Protokół nr XXVIII/2009
z sesji Rady Powiatu we Wrześni,
z dnia 22.05.2009 r.
Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godz. 16:00 otworzył XXVIII sesję Rady Powiatu we Wrześni. Po powitaniu radnych i zaproszonych gości przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności aktualnie w sesji uczestniczy 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji – lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Nieobecny – radny Włodzimierz Podzerek.
Ad. 2.
Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XXVII sesji został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady.
Przewodniczący dodał, że nikt z radnych nie złożył uwag do tego protokołu.
W związku z powyższym, protokół z XXVII sesji został poddany pod głosowanie.
Protokół z XXVII sesji Rady Powiatu we Wrześni został przez radnych przyjęty – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.
Ad.3
Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad:
-
Otwarcie i stwierdzenie quorum.
-
Przyjęcie protokołu z obrad XXVII sesji Rady Powiatu.
-
Przedstawienie porządku obrad.
-
Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
-
Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.
-
Podjęcie uchwał w sprawie:
-
zmiany uchwały nr 157/XXIII/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 29.12.2008 r. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2009,
-
zmiany uchwały Rady Powiatu we Wrześni nr 166/XXV/2009 z dnia 26.02.2009 r. o podziale środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej,
-
przyjęcia programu wspierania osób niepełnosprawnych w Powiecie Wrzesińskim na lata 2009-2013,
-
udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Kamień Pomorski,
-
zaciągnięcia kredytu długoterminowego,
-
zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Wolne głosy i wnioski.
-
Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z pytaniem czy ktoś z radnych ma uwagi do porządku obrad.
Radni nie zgłosili uwag, w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do jego realizacji.
Ad. 4.
W punkcie tym przewodniczący Rady Powiatu złożył informację o działaniach podjętych w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Ad. 5.
Przewodniczący Zarządu Powiatu we Wrześni, Dionizy Jaśniewicz przedstawił sprawozdanie o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Po przedstawionych informacjach, przewodniczący Rady otworzył dyskusję.
Radni nie podjęli dyskusji, zatem przewodniczący przystąpił do realizacji punktu 6 porządku obrad.
Ad. 6.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 157/XXIII/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 29.12.2008 r. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2009.
O głos poprosiła przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Maria Taciak.
Zgodnie z ustaleniami na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej przewodnicząca wnioskowała o wprowadzenie zmian w planie pracy Komisji polegających na tym, żeby w punkcie 3 i 4 II kwartału istniejący zapis dotyczący okresu kontroli zmienić na okres od stycznia do czerwca, czyli za I półrocze 2009 r. i przesunąć termin kontroli na miesiąc sierpień w III kwartale.
Ponadto przewodnicząca wnioskowała, aby punkt 3 w projekcie uchwały miał następujące brzmienie – „kontrola wykonania uchwał Rady Powiatu w zakresie likwidacji SP ZOZ i przekształcenia w spółkę „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp z o.o.”.
Radni nie podjęli dyskusji, w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do głosowania zaproponowanych zmian w załączniku do projektu uchwały.
Radni jednogłośnie 18 głosami „za” przyjęli poprawki do załącznika.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętymi przez Radę poprawkami.
Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 177/XXVIII/2009 w sprawie zmiany uchwały nr 157/XXIII/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 29.12.2008 r. w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2009.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu we Wrześni nr 166/XXV/2009 z dnia 26.02.2009 r. o podziale środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.
Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawił dyrektor PCPR Wojciech Mól mówiąc, że projekt uchwały wynika z oszczędności, jakie powstały z powodu niezrealizowania jednego z zadań dotyczącego zlecania zadań w trybie konkursu organizacjom pozarządowym w ramach ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Środki te proponuje się przeznaczyć na dwa zadania na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych oraz na dofinansowanie sportu, kultury rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.
W trakcie wypowiedzi dyrektora o godz. 16:20 salę obrad opuścił radny B. Kruk, zmniejszając liczbę radnych biorących udział w posiedzeniu do 17.
Z uwagi na to, że radni nie podjęli dyskusji, przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania projektu uchwały wraz z przyjętymi przez Radę poprawkami.
Rada Powiatu w obecności 17 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 178/XXVIII/2009 w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu we Wrześni nr 166/XXV/2009 z dnia 26.02.2009 r. o podziale środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.
O godz. 16:25 na salę obrad wrócił radny B. Kruk – liczba radnych biorących udział w posiedzeniu – 18.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu wspierania osób niepełnosprawnych w Powiecie Wrzesińskim na lata 2009-2013.
O wprowadzenie do tego zagadnienia przewodniczący Rady poprosił ponownie dyrektora PCPR W. Móla.
Uzasadniając projekt uchwały dyrektor powiedział, że zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej do zadań realizowanych przez powiat należy przyjęcie takiego programu. Realizacja zadań zawartych w tym programie będzie w latach 2009-2013.
Radni nie podjęli dyskusji, w związku z czym przewodniczący Rady poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 179/XXVIII/2009 w sprawie przyjęcia programu wspierania osób niepełnosprawnych w Powiecie Wrzesińskim na lata 2009-2013.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Kamień Pomorski.
Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawił przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz mówiąc, że jest to propozycja wsparcia dla samorządu gminnego w Kamieniu Pomorskim, który zwrócił się o taką pomoc w celu realizacji zadań polegających na likwidacji skutków pożaru, jaki miał miejsce z 12 na 13 kwietnia 2009 r.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję, w której udział wzięli według kolejności zgłoszeń radny B. Kruk, starosta D. Jaśniewicz i radny R. Zięty.
Radny B. Kruk zabierając głos powiedział, że jest przeciwny , bo dlaczego pomaga się pogorzelcom z gminy Kamień Pomorski, a nie udziela się pomocy mieszkańcom z własnego regionu. Jako przykład radny podał pożar jaki miał miejsce w Kaczanowie w ubiegłym roku, kiedy rodzina pogorzelców nie uzyskała pomocy ani z gminy, ani z powiatu. Radny dodał, że mieszkańcy wsi Kaczanowo zrobili zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanej rodziny.
W dalszej wypowiedzi radny uznał, że bardziej zasadne byłoby przekazanie pieniędzy z własnych środków niż pomoc z budżetu powiatu. Na zakończenie swojej wypowiedzi radny powtórzył, że jest przeciwny, ponieważ nie udziela się pomocy mieszkańcom z własnego terenu i dodał, że nie słyszał o takim precedensie.
Następnie głos zabrał starosta D. Jaśniewicz mówiąc, że radny nie do końca ma rację, że powiat nie udzielał pomocy pogorzelcom z terenu powiatu wrzesińskiego. Taka pomoc została udzielona mieszkańcom gminy Gonice. Powiat wsparł działania projektowe przygotowane przez osoby z uprawnieniami budowlanymi na wykonanie remontów, z tego względu, że mieszkańcy zwrócili się o taką pomoc. Starosta wymienił także pomoc rzeczową, jaka została udzielona pogorzelcom z gminy Kołaczkowo, nie z budżetu powiatu, również dlatego, że o taką pomoc zwrócili się ci mieszkańcy.
Starosta nadmienił, że jeśli chodzi o pogorzelców ze wsi Kaczanowo, nikt o jakąkolwiek pomoc się nie zwrócił, ani żaden z radnych z tego terenu o taką pomoc nie wnioskował. Starosta dodał, że jeżeli nie ma bezpośredniego wniosku, to trudno się ustosunkowywać, natomiast w każdej sytuacji, na przykładach, które zostały wcześniej przytoczone, ta pomoc została udzielona i gdyby wystąpił ktoś z inicjatywą lub pogorzelcy zwróciliby się, nikt nie pozostałby obojętny.
Ponownie o głos poprosił radny B. Kruk powtórzył, że mieszkańcy wsi Kaczanowo zorganizowali zbiórkę pieniędzy i zaproponował taką zbiórkę radnym.
W tym miejscu przewodniczący Rady stwierdził, że propozycji radnego Rada nie będzie głosowała.
Starosta D. Jaśniewicz zaproponował, aby radny podjął taką inicjatywę.
Radny B. Kruk odpowiedział, że nie był wnioskodawcą tej uchwały.
W dalszej części dyskusji przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu R. Ziętemu.
Radny R. Zięty zaznaczył, że pomoc ta jest udzielana ludziom pokrzywdzonym i prosił radnych o nie przytaczanie argumentów, które nie przystoją do celu, który przyświeca podjęciu tej uchwały.
W związku z brakiem dalszych głosów, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do procedury głosowania.
