AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2005 (II kadencja)

Protokół nr XXVI / 2005

Protokół nr XXVI/2005

z Sesji Rady Powiatu we Wrześni,

która odbyła się w dniu 27 stycznia 2005 r.
w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
o godz. 1600

Minutą ciszy rozpoczęła się XXVI Sesja Rady Powiatu we Wrześni, która odbyła się w dniu obchodów 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

Przewodniczący Rady Tadeusz Świątkiewicz po powitaniu radnych i gości stwierdził, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji - lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Ad. 2.

Przewodniczący Rady poinformował, że do Biura Rady nie wpłynęły uwagi do protokołu z obrad XXV Sesji i poddał jego przyjęcie pod głosowanie.

Protokół z obrad XXV Sesji Rady Powiatu we Wrześni został przez radnych przyjęty jednogłośnie 18 głosami „za”.


Ad.3.
W punkcie tym Przewodniczący Rady zaproponował zmianę w porządku obrad polegającą na wprowadzeniu do porządku trzech projektów uchwał w sprawie:
1. ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005 r.

2. ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji na rok 2005,

3. ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej na rok 2005,
4. ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki na rok 2005.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zaproponowany porządek obrad wraz z wniesionymi poprawkami.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych , jednogłośnie - 18 głosami „za” przyjęła porządek obrad wraz ze zmianami.

W związku z powyższym porządek obrad XXV Sesji przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej Sesji Rady Powiatu.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Sprawozdanie Przewodniczących stałych Komisji Rady o działalności w roku 2004.

  5. Sprawozdanie Przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  6. Sprