AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2008 (III kadencja)

Protokoły z Sesji Rady 2008 (III kadencja)

Protokół nr XVIII / 2008

Protokół nr XVIII/2008

z sesji Rady Powiatu we Wrześni,

z dnia 21.08.2008 r.

 

Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godz. 16:05 otworzył XVIII sesję Rady Powiatu we Wrześni. Po powitaniu radnych i zaproszonych gości przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności aktualnie w sesji uczestniczy 17 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Nieobecny – radny Piotr Rogoziński i radny Józef Szafarek, liczba osób uczestnicząca
w obradach – 17.


Ad. 2

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XVII sesji został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady.

Przewodniczący poinformował także, że do dnia sesji nikt z radnych nie wniósł do niego poprawek i nie zgłosił uwag.

W związku z powyższym, protokół z XVII sesji został poddany pod głosowanie.

Protokół z XVII sesji Rady Powiatu we Wrześni został przez radnych przyjęty – 17 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.

 

Ad. 3
Następnie przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z obrad XVII sesji Rady Powiatu.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  5. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  6. Informacja na temat bezrobocia i sytuacji na rynku pracy w powiecie wrzesińskim

w 2007 roku.

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

  1. zatwierdzenia przystąpienia Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa,

  2. przyjęcia Powiatowego Programu Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży,

  3. zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2008 rok.

  1. Interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne głosy i wnioski.

  3. Zamknięcie obrad.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad, w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do jego realizacji.

 

Ad. 4.

W punkcie tym przewodniczący Rady przedstawił informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 5.

Zgodnie z porządkiem obrad informację o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym od 27 czerwca do 21 sierpnia 2008 r. i z wykonania uchwały w wymienionym okresie przedstawił przewodniczący Zarządu Dionizy Jaśniewiczzałącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Z uwagi na brak pytań ze strony radnych na temat przedstawionych informacji, przewodniczący Rady przeszedł do realizacji kolejnego punktu porządku.

 

Ad. 6.

Informacja dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Eugeniusza Wiśniewskiego została przedstawiona w formie multimedialnej – załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

W dyskusji nad przedstawionym materiałem udział wzięli: starosta D. Jaśniewicz i radna
M. Taciak.

Starosta D. Jaśniewicz zapytał dyrektora , jaka jest aktualna stopa bezrobocia w powiecie wrzesińskim oraz jakie są skutki likwidacji potwierdzeń rejestracji przez bezrobotnych w poszczególnych gminach.

Odpowiadając na to pytanie dyrektor zaznaczył, że aktualnie zarejestrowanych jest 2850 bezrobotnych i kształtuje się na poziomie 10 %, która jest troszkę wyższa niż średnia krajowa. Efekt likwidacji rejestracji bezrobotnych w poszczególnych gminach, polega na tym, że osoby bezrobotne przyjeżdżają tylko na konkretne oferty pracy. Jeżeli nie ma pracy dla bezrobotnego przez 3 miesiące, wówczas proponuje się jemu udział w szkoleniach. Większość osób bezrobotnych pochodzi z terenów gmin, natomiast po rozmowach z doradcami zawodowymi, nie deklaruje gotowości do pracy.

Dzięki funduszom europejskim udało się zaktywizować, dużą liczbę – 1924 osób długotrwale bezrobotnych. Efektywność uzyskana w programach daje możliwość pozyskania kolejnych środków na programy aktywizacji zawodowej.

Radna M. Taciak prosiła dyrektora o przybliżenie, jakim zapleczem kadrowym są realizowane zadania Powiatowego Urzędu Pracy.

Dyrektor PUP E. Wiśniewski odpowiedział radnej, że w związku z likwidacją w gminach punktów PUP, nastąpiły przesunięcia kadrowe do działań aktywizujących, natomiast już w tej chwili zatrudnienie w PUP spełnia unijne standardy. Na to przedsięwzięcie udało się pozyskać dodatkowe środki na zatrudnienie osób, które obligatoryjnie winny być zatrudnione zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej.

Kadra PUP to 31,5 etatu, w tym: doradca zawodowy - 2,5; pośrednicy pracy - 5.5; lider Klubu Pracy - 1,5 etatu; inne formy przygotowań zawodowych (np. staże) – 2 pracowników; księgowość liczy 3 pracowników, pozostała kadra, to pracownicy na stanowiskach urzędniczych i nieurzędniczych.

Z uwagi na brak dalszych głosów w dyskusji, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do realizacji punktu 7 porządku obrad.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia przystąpienia Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawił wicedyrektor PCEZ Paweł Radniecki mówiąc, że PCEZ pozyskało kwotę 47.938,- zł na realizację projektu zatytułowanego „Nabywam nowe umiejętności i źródła dochodu” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”.

W ramach tego projektu przewiduje się zorganizowanie seminarium dla 40 osób pt.: „Nowe umiejętności w zakresie przetwórstwa mleka i sprzedaży bezpośredniej – szansą rozwoju działalności pozarolniczej” oraz cyklu szkoleń dla 12 rolników w zakresie przetwórstwa mleka i sprzedaży bezpośredniej produktów mleczarskich na rynku lokalnym. Niniejszy projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją „Tutaj Warto” na terenie gmin Pyzdry, Miłosław i Kołaczkowo.

Na zakończenie swojej wypowiedzi wicedyrektor zaznaczył, że projekt ten w całości będzie finansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Po wyjaśnieniach przewodniczący Rady otworzył dyskusję.

O głos poprosił przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz i zgłosił autopoprawkę do projektu uchwały polegającą na wprowadzeniu § 2 o następującym brzmieniu: „Projekt będzie realizowany od 1 września 2008 r. do 28 listopada 2008 r.” Dotychczasowy § 2 będzie § 3, natomiast § 3 będzie § 4. Starosta zwrócił uwagę, że analogicznie do proponowanej poprawki

w projekcie uchwały, zmiana nastąpi także w uzasadnieniu do tego projektu.

Następnie głos zabrał radny B. Kruk i zapytał wicedyrektora, czy jest pewien, że w podanym okresie, przypadającym na prace jesienne w gospodarstwach znajdzie 12 rolników chętnych do udziału w tych szkoleniach.

Wicedyrektor PCEZ P. Radziecki odpowiedział, że myśli, że znajdą się chętni.

W związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji, przewodniczący Rady zamknął dyskusję

i poddał pod głosowanie zaproponowaną przez Zarząd autopoprawkę do projektu uchwały.

Rada Powiatu w obecności 17 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.

Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką.

Rada Powiatu w obecności 17 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 133/XVIII/2008 w sprawie zatwierdzenia przystąpienia Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży.

O wprowadzenie do tego zagadnienia przewodniczący Rady poprosił naczelnika wydziału oświaty i sportu Bożenę Nowacką.

Naczelnik B. Nowacka poinformowała, że zmiana o systemie oświaty wprowadzona w 2005 roku dała możliwość jednostkom samorządu terytorialnego do tworzenia lokalnych programów do wspierania edukacji. Powiat wrzesiński taki program realizuje od 2006 roku. W ciągu tego okresu pojawiły się nowe obszary, nowe formy wsparcia edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym i nie tylko. Przedstawiany dzisiaj projekt uchwały obejmuje te wszystkie zadania, które powiat realizuje we własnym zakresie wspierając oświatę i starając się wychodzić naprzeciw tendencjom, służącym wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Program jest rozbudowaniem dotychczas funkcjonujących uchwał, które te zadania realizowały.

W dyskusji nad projektem uchwały głos zabrał starosta D. Jaśniewicz i prosił naczelnika o podanie wysokości środków, które były dotychczas są wydatkowane na realizację tych programów.