Rada Powiatu w obecności 18 radnych – 16 głosami „za”, 1 głosie „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła uchwałę nr 180/XXVIII/2009 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Kamień Pomorski.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
O wprowadzenie do tego zagadnienia, przewodniczący Rady poprosił starostę D. Jaśniewicza.
Starosta D. Jaśniewicz zabierając głos, zaznaczył, że po konsultacjach z Regionalną Izbą Obrachunkową konieczna jest zmiana zapisu w § 1 ust.1 polegająca na dodaniu po słowach: „rozbudowy dróg” - „powiatowych” oraz po słowach „modernizację obiektów”, należy również dodać „powiatowych”.
Uzasadniając projekt starosta powiedział, że w projekcie budżetu na rok 2009 została założona realizacja szeregu zadań, które będą realizowane ze środków własnych powiatu, ale również zadań, finansowanych ze środków zewnętrznych. Następnie starosta wymienił najważniejsze planowane inwestycje takie jak modernizacja remont internatu i budowa stadionu lekkoatletycznego przy ul. Kaliskiej, modernizacja i przebudowa otoczenia parkingowego starostwa, prace remontowe w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, a także przebudowa mostu w m. Zapowiednia, rozbudowa odcinka drogi Mała Górka – Targowa Górka, przebudowa odcinka drogi Nekla – Mystki. Starosta zaznaczył, że wielkość kredytu nie przekracza bezpieczeństwa finansowego powiatu i będzie pozyskiwana w transzach dostosowanych do wartości kosztorysowych przetargów i faktycznych realizacji zadań.
Po wyjaśnieniach starosty, przewodniczący Rady otworzył dyskusję.
O głos poprosił radny R. Zięty, który z jednej strony wyraził swoją obawę co do sytuacji finansowej w kraju, a z drugiej zaznaczył, że jeżeli powiat ma wykonać pewne inwestycje, to jego zdaniem czas na podejmowanie tego typu decyzji jest odpowiedni, ponieważ prace są wycenione poniżej kosztorysów z lat ubiegłych i dlatego też, że mówi się także o możliwości zablokowania samorządom kredytowania inwestycji.
Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 181/XXVIII/2009 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2009 rok.
Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz poinformował radnych o propozycji wprowadzenia przez Zarząd autopoprawki do projektu budżetu – załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Następnie skarbnik powiatu B. Walkowiak omówiła autopoprawkę Zarządu i przedstawiła zmiany w budżecie powiatu.
Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad przedstawionym materiałem.
Głos w dyskusji zabrał radny E. Plewiński i powołując się na informacje w mediach dotyczące marazmu finansowego pytał, jak wygląda realizacja budżetu powiatu za I kwartał po stronie wydatków.
Skarbnik powiatu B. Walkowiak odpowiedziała, że wydatki w I kwartale są zawsze niższe, największe są w kwartale IV, środki zewnętrzne są pozyskiwane. Zdaniem skarbnika sytuacja budżetu powiatu jest dobra.
Z uwagi na brak dalszych pytań, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do procedury przegłosowania autopoprawki Zarządu.
Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.
Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką.
Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 182/XXVIII/2008 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na rok 2009.
W związku z wyczerpaniem tego punktu porządku obrad, przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu.
Ad. 7.
Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym do biura Rady nie wpłynęła żadna interpelacja i zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy ktoś chciałby złożyć interpelację lub zadać pytanie.
O głos poprosili radny E. Plewiński, radna M. Taciak oraz radny M. Kosiński i P. Rogoziński.
Radny E. Plewiński nawiązując do informacji, jaka ukazała się w lokalnych mediach pytał, czy przewiduje się partycypowanie w kosztach uczestników spotkania w Nowym Folwarku.
Starosta D. Jaśniewicz wyjaśnił, że zostało to zapłacone wspólnie z wicestarostą i budżet powiatu nie poniósł z tego tytułu szwanku.
Następnie głos zabrała radna M. Taciak i pytała, czy na sesji w czerwcu Rada będzie gościć szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ upłynęło sporo czasu od zgłoszenia problemu. Radna pytała, czy ma napisać wniosek, ponieważ zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego powinna uzyskać pisemną odpowiedź negatywną, bądź pozytywną.
