AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2008 (III kadencja)

Protokoły z Sesji Rady 2008 (III kadencja)

Protokół nr XXII / 2008

Protokół nr XXII/2008

z sesji Rady Powiatu we Wrześni,

z dnia 11.12.2008 r.

 

Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godz. 14:00 otworzył XXII sesję Rady Powiatu we Wrześni. Po powitaniu radnych i zaproszonych gości przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności aktualnie w sesji uczestniczy 15 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Nieobecni – radna Maria Taciak, radna Henryka Waligóra oraz radni Jerzy Mazurkiewicz i Piotr Rogoziński.

 

Ad. 2.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XXI sesji został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady. Przewodniczący dodał, że nikt z radnych nie złożył uwag do tego protokołu. W związku z powyższym, protokół z XXI sesji został poddany pod głosowanie.

Protokół z XXI sesji Rady Powiatu we Wrześni został przez radnych przyjęty – 15 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.

Ad. 3
Następnie przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  5. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  6. Informacja dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg we Wrześni o stanie dróg powiatowych oraz o przygotowaniu do zimowego utrzymania dróg.

  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

  1. rocznego programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009,

  1. wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrześni oraz objęcia przez Powiat Wrzesiński wszystkich nowo utworzonych udziałów w Spółce,

  1. zmiany uchwały Rady Powiatu we Wrześni nr 110/XIV/2008 o podziale środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej,

  2. przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat wrzesiński,

  3. zmiany uchwały nr 141/XIX/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 25 września 2008 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września,

  4. zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2008 rok,

  5. uchwalenia budżetu Powiatu Wrzesińskiego na rok 2009:

  • odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem,

  • zapoznanie się z opiniami komisji Rady,

  • odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej,

  • odczytanie stanowiska Zarządu w sprawie opinii komisji Rady i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

  • dyskusja nad wniesionymi poprawkami,

  • głosowanie nad wniesionymi poprawkami,

  • głosowanie projektu uchwały budżetowej wraz z przegłosowanymi poprawkami.

  1. Interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne głosy i wnioski.

  3. Zamknięcie obrad.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządki obrad, zatem przewodniczący Rady kontynuował jego realizację.

 

Ad. 4.

W punkcie tym przewodniczący Rady przedstawił informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym od 7 listopada 2008 r. do 11 grudnia 2008 r. – załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 5.

Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady omawianym w okresie – załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

O godz. 14:10 na salę obrad przybyli radny J. Mazurkiewicz, radna M. Taciak i radna H. Waligóra – liczba radnych biorących udział w posiedzeniu – 18.

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy ktoś chciałby zabrać głos lub zadać pytanie w związku z powyższymi informacjami.

Radni nie podjęli dyskusji, zatem przewodniczący Rady przeszedł do realizacji punktu 6 porządku.

 

Ad. 6.

O stanie dróg powiatowych oraz o przygotowaniu do zimowego utrzymania dróg poinformowała radnych dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Jolanta Kubczak - załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

W dyskusji nad przedstawionym materiałem udział wzięli radni: Eugeniusz Plewiński, Stanisław Oliwa oraz radna Maria Taciak.

Radny E. Plewiński pytał, jak traktowane jest zwalczanie śliskości na wiaduktach, ponieważ nie są one wymienione w sprawozdaniu.

Dyrektor J. Kubczak odpowiedziała radnemu, że wiadukty traktowane są jako strome podjazdy i zjazdy.

Radny S. Oliwa nawiązał do poz. 11 w tabeli sprawozdania i stwierdził, że ilość 142 sztuk wyciętych drzew jest to bardzo wysoka liczba jeśli chodzi o wycinkę. Radny pytał, czy konieczne są te wycinki oraz czy decyzje o wycince są dokładnie przemyślane.

Dyrektor PZD J. Kubczak wyjaśniła, że zezwolenia na wycinkę drzew wydaje w gminach burmistrz lub wójt. Wnioski dotyczące wycięcia drzew wpływają od mieszkańców i dotyczą głównie topoli np. wrastających w meliorację, starych drzewostanów, które stanowią niebezpieczeństwo z powodu łamiących się gałęzi. Dyrektor zwróciła uwagę, że jest bardzo dużo drzew, które powinny być wycięte, ponieważ rosną za blisko krawędzi jezdni, a powinny one rosnąć za rowami. Na zakończenie swojej wypowiedzi dyrektor dodała, że ta ilość 142 szt. drzew nie jest dużą ilością, natomiast każda decyzja o wycięciu jest dokładnie przemyślana i każde wycięte drzewo to jedno nowe nasadzenie.

Następnie o głos poprosiła radna M. Taciak.

Radna pytała, jakie okoliczności spowodowały, że nie ma porozumienia między gminą Września a powiatem w zakresie zimowego utrzymania dróg powiatowych.

Dyrektor J. Kubczak wyjaśniając powiedziała, że prawo zamówień publicznych pozwala dzielić każde zadanie na mniejsze zadania i w związku z tym PZD może mieć bezpośrednio mieć podpisaną umowę z wykonawcą i bezpośrednio już będzie dokonywana kontrola stanu dróg i ilość wykonywanych działań.

Radna M. Taciak ponownie zabierając głos powiedziała, że intencją zawieranych porozumień z gminą było to, by nie dochodziło do drastycznych różnic w technice odśnieżania. Na terenie powiatu krzyżują się drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe i mieszkaniec najczęściej dociera drogami gminnymi do urzędów i w zasadzie to głównie była sugestia, by to porozumienie było z gminą Września zawierane.

Radna dodała, że do końca nie jest dla niej uzasadnione brak porozumienia z gminą i dodała, że w przyszłości może warto się nad tym ponownie zastanowić. W dalszej części swojej wypowiedzi radna nawiązała do informacji dyrektora, że w sprawach mieszkaniec kilka razy przychodzi do PZD o i pytała, czy to wynika z postępowania administracyjnego, które jest uzależnione od przedłożenia innych dokumentów, które dają podstawę do podjęcia takiej, a nie innej czynności ze strony PZD.

Dyrektor PZD odpowiadając radnej zapewniła, że zimowe utrzymanie dróg na terenie miasta Wrześni zarówno dróg gminnych, jak i powiatowych nie będzie się różniło, unika się tylko pośrednika w płaceniu. Wykonawcą jest ta sama firma, w umowie zapisane jest, że działania ma prowadzić na tych samych warunkach. Jeśli chodzi o kilkakrotne przychodzenie obywatela w tej samej sprawie, to wynika to z ustawy o drogach publicznych i działając zgodnie z nią taki jest tryb postępowania.

Z uwagi na brak dalszych pytań, przewodniczący Rady zamknął punkt 6 i przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

 

Ad. 7.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie rocznego programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009.

Uzasadnienie do projektu uchwały przedstawił Jan Sznura naczelnik wydziału spraw obywatelskich i ochrony zdrowia mówiąc, że Rada Powiatu we Wrześni ma ustawowy obowiązek uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i organizacjami pożytku publicznego na 2009. Przy opracowywaniu przedkładanego projektu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi z terenu powiatu wrzesińskiego na 2009 r. wykorzystano pisemne opinie, wnioski i propozycje poszczególnych wydziałów starostwa oraz organizacji pozarządowych nadesłane do dnia 7 października 2008 r. W dniu 14 października br. Zarząd Powiatu we Wrześni zapoznał się z propozycjami realizacji zadań w roku 2009 zgłoszonymi przez organizacje pozarządowe. Na podstawie powyższych propozycji i wniosków powstał zakres tematyczny zadań ujętych w programie, które mogą być realizowane w roku 2009.

Radni nie podjęli dyskusji w powyższej sprawie, zatem przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 148/XXII/2008 w sprawie rocznego programu współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrześni oraz objęcia przez Powiat Wrzesiński wszystkich nowo utworzonych udziałów w Spółce.

Uzasadniając projekt uchwały J. Sznura naczelnik wydziału spraw obywatelskich i ochrony zdrowia powiedział, że powyższy projekt uchwały dotyczy realizacji podjętej wcześniej uchwały Rady Powiatu nr 57/VIII/2007 w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Wrześni z dnia 28 czerwca 2007 r.

W § 4 tej uchwały wskazano w szczególności, że „Mienie stanowiące własność Zakładu oraz mienie powiatu wrzesińskiego dotychczas użytkowane przez Zakład zostanie wniesione aportem do nowo tworzonej spółki Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o.”

Po wstępnym rozliczeniu działalności SP ZOZ pozostała kwota 1.500.000,- zł, którą zgodnie z tą uchwałą proponuje się przekazać Spółce „Szpital Powiatowy we Wrześni”.

Radni nie podjęli dyskusji, w związku z czym przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 149/XXII/2008 w sprawie wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrześni oraz objęcia przez Powiat Wrzesiński wszystkich nowo utworzonych udziałów w Spółce.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu we Wrześni nr 110/XIV/2008 o podziale środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu dyrektora PCPR Wojciecha Móla i uzasadnienie przedłożonego projektu uchwały.

Dyrektor W. Mól powiedział, że jest to ostatni projekt „czyszczący” jeśli chodzi o budżet PFRON. Po rozliczeniu zadań realizowanych ze środków PFRON, zaoszczędzone środki w wysokości 2.000,- zł przesunięto na finansowanie działalności WTZ w Rudzie Komorskiej.

W związku z tym, że radni nie podjęli dyskusji, przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 150/XXII/2008 w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu we Wrześni nr 110/XIV/2008 o podziale środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat wrzesiński.

Naczelnik wydziału oświaty i sportu B. Nowacka prosiła radnych o poprawienie błędu w projekcie uchwały w § 6.1. 3) f zawierającego dwa takie same podpunkty.

Uzasadniając projekt uchwały naczelnik powiedziała, że regulamin wynagradzania nauczycieli jest podejmowany przez Radę co roku i wynika z obowiązującej jeszcze nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Od nowego roku obowiązek corocznego ustalania warunków zostanie zniesiony. Zmiany, które są proponowane dotyczą drobnej zwyżki stawek wynikających z inflacji.

W dyskusji nad projektem uchwały głos zabrali radni: Rafał Zięty, Krzysztof Wojciechowski, Eugeniusz Plewiński, Michał Kosiński oraz starosta D. Jaśniewicz.

Radny R. Zięty odniósł się do §7 pkt 3, który mówi, że dodatek motywacyjny dla nauczyciela (z zastrzeżeniem ust.4) przyznaje dyrektor szkoły w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego, nie mniej jednak niż 100 zł.

Radny pytał, czy Rada zbyt szeroko nie wchodzi w kompetencje dyrektora, czy nie powinno się zostawić tej decyzji dyrektorowi oraz jakie intencje są przy wprowadzeniu tego punktu.

Naczelnik B. Nowacka odpowiedziała radnemu, że odbyły się w tej sprawie rozmowy z dyrektorami i jeśli chodzi o ten dodatek , to zamiarem, który spowodował ten zapis jest odejście od traktowania tego, jako dodatku socjalnego. Zapis ten będzie wymuszał na dyrektorach selekcję decyzji. Naczelnik dodała, że kwestie te były konsultowane z Zarządem i związkami zawodowymi.

Radny R. Zięty zgłosił wniosek o wykreślenie zapisu „nie mniej jednak niż 100 zł”. Radny zwrócił uwagę, że w poprzednim regulaminie takiego zapisu nie było.

Następnie głos zabrał radny K. Wojciechowski i stwierdził, że zapis jest zasadny i mówi, że kwota nie może być mniejsza niż 100 zł, bo cóż to za motywacja na poziomie 89,- czy 90,- zł, natomiast można zmienić zapis na nie mniej niż 200,- zł.

Radny R. Zięty odpowiedział radnemu, że zgodziłby się na zapis proponowany przez niego, ale wszystkim znane są wysokości środków na dodatki motywacyjne i to nie są środki tak wysokie, żeby można wypłacić po 200,- zł. Ale jeżeli pozostanie zapis nie mniej niż 100,- zł, to o wiele mniej nauczycieli te pieniądze dostanie ten dodatek, niektórzy nie dostaną nawet tych 89.- zł.

Radny K. Wojciechowski stwierdził, że zapis ten dotyczy dodatku motywacyjnego i nie osłabia on pozycji dyrektora, motywacja ta nie musi dotyczyć wszystkich nauczycieli.

Następnie głos zabrał starosta D. Jaśniewicz mówiąc, że intencja tego zapisu daje dodatkowe narzędzie dla dyrektora. Starosta zauważył, że rozbudowały się pewne przyzwyczajenia egalitarne – wszystkim po trochu. Natomiast ten zapis wymusza na zróżnicowanie tych dodatków i jeżeli jest przydzielona określona kwota, to dyrektor zmuszony jest do dokonywania motywacji. Praktyka w szkołach pokazuje, że traktuje się go jako stały dodatek do pensji, który nie ma większego znaczenia. Zapis ten obliguje dyrektora do tego, że musi ten charakter motywacyjny tego dodatku respektować.

Przewodniczący Rady zanim udzielił głosu radnemu E. Plewińskiemu poddał pod głosowanie wniosek radnego R. Ziętego.

Głosowało 18 radnych – za wnioskiem radnego głosowało 4 radnych, przeciw wnioskowi głosowało 14 radnych, głosów „wstrzymujących – 0.

Wniosek został przez Radę odrzucony.

Przewodniczący Rady oddał głos radnemu E. Plewińskiemu. Radny zwracając się do naczelnika B. Nowackiej w kwestii dotyczącej uzgodnienia regulaminu ze związkami zawodowymi działającymi w szkołach. Radny pytał, czy w trakcie uzgadniania związki zawodowe akceptują zmiany oraz czy wnoszą swoje uwagi lub sugestie.

Naczelnik B. Nowacka odpowiedziała radnemu, ze procedura wygląda w ten sposób, że po przygotowaniu projektu uchwały jest on przedstawiony na posiedzeniu Zarządu i jako projekt Zarządu jest przedstawiany związkom zawodowym. Naczelnik dodała, że zwykle jest tak, że pewne zmiany są przez związki sugerowane, następnie poddane dyskusji i jeżeli są one racjonalne i sensowne, wówczas projekt uchwały ponownie trafia do Zarządu już z propozycjami związków i uzyskuje on akceptację bądź nie. Ta propozycja, którą w tym roku wniosły związki dotyczyła zmiany wysokości dodatku funkcyjnego za wychowawstwo o 5,- zł dla poszczególnych kategorii i o 5,- zł została zmieniona kwota dodatku motywacyjnego. Te zmiany zostały przez Zarząd zaakceptowane.

Radny E. Plewiński kontynuując nawiązał do wypowiedzi i wniosku radnego R. Ziętego i stwierdził, że jeżeli związki zawodowe zaakceptowały zapisy w tym regulaminie, to jakiekolwiek ingerowanie radnych byłoby nie uzasadnione.

Następnie głos zabrał radny M. Kosiński i pytał czy dodatek motywacyjny jest wypłacany nauczycielom także w czasie wakacji.

Naczelnik B. Nowacka odpowiedziała , że jest on wypłacany, tak jak każdy składnik wynagrodzenia.

Radny M. Kosiński ponownie zabrał głos i pytał, czy wszystkie dodatki, które są płacone z góry przysługują nauczycielom także w czasie wakacji.

Naczelnik B. Nowacka odpowiedziała, że nie wszystkie. Zasady wypłaty wynagrodzeń nauczycieli ustala ustawa Karta nauczyciela, a szczegółowo rozporządzenie do tej ustawy.

W większości kompetencja Rady na poziomie gminy i powiatu dotyczy tylko ustalenia kwoty, natomiast warunki są określone w przepisach i póki one istnieją to jest obowiązek ich respektowania. Naczelnik dodała, że nie jest to kwestia woli i ustaleń Zarządu, które dodatki i w jakim zakresie się wypłaca, tylko jak już wspomniała te kwestie szczegółowo regulują przepisy.

Na zakończenie dyskusji radny M. Kosiński stwierdził, że dziwne, że daje się dodatek motywacyjny, funkcyjny, czy jakikolwiek inny w momencie, kiedy ktoś tej funkcji nie pełni.

Z uwagi na brak dalszych pytań ze strony radnych przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 151/XXII/2008 w sprawie przyjęcia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat wrzesiński. 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 141/XIX/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 25 września 2008 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września.

Przewodniczący Rady poprosił starostę D. Jaśniewicza o wprowadzenie do tego zagadnienia.

Starosta D. Jaśniewicz powiedział, że w renowacji pomnika ku czci Powstańców Wielkopolskich był zaplanowany udział finansowy w wysokości 5.000,- zł 4 gmin powiatu wrzesińskiego, gmina Września i powiat miały pokryć po połowie pozostałe koszty.