Naczelnik B. Nowacka odpowiedziała, że środki własne, które powiat zabezpiecza w wysokości około 400.000 dają możliwość do ubiegania się o dotacje ministerialne lub unijne. W tym roku to dodatkowo około 100.000 zł. Zostały napisane dwa projekty, z czego jeden nie uzyskał dofinansowania.. Naczelnik dodała, że najtrudniej uzyskać pieniądze unijne. Z ministerstwa sportu uzyskano w 2008 r. kwotę 70.000, z ministerstwa edukacji też będzie dofinansowanie. Naczelnik dodała, że jej zdaniem powiat wrzesiński jest jednym z niewielu powiatów, który przeznacza tak duże pieniądze na dodatkowe formy wspierania edukacji. Program ten obejmuje także szkoły gimnazjalne, fundusz stypendialny - socjalno – edukacyjny skierowany jest także do studentów. Dzięki temu programowi można wspierać zdolną młodzież, a co za tym idzie i wrastają aspiracje edukacyjne wielu uczniów i studentów.

Na zakończenie swojej wypowiedzi naczelnik dodała, że każdego roku pula środków własnych zwiększa się, w ubiegłym roku było to około 350.000 i każdy projekt edukacyjny, który jest ciekawy, znajduje finansowanie.

Z uwagi na brak dalszych głosów w dyskusji, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i zarządził głosowanie.

Rada Powiatu w obecności 17 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 134/XVIII/2008 w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2008 rok.

Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz poinformował o propozycji wprowadzenia przez Zarząd ustnej autopoprawki polegającej na zwiększeniu dochodów w oparciu o:

- zawiadomienie wojewody wielkopolskiego o otrzymanej dotacji celowej w kwocie 30.000,- zł z przeznaczeniem na monitoring wizyjny w szkołach i placówkach oświatowych – 15.000,- - Zespół Szkół Politechnicznych i 15.000,- zł – Zespół Szkół Zawodowych nr 2;

- zawiadomienie wojewody wielkopolskiego o zwiększeniu planu dotacji celowej o kwotę 33.424,- zł z przeznaczeniem na zakup samochodu pożarniczego.

Starosta poinformował, że zabezpieczona została w budżecie kwota 1.275.961,- zł na realizację projektu pn. „Aktywne dziecko – zdrowe społeczeństwo” w ramach programów EOG. Niestety te projekty nie uzyskały dofinansowania, w związku z czym zachodzi potrzeba zdjęcia z planu wydatków tej kwoty. Starosta dodał, że na te projekty, które zostały wykonane na potrzeby tego programu, głównie dotyczy to boisk wielofunkcyjnych w ZST i O, ZSP i LO, powiat będzie występował o dofinansowanie tych z innych programów.

Wspomniany program, dawał szansę najwyższego 85 % dofinansowania.

W projekcie zmian w budżecie jest także propozycja zwiększenia o kwotę 25.000,- zł z tytułu zajęcia pasa drogowego, które pierwotnie zostały zaplanowane jako wydatki bieżące, natomiast propozycja ze strony dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg jest taka, aby przenieść to na wydatki majątkowe – dotyczyć to będzie przebudowy drogi powiatowej Ruda Komorska – Lisewo, a konkretnie chodzi tu o przebudowę chodnika, we współpracy z gminą Pyzdry.

Kolejna propozycja zmiany dotyczy zwiększenia dochodów własnych jednostek w kwocie 1.000,- zł dla Domu Pomocy Społecznej we Wrześni oraz na wniosek dyrektora PCPR przesunięcia między paragrafami w planie dochodów na kwotę 36.099 zł polegające na zwiększeniu dochodów z funduszu europejskiego a zmniejszeniu planu dochodów z budżetu państwa.

Następna propozycja, aby z rezerwy ogólnej kwotę 15.000,- zł przeznaczyć na postępowanie konkursowe jako dotację dla organizacji pozarządowych na realizację zadań w zakresie pomocy społecznej. Dotyczy to działań związanych z rehabilitacją – hipoterapią. Ponieważ istnieje możliwość uzyskania dodatkowych środków z PFRON, jednak do wsparcia tego zadania potrzebny jest udział własny, stąd propozycja, aby w postępowaniu konkursowym umożliwić skorzystanie z tych środków zewnętrznych. Starosta zaznaczył, że są to działania dość szczególne i powiat wrzesiński jako jeden z nielicznych powiatów takie działania realizuje, stąd ta propozycja.