Odpowiadając na pytanie radnej, starosta D. Jaśniewicz wyjaśnił, że odbył spotkanie z dyrektorem GDDK i A, na którym była mowa o planach inwestycyjnych na drogach krajowych i problem, o którym radna mówi także na tym spotkaniu został przedstawiony. Starosta dodał, że dyrektor zaproponował termin spotkania na czerwiec, wówczas będzie mógł osobiście wyjaśnić różnego rodzaju plany oraz zaawansowanie inwestycji, ponieważ będzie już po rozstrzygnięciu szeregu przetargów na drogach krajowych , w związku z czym informacja będzie pełniejsza zarówno co do zakresu inwestycji, jak i podjęcia dodatkowych zadań.
W dalszej części dyskusji, przewodniczący udzielił głosu radnemu M. Kosińskiemu.
Radny nawiązał do publikacji w lokalnej prasie, na temat spotkania radnych w Nowym Folwarku i stwierdził, że szukał przyczyny takiego zainteresowania prasy tym tematem.
W tym miejscu przewodniczący Rady wszedł w słowo radnemu mówiąc, że wypowiedź radnego nie obejmuje tego punktu porządku obrad i na prośbę radnego zaproponował, aby radny zabrał głos w następnym punkcie porządku.
Przewodniczący zwrócił także uwagę, że sesja nie jest miejscem do dyskusji na temat lokalnej prasy i dodał, że jeżeli ktoś z radnych będzie kontynuował temat, to zostanie mu odebrany głos.
Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący Rady zamknął ten punkt i przystąpił do realizacji punktu 8 porządku obrad.
Ad. 8.
W punkcie tym o głos poprosił radny P. Rogoziński nawiązał do wspomnianych wcześniej przez radnych publikacji w prasie przeprosił za sytuację, która zaistniała i dodał, że nie było to powodem jego działalności.
Następnie przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu M. Kosińskiemu.
Zdaniem radnego jest tak, że jak dzieje się dobrze w powiecie, jeżeli nie znajduje się problemów na bieżąco, żeby można było je wywlekać, to trzeba się przyczepić do kiełbasy. Kontynuując radny powiedział, że uważa, że przy takim budżecie, przy takich inwestycjach, gdy udaje się spiąć ten budżet i tak jak pracuje ta Rada, to ta herbata i kiełbasa mimo wszystko się radnym należała.
Ponownie o głos poprosił radny P. Rogoziński i pytał, jakie działania planuje się podjąć odnośnie zalewu na Lipówce, jednocześnie podkreślając, że wie, że jakiekolwiek działania na tym terenie nie należą do zadań powiatu. Zdaniem radnego konieczne jest ożywienie tego terenu.
Odpowiedzi radnemu udzielił starosta D. Jaśniewicz mówiąc, że przy okazji zjazdu motocyklistów okazało się, że ze strony gminy Września zostały podjęte działania inwestycyjne wokół zalewu i jest to pewien etap ożywienia tego miejsca dla celów turystycznych.
O zabranie głosu poprosił radny B. Kruk i nawiązując do tematu poruszonego przez radnych E. Plewińskiego i M. Kosińskiego, prosił, aby nie rozmawiać na ten temat, ponieważ jego zdaniem jest to zbójeckie prawo prasy i jak ktoś ma jakieś pretensje, to jest prawo prasowe i można się odwoływać i dodał, że tutaj chyba nie trzeba.
Przewodniczący Rady podsumowując powiedział, ze ma nadzieję, że był to ostatni głos jeśli chodzi o kontakty z prasą.
Następnie przewodniczący Rady poinformował, że kolejna sesja planowana jest na 25 czerwca br., a także w związku z dniem samorządowca przypadającym 27 maja podziękował radnym oraz wszystkim pracownikom urzędu starostwa i jednostek podległych pod starostwo za trud i poświęcenie włożone w życie społeczności lokalnej i złożył życzenia, aby ich wysiłki były zawsze zauważalne, doceniane i przynosiły spodziewane korzyści dla wszystkich mieszkańców powiatu wrzesińskiego.
Po tych słowach, przewodniczący Rady o godz. 17:05 zamknął XXVIII sesję Rady Powiatu we Wrześni.
Protokołowała: Katarzyna Plucińska - inspektor
- wytworzenie informacji:
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (07/07/2009 13:43:05)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (07/07/2009 14:45:24)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (07/07/2009 14:45:24)