Ze względu na wycofanie się gminy Nekla ze współfinansowania, mimo wcześniej podjętych zobowiązań, kwota 5.000,- zł została podzielona pomiędzy gminę Września a powiat.

Ponadto wokół pomnika zostało wykonane utwardzenie terenu i te koszty także zostały podzielone- koszt materiałów został pokryty przez gminę Września, natomiast koszt związany z wykonaniem utwardzenia – po stronie powiatu. Stąd kwota, która zamyka te dwa dodatkowe zadania w stosunku do pierwotnie planowanego. Na zakończenie swojej wypowiedzi starosta dodał, że niezależnie od tego, gmina Września wykonała w tym miejscu oświetlenie.

Radni nie podjęli dyskusji w omówionej kwestii, w związku z tym przewodniczący Rady zarządził głosowanie projektu uchwały.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 152/XXII/2008 w sprawie zmiany uchwały nr 141/XIX/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 25 września 2008 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Września.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2008 rok.

Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz poinformował o propozycji wprowadzenia przez Zarząd autopoprawki – załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Następnie skarbnik powiatu B. Walkowiak przedstawiła i uzasadniła wszystkie zmiany do budżetu powiatu na rok 2008 - (projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu wrzesińskiego na 2008 rok).

W związku z brakiem głosów w dyskusji, przewodniczący Rady poddał pod głosowanie autopoprawkę zgłoszoną przez Zarząd.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych - jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.

Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 153/XXII/2008 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2008 rok.

Po podjęciu powyższej uchwały, przewodniczący Rady ogłosił 10 minut przerwy.

Po przerwie przewodniczący Rady o godz. 1530 wznowił obrady, liczba radnych biorących udział w posiedzeniu – 18.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Wrzesińskiego na rok 2009:

- odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem,

- zapoznanie się z opiniami komisji Rady,

- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej,

- odczytanie stanowiska Zarządu w sprawie opinii komisji Rady i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

- dyskusja nad wniesionymi poprawkami,

- głosowanie nad wniesionymi poprawkami,

- głosowanie projektu uchwały budżetowej wraz z przegłosowanymi poprawkami.

Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz odczytał projekt uchwały wraz z jej uzasadnieniem – załącznik nr 6 do niniejszego protokołu oraz wypowiedział się w kwestii wydatków majątkowych, które zostały w budżecie zaplanowane na kwotę 7.144.710,00 zł, wydatków inwestycyjnych zaplanowanych w kwocie 6.822.310,00 zł oraz zakupów inwestycyjnych w wysokości 322.400,00 zł – szczegółowe informacje te zawarte są w załączniku nr 5 do projektu budżetu na 2009 rok.

Na zakończenie swojej wypowiedzi przewodniczący Zarządu zwrócił się do radnych z prośbą o przyjęcie projektu w wersji przedstawionej przez Zarząd.

W dalszej części tego punktu przewodniczący Rady poinformował, że komisje stałe Rady Powiatu wyraziły pozytywną opinię o projekcie budżetu – załączniki nr 7, 8, 9, 10, 11 i zwrócił się do przewodniczącego komisji budżetowo – finansowej Władysława Skupińskiego o odczytanie opinii komisji o projekcie budżetu na 2009 rok – załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.

Wiceprzewodnicząca Rady T. Waszak odczytała uchwałę 14/SO-5/2008/Ko Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu wyrażającą pozytywną opinię o przedłożonym przez Zarząd Powiatu projekcie budżetu na 2009 rok – załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Zarządu D. Jaśniewicz poinformował radnych o propozycji wprowadzenia przez Zarząd autopoprawki do projektu budżetu – załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

Starosta D. Jaśniewicz zaznaczył, że dotyczy ona tzw. rozliczeń podatkowych po likwidowanym SP ZOZ. Zarząd wystąpił w tej sprawie do Urzędu Skarbowego o zwolnienie nowo utworzonej Spółki z podatku w wysokości 725.358,- zł, który powstał w momencie zamknięcia SP ZOZ w likwidacji. Starosta zaznaczył, że istnieje możliwość takiego umorzenia, natomiast całe postępowanie będzie trwało jakiś czas, stąd poszukiwanie prawnego rozwiązania i finansowego zapisu w projekcie budżetu. Chodzi o to, aby te środki, które oprócz kwoty 1.500.000,- zł, które uchwałą Rady zostały dzisiaj przyjęte na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki pod firmą „Szpital Powiatowy we Wrześni” pozostały w budżecie powiatu jako ewentualne pokrycie zobowiązań związanych z tymże podatkiem. W związku z tym dochody zostaną zwiększone o kwotę 725.358,00 zł z tytułu sprzedaży mienia, przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków o tę kwotę w rozdziale 85111 i przeznaczone na pokrycie zobowiązań po zlikwidowanym SP ZOZ we Wrześni.

