytułu dotacji rozwojowej na realizację projektu pn.: „Program aktywizacji społecznej i zawodowej „Bądźmy aktywni” w ramach Programu Operacyjnego kapitał Ludzki w kwocie 701.357,00 PLN oraz z tytułu dotacji rozwojowej na realizację projektu pn. „Efektywna edukacja to wysoka zdolność do zatrudnienia” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – w kwocie 43.578,00 PLN.

Wydatki zostają zwiększone łącznie o kwotę 744.935,00 PLN i zostają rozdysponowane na:

- realizację projektu „Efektywna edukacja to wysoka zdolność do zatrudnienia” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – w kwocie 43.578,00 PLN w rozdziale 85395 Starostwo Powiatowe.

- na realizacje programu pn.: „Program aktywizacji społecznej i zawodowej „Bądźmy aktywni” w ramach Programu Operacyjnego kapitał Ludzki w kwocie 701.357,00 PLN w rozdziale 85395 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinnie (PCPR).

Zmniejszeniu ulega rezerwa ogólna o łączną kwotę 39.488,00 PLN z tego:

- zmniejsza się o kwotę 252,00 PLN rezerwę ogólną z tytułu zmniejszenia udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (-285,00 zł) oraz zwiększenia subwencji równoważącej (+33,00 zł.)

- dla PCPR w rozdziale 85218 zwiększa się wydatki o kwotę 5.236,00 PLN na wypłatę nagrody jubileuszowej.

- Stowarzyszeniu Oświaty Społecznej w Rudzie Komorskiej zmniejsza się dotację o kwotę 25.500,00 PLN na prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) w Rudzie Komorskiej

- Gminie Miłosław zmniejsza się dotację o kwotę 25.500,00 PLN na prowadzenie WTZ w Czeszewie.

- Gminie Września przyznaję się dotację w kwocie 85.000,00 PLN na prowadzenie WTZ we Wrześni.

Przesunięcie środków finansowych w ramach WTZ spowodowane jest koniecznością dostosowania poziomu współfinansowania działalności WTZ do obowiązujących przepisów.

Zmniejszeniu ulega rezerwa celowa o kwotę 402.656,00 PLN w związku ze zmniejszoną subwencją oświatową.

Dodatkowo w budżecie dokonuje się następujących zmian:

Zmniejsza się plan dochodów i wydatków majątkowych w ramach projektu pn. „Moja kariera w moich rękach” o kwotę 6.850,00 PLN i jednocześnie dokonuję się zwiększenia o powyższą kwotę dochodów i wydatków bieżących. Zmiana dotyczy konieczności dostosowania planów do wytycznych Programu operacyjnego Kapitał Ludzki.

W związku z przystąpieniem do realizacji projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie powiatu wrzesińskiego i powiatu chodzieskiego” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej dokonuje się zmian budżetowych.

Przewodniczący Rady Powiatu otworzył dyskusję. W związku z tym, że radni jej nie podjęli przystąpił do procedury głosowania nad przyjęciem autopoprawki.

Rada Powiatu w obecności 16 radnych – jednogłośnie 16 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się” przyjęli autopoprawkę.

Kolejne Przewodniczący Rady Powiatu przystąpił do procedury głosowania nad przyjęciem całości uchwały wraz z autopoprawką.

Rada Powiatu w obecności 16 radnych – jednogłośnie 16 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących się” podjęła uchwałę nr 174/XXVI/2009 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.

Radny J. Mazurkiewicz o godz. 18:10 opuścił salę obrad.

 

Ad. 9. W związku z tym, że nikt na obecnej sesji nie korzysta z tego punktu przewodniczący Rady zamknął go.

 

Ad. 10. W punkcie tym starosta poinformował, że na majową sesję zostanie zaproszony dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.

Przewodniczący Rady Powiatu przekazał pismo od Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej do prezesa szpitala Z. Przybylskiego z prośbą o przygotowanie pisemnej odpowiedzi na następną sesję. Załącznik nr 6 do protokołu.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował zebranych, że kolejne posiedzenie Rady, sesja absolutoryjna odbędzie się 24 kwietnia br

 

Ad. 11. Przewodniczący Rady Powiatu podziękował wszystkim za udział i o godz.. 18:20 zamknął XXVI sesję Rady Powiatu we Wrześni.

 

Protokołowała: Beata Jankowska - Inspektor

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji:
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (09/06/2009 12:21:23)
  • zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (22/06/2009 10:24:36)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (22/06/2009 10:24:36)
Lista wiadomości
Protokół nr XXXIV / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni z dnia 29.12.2009 r.
Protokół nr XXXIII / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni z dnia 8.12.2009 r.
Protokół nr XXXII / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 29.10.2009 r.
Protokół nr XXXI / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 24.09.2009 r.
Protokół nr XXX / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 3.09.2009 r.
Protokół nr XXIX / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 25.06.2009 r.
Protokół nr XXVIII / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 22.05.2009 r.
Protokół nr XXVII / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 24.04.2009 r.
Protokół nr XXVI / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 24.03.2009 r.
Protokół nr XXV / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 26.02.2009 r.
Protokół nr XXIV / 2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 22.01.2009 r.