Skarbnik powiatu B. Walkowiak uzupełniła wypowiedź starosty mówiąc, że autopoprawka wynika ze zwiększonych dochodów z tytułu uzyskanych dotacji od wojewody wielkopolskiego.

Następnie skarbnik przedstawiła i uzasadniła wszystkie zmiany do budżetu powiatu na rok 2008 - (projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu wrzesińskiego na 2008 rok).

Skarbnik zwróciła uwagę, że jeżeli autopoprawka zostanie przez Radę przyjęta, nastąpi zmiana w załącznikach do projektu uchwały – złącznik nr 9 do uchwały budżetowej oraz załącznik nr 6 do uchwały budżetowej, a także zmianom ulegną wszystkie pozostałe załączniki, dlatego, że te wszystkie omówione kwoty dotacyjne zmienią rezerwę.

Skarbnik zwróciła się z zapytaniem, czy ma odczytać treść nowego projektu uchwały po zmianach.

Radni nie wypowiedzieli się co do odczytania projektu uchwały po zmianach.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad przedstawionym projektem uchwały.

Jako pierwsza głos w dyskusji zabrała radna M. Taciak i pytała, czy w związku z informacją pani skarbnik o zmianie zapisów we wszystkich załącznikach do projektu uchwały, które stanowią integralną część uchwały budżetowej ,a radni nie mają tych zmian, czy Rada może podjąć tą uchwałę. Radna dodała, że można przyjąć, że to zostanie w sposób rzetelny sporządzony i do RIO przekazane, ale tak naprawdę radni tej wersji ostatecznej nie mają.

Przewodniczący Rady poprosił mecenasa Huberta Świątkowskiego o ustosunkowanie się do pytania radnej M. Taciak.

Mecenas H. Świątkowski odpowiedział, że informacja skarbnika powiatu był informacja o charakterze porządkowym i stwierdził, że rzeczywiście czytelniej byłoby, gdyby te wszystkie zmiany można było wprowadzić na bieżąco, ale na ten moment jest to niemożliwe ze względów czysto technicznych. Zdaniem mecenasa Rada może podjąć tą uchwałę bez żadnych problemów prawnych.

Uzupełniając swoją wypowiedź skarbnik B. Walkowiak dodała, że oczywiście wraz ze zmianą załączników zmieni się także projekt uchwały.

Ponownie głos zabrała radna M. Taciak i powiedziała, że zapozna się z treścią uchwały po zmianach.

W związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji, przewodniczący Rady poddał pod głosowanie autopoprawkę zgłoszoną przez Zarząd.

Rada Powiatu w obecności 17 radnych – 16 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.

Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką.

Rada Powiatu w obecności 16 radnych – 15 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 2 głosami „wstrzymującymi” podjęła uchwałę nr 135/XVIII/2008 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego za rok 2008.

W związku z wyczerpaniem tego punktu porządku obrad, przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu.

 

Ad. 8.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym do biura Rady nie wpłynęła żadna interpelacja i zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy ktoś chciałby złożyć interpelację lub zadać pytanie.

O głos poprosił radny E. Plewiński i uzasadnił przyczynę dlaczego oddał głos „wstrzymujący” przy głosowaniu projektu ostatniej uchwały mówiąc, że gdyby przewodniczący Rady miał odczytać uchwałę po zmianach, to na pewno by tego nie dokonał, ponieważ ostatecznej wersji tego projektu nie ma. W dalszej części swojej wypowiedzi radny pytał starostę, na jakim etapie jest realizacja ośrodka w Zielińcu.

Odpowiadając na pytanie radnego starosta D. Jaśniewicz powiedział, że zadanie to realizuje PCPR we Wrześni. Ośrodek ma stanowić punkt, do którego będą trafiały głównie ofiary przemocy w rodzinie, stąd dofinansowanie do tego zadania. Starosta zaznaczył, że równocześnie w Zielińcu będzie funkcjonował ośrodek samotnej matki z dzieckiem i obie te placówki będą razem korespondowały. W tej chwili nadal trwają w ośrodku prace remontowe. Starosta dodał, że pół roku temu Zarząd był tam na wizji lokalnej i z uzyskanych informacji wynika, że jesienią, na przełomie września - października tego roku ten ośrodek ma zostać ostatecznie uruchomiony. Starosta zaznaczył, że nie jest to dofinansowanie zadania realizowanego przez Stowarzyszenie „Monar”, tylko jest to zadanie własne powiatu realizowane w oparciu o bazę w Zielińcu.