Ponadto Zarząd proponuje zmniejszenie rezerwy celowej o kwotę 25.000,00 zł z przeznaczeniem na utworzenie nowego działu 803 – Szkolnictwo wyższe, rozdział 80309 – Pomoc materialna dla studentów i doktorantów, celem zabezpieczenia środków na wypłatę stypendiów dla studentów. Starosta dodał, że związane jest to z podjęciem przez uchwały o pomocy finansowej dla uczniów i studentów i chcąc realizować to zadanie, musi to zostać zapisane w nowej pozycji w budżecie na rok 2009.

Kontynuując Starosta powiedział, że Zarząd proponuje zmniejszyć plan starostwa Powiatowego o kwotę 200.000,00 zł z zadania majątkowego pn. „Modernizacja budynku Starostwa Powiatowego wraz z otoczeniem”. Wynika to z faktu, że powiat ma szansę na dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na realizację zadania pn. „Rozbudowa i modernizacja boiska sportowego przy ul. Kaliskiej”, natomiast rozstrzygnięcie konkursu w tej kwestii nastąpi na przełomie miesiąca marca- kwietnia 2009 r. W momencie, kiedy powiat wystąpi z postępowaniem przetargowym w okresie wiosennym, trudno będzie znaleźć wykonawców, którzy mogliby tę specjalistyczną inwestycję zrealizować, co wiąże się to z masową budową „Orlików”. Starosta zaznaczył, że chcąc uprzedzić możliwość rozpoczęcia tej zasadniczej części, czyli około 600.000,00 zł na przebudowę bieżni tartanowej wraz ze zmianą jej profilu, należałoby rozpocząć procedury przetargowe z początkiem roku.

Na zakończenie swojej wypowiedzi Starosta poinformował, że w związku ze zwiększeniem wydatków w roku 2008 o kwotę 18.000,00 zł na zadanie majątkowe pn. „Rozbudowa odcinka Mała Górka – Targowa Górka drogi powiatowej nr 2932 Zasutowo – Targowa Górka” dokonuje się zmian w postanowieniu projektu uchwały Rady Powiatu we Wrześni w sprawie budżetu powiatu wrzesińskiego na rok 2009 w zapisie §2 ust. 4 i 5.

Ponadto w postanowieniu projektu uchwały Rady Powiatu we Wrześni w sprawie budżetu powiatu wrzesińskiego na rok 2009 § 10 pkt. 1) otrzymuje brzmienie:

zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu powiatu do kwoty 2.500.000,00 zł”.

Starosta zaznaczył, że autopoprawka Zarządu uwzględnia także wyszczególnione w opinii RIO uwagi.

W dyskusji nad przedstawionymi materiałami udział wzięli radni: R. Zięty i E. Plewiński. Radny R. Zięty poinformował, że Powiatowa Rada Sportu, na wspólnym posiedzeniu z Komisją Edukacji 26 listopada br. wyraziła opinię pozytywną na temat projektu budżetu powiatu na 2009 rok w części dotyczącej kultury fizycznej i sportu. Rada Sportu z dużym uznaniem przyjęła informację o rozpoczęciu konkretnych działań jeśli chodzi o poprawę bazy sportowej na terenie powiatu. Radny zaznaczył, że jego zdaniem rozpoczęcie poprawy bazy sportowej od stadionu przy ul. Kaliskiej jest jak najbardziej celowe, jak i doposażenie bazy przy ul. Koszarowej i poprawa boiska przy ul. Sienkiewicza i Wojska Polskiego.

Radny E. Plewiński nawiązał do uwag RIO mówiących o pomocy materialnej dla uczniów, o dochodach i wydatkach Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, gdzie zostały zaplanowane odsetki od środków kwoty na rachunkach bankowych oraz o kwocie 30.000,00 zł - darowizny jako wpływy z wpłat uczniów na „Fundusz Pomocy Szkole”.