Następnie przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu M. Kosińskiemu.

Radny M. Kosiński w swojej wypowiedzi stwierdził, że wspólnie z radnym J. Mazurkiewiczem potwierdza pewną tezę o której wspominał półtora roku temu, a dotyczącą zaistniałej dzisiaj sytuacji związanej z nagłymi zmianami budżetu.

Radny stwierdził, że dokumenty w postaci papierowej, które radni otrzymują do niczego się nie nadają. Szybkość zmian i informacji, sprawa poczty elektronicznej to nie jest fanaberia, Radni mając dzisiaj przed sobą program Excel mogliby popatrzeć co dzieje się z budżetem. Radny zaznaczył, że wyniknęła niezręczna sytuacja i zdaniem radnego można ją wykorzystać i nad tym zastanowić.

Radny B. Kruk w swojej wypowiedzi nie do końca zgodził się z radnym M. Kosińskim mówiąc, że materiały na sesję dostarczane są radnym na 7 dni przez sesją, natomiast w dniu sesji dopiero przedstawiana jest autopoprawka.

Z uwagi na brak dalszych głosów w tym punkcie, przewodniczący Rady przeszedł do realizacji punktu 9 porządku obrad.

 

Ad. 9.

W punkcie tym głos zabrał starosta D. Jaśniewicz i poinformował, że powiat otrzymał dofinansowanie od wojewody wielkopolskiego na realizację drugiego etapu adaptacji Środowiskowego Domu Samopomocy w Gozdowie – są to środki na remont dachu i wymianę okien, natomiast mimo usilnych starań nie otrzymano jeszcze oficjalnego pisma potwierdzającego wysokość przyznanych środków. Starosta zaznaczył, że mówi o tym dlatego, że, jeżeli następna sesja odbyłaby się tradycyjnie pod koniec września, przy uruchomieniu procedur przetargowych, czas wykonawcy do wejścia na budowę – będzie czasem późnej jesieni, a inwestycja wymaga odpowiednich warunków.

Starosta dodał, że może zaistnieć taka sytuacja i pojawi się potrzeba zwołania Rady dla przegłosowania tej jedynej zmiany, żeby nie utracić tych środków. Starosta przypomniał radnym, że dotacje niewykorzystane w danym roku podlegają zwrotowi i nie ma żadnej technicznej możliwości, aby mogły one być przeniesione do przyszłorocznego budżetu.

Kolejną sprawą, o której mówił starosta była sprawa oprotestowania jednego z programów, które dotyczy szkoleń dla osób pracujących, podnoszących kwalifikacje.

Starosta poinformował, że protest został rozpatrzony pozytywnie i kwotę 650.000,- zł będzie miało do dyspozycji Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej, ale niestety jest to jeszcze w takiej fazie, kiedy wiadomo, że decyzja zapadła, natomiast nie ma formalnego potwierdzenia. Starosta prosił o zrozumienie ze strony radnych, ponieważ te kwestie nie wynikają na skutek zaniedbań, tylko chodzi o niemałe środki, które można wykorzystać na realizację zadań własnych.

Następnie głos zabrała radna M. Taciak i zwróciła się do naczelnika wydziału oświaty i sportu B. Nowackiej z pytaniem, czy remonty, które były w szkołach i placówkach oświatowych zostały zakończone oraz jak w ogóle przygotowana jest baza dydaktyczna na nowy rok szkolny 2008/2009.

B. Nowacka naczelnik wydziału oświaty i sportu odpowiedziała radnej, że te kwestie były omawiane na posiedzeniu kolegium dyrektorów, które odbyło się w dniu wczorajszym. Naczelnik dodała, ze rozpoczęła wizję lokalną w placówkach oświatowych i z informacji, które pochodzą od dyrektorów placówki są przygotowane.

Naczelnik stwierdziła, że oczywiście w trakcie wakacji trwały różne remonty bardzo często ze środków, które wspomagają budżet powiatu, czyli dotacji zewnętrznych. Naczelnik także zwróciła uwagę na fakt, ze często decyzja o przyznaniu środków w postaci komunikatu pojawia się na stronie internetowej kuratorium, czy ministerstwa, natomiast cała procedura przekazania tych środków ostatecznie się przedłuża. Dlatego też niektóre prace remontowe nie są jeszcze zakończone. Naczelnik dodała, że jest już przyznane dofinansowanie na monitoring, w większości wielkość prac, jakie podejmują placówki przekracza niestety już próg zamówień publicznych, w związku z tym często trzeba wchodzić w procedury przetargowe, co znacznie wydłuża wszystkie prace. Na zakończenie naczelnik dodała, że na wymianę okien czeka budynek ZST i O przy ul. Kaliskiej, nie można rozpocząć prac, jeśli nie ma decyzji o tym, że środki zostały przyznane, w związku z tym poniesione prze powiat koszty będą niekwalifikowane. Podsumowując naczelnik powiedziała, że generalnie wszystkie szkoły w takim zakresie, w jakim wymagają tego przepisy oświatowe i inne, są przygotowane do przyjęcia uczniów na nowy rok szkolny.

Następnie o głos poprosił starosta D. Jaśniewicz i uzupełnił wypowiedź naczelnika mówiąc, że największy zakres prac, jaki był prowadzony w okresie wakacyjnym, to były prace w ZST i O i polegały na adaptacji pomieszczeń na klasy lekcyjne, w szkole na ul. Gnieźnieńskiej w części tzw. łącznikowej został przeprowadzony remont toalet.

Natomiast nadal nie ma informacji ze strony spółdzielni szkoleniowo – usługowej co do ostatecznego pobytu na ul. Gnieźnieńskiej. Starosta dodał, że taka sytuacja w żaden sposób nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2008/2009.

W dalszej części tego punktu głos zabrał radny E. Plewiński i pytał , jak wygląda sytuacja przejęcia szkoły na ul. Gnieźnieńskiej.

Starosta D. Jaśniewicz odpowiadając rademu powiedział, że wspomniał już, że właścicielem tego obiektu jest spółdzielnia szkoleniowo – usługowa i zgodnie z umową i późniejszym aneksem do tej umowy podpisanych pomiędzy spółdzielnią a starostwem, w miarę postępującego niżu demograficznego można ograniczyć powierzchnię dzierżawioną przez powiat i praktycznie z tego, co się okazuje spółdzielnia nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Korespondencja na zasadzie „w jedną stronę” trwa od dłuższego czasu. W między czasie odbyło się Walne Zgromadzenie, wybrano prezesa, którym ponownie został pan Ponieważ. Reasumując starosta powiedział, że wszystko wskazuje na to, że stanowisko spółdzielni w tej kwestii jest na „nie”.

Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący Rady poinformował, że jeżeli nie zajdą okoliczności, o których wspomniał starosta D. Jaśniewicz, dotyczące wcześniejszego zwołania sesji, to XIX sesja odbędzie się 25 września br.

 

Ad. 10.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, przewodniczący Rady Powiatu o godz. 17:40 zakończył XVIII sesję Rady Powiatu.

 

Protokołowała: Katarzyna Plucińska - inspektor

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji:
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (30/09/2008 10:45:46)
  • zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (13/11/2008 13:49:52)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (13/11/2008 13:49:52)
Lista wiadomości
Protokół nr XXIII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 29.12.2008 r.
Protokół nr XXII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 11.12.2008 r.
Protokół nr XXI / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 06.11.2008 r.
Protokół nr XX / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 7.10.2008 r.
Protokół nr XIX / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 25.09.2008 r.
Protokół nr XVIII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 21.08.2008 r.
Protokół nr XVII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 27.06.2008 r.
Protokół nr XVI / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 24.04.2008 r.
Protokół nr XV / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 26.03.2008 r.
Protokół nr XIV / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 28.02.2008 r.