Radny pytał, czy wszystkie uwagi RIO znajdą się w autopoprawce do projektu budżetu.

Wyjaśnień udzieliła skarbnik powiatu B. Walkowiak mówiąc, że uchwała budżetowa nie ulegnie zmianie oprócz tych kwestii zawartych w formie autopoprawki. Te wszystkie uwagi, które RIO wniosła nie zostaną skorygowane, ponieważ odsetki od środków z rachunków bankowych Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie mogą stanowić dochodu Funduszu, natomiast jeśli chodzi o Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym mogą one stanowić dochód Funduszu. W związku z tym zapisem są tu nie tylko odsetki z lokat rachunku bankowego, ale mogą to być odsetki, które wpłyną z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska. W związku z tym ta kwota 3.000,00 zł pozostanie w takiej postaci, w jakiej jest zapisana.

Jeśli chodzi o drugie pytanie radnego, skarbnik odpowiedziała, że to zadanie realizuje Zespół Szkół Ogólnokształcących i kwota 30.000,00 zł znajduje się na rachunku dochodów własnych. Chodzi tu o nazewnictwo używane przez szkołę, a jest to faktycznie darowizna, którą wpłacają uczniowie i określają cel - jest ona przeznaczona na modernizację internatu. Skarbnik wyjaśniła, że użycie sformułowania „fundusz pomocy szkole” było błędne.

Jeśli chodzi o „nagrody Starosty dla uczniów” skarbnik uznała, że jest to rzeczywiście błąd w zapisie, ponieważ od roku 2009 nie będzie nagród, będą to tylko stypendia starosty.

Z uwagi na brak dalszych pytań, przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do procedury przegłosowania autopoprawki Zarządu.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.

Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 154/XXII/2008 w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Wrzesińskiego na rok 2009.

Po zakończonym głosowaniu przewodniczący Rady złożył podziękowania i gratulacje Zarządowi Powiatu, skarbnikowi powiatu, szefom jednostek i wszystkim pracownikom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wykreowania budżetu i jednocześnie życzył konsekwencji i determinacji w jego realizacji w 2009 roku.

Następnie przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu 8 porządku obrad.

 

Ad. 8.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym do biura Rady nie wpłynęła żadna interpelacja i zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy ktoś chciałby złożyć interpelację lub zadać pytanie.

Z uwagi na brak głosów, przewodniczący Rady zamknął ten punkt porządku obrad i przeszedł do realizacji punktu 9.


Ad. 9.

W punkcie tym o głos poprosił radny E. Plewiński.

Radny nawiązał do informacji w mediach dotyczących problemów szpitali z kontraktami na rok 2009. Radny pytał w związku z tym, jak to wygląda we wrzesińskim szpitalu po przekształceniu szpitala w Spółkę.

Wyjaśnień w tej kwestii udzielił sekretarz powiatu Ryszard Szczepaniak mówiąc, w dniu dzisiejszym wraz z prezesem spółki Zbyszko Przybylskim uczestniczył w spotkaniu w Narodowym Funduszu Zdrowia w Oddziale Wielkopolskim. Wniosek, czy propozycja zawarcia kontraktu złożona przez Oddział Wielkopolski NFZ została unieważniona, ponieważ dyrektorzy ZOZ– ów i szpitali klinicznych gdy dowiedzieli się o wartości punktu, który wzrasta tylko o 3 punkty z 48 do 51, wypowiedzieli się, że taki poziom nie gwarantuje funkcjonowania jednostek. W tym roku jeszcze szpitale, oprócz kwot wynikających z kontraktu wystawiały do NFZ faktury wynikające ze wzrostu wynagrodzeń dla personelu szpitalnego, natomiast na rok 2009 NFZ proponuje dostosować wszystko do kwoty wartości jednego punktu.

Ponieważ po przeliczeniu różnicy (od 48 do 51), która daje tylko około 6, czy 7 %, gdzie faktury w całym budżecie stanowiły około 14 %, dyrektorzy szpitali uznali, że te kwoty są zbyt małe. Sekretarz kontynuując powiedział, że na tym spotkaniu specjaliści ekonomiści z NFZ stwierdzili, że tak wprost te procenty są nieprzeliczalne, tylko udowodnili, że kwota w województwie wielkopolskim tym wszystkim podmiotom świadczącym usługi medyczne wzrasta ponad ten poziom, który będzie wykonany w tym roku. Czyli, że jest to tylko 3 zł za punkt, to pieniędzy będzie i tak więcej. Kończąc sekretarz poinformował, że od 27 grudnia nastąpią nowe rozmowy i nowe kontrakty.

Radny E. Plewiński ponownie zabierając głos powiedział, że jego zdaniem, gdyby kontrakt nie został zawarty w pełnym zakresie, to należałoby poinformować o tym pacjentów, żeby nie odebrano tego faktu jako skutek przekształcenia szpitala w Spółkę.

Następnie przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu gminy Września Stanisławowi Dominiczakowi, który działając w imieniu mieszkańców wsi Gozdowo odczytał pismo skierowane do Zarządu i Rady Powiatu – załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.

Kolejny głos w dyskusji zabrał starosta D. Jaśniewicz i odniósł się do kwestii kontraktowania usług medycznych mówiąc, że nie po raz pierwszy na przełomie roku odbywają się dyskusje na temat kontraktów na rok następny i dodał , że tylko raz się zdarzyło, że szpitale w nowy rok wstępowały z pewnymi podpisanymi kontraktami. Starosta stwierdził, że po wielu latach funkcjonowania systemu nie można dopracować takich procedur, że szpitale startujące w nowy rok mają pewność kontraktowania na rok następny.

Starosta zaznaczył także, że szpital wrzesiński jest w dobrej kondycji finansowej, ponieważ znaczną część środków własnych szpital przeznaczył na prace remontowe i zakup nowoczesnej aparatury i wyposażenia. Dlatego w związku z tym, jeżeli szpital miałby umniejszony kontrakt, to mógłby on raczej wpływać na pewną zdolność rozwojową szpitala, niż na utrzymanie płynności usług medycznych. Podstawowa obawa dyrektorów szpitali, jak i samorządowców dotyczy niebezpieczeństwa ustawy o podwyżkach nr 203, która w tym roku te podwyżki gwarantowała, natomiast w roku 2009 może ona zostać przerzucona na barki szpitali.

W dalszej części swojej wypowiedzi starosta odczytał pismo, które otrzymał z firmy „CENOS” w odpowiedzi na zapytanie o przyszłość krytej pływalni przy ul. Kościuszki – załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.

Kontynuując starosta nawiązał do pewnej publikacji prasowej dotyczącej wysokości zarobków urzędników mówiąc, że oświadczenia majątkowe nie zawsze dają obraz faktycznych zarobków pracowników, rzecz dotyczy sekretarza powiatu, w dochodach którego znalazła się nagroda jubileuszowa z okazji 40 lecia pracy zawodowej, co w oczywisty sposób zniekształca wysokość wynagrodzenia. Starosta zaznaczył, że ta kwestia oraz informacja, że wicestarosta pobiera oprócz pensji jeszcze emeryturę była wyjaśniana z dziennikarzem, jednakże sprawy te nie znalazły odzwierciedlenia w prasie.

Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący Rady poinformował, że kolejna XXIII sesja planowana jest na 29 grudnia 2008 r. o godz. 16:00, po czym zamknął punkt 9 porządku obrad i przeszedł do realizacji punktu 10.

 

Ad. 10.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, przewodniczący Rady Powiatu o godz. 16:30 zakończył XXII sesję Rady Powiatu.

 

Protokołowała: Katarzyna Plucińska - inspektor

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji:
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (02/01/2009 13:18:03)
  • zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (08/01/2009 14:31:18)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (08/01/2009 14:31:18)
Lista wiadomości
Protokół nr XXIII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 29.12.2008 r.
Protokół nr XXII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 11.12.2008 r.
Protokół nr XXI / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 06.11.2008 r.
Protokół nr XX / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 7.10.2008 r.
Protokół nr XIX / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 25.09.2008 r.
Protokół nr XVIII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 21.08.2008 r.
Protokół nr XVII / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 27.06.2008 r.
Protokół nr XVI / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 24.04.2008 r.
Protokół nr XV / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 26.03.2008 r.
Protokół nr XIV / 2008
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 28.02.2008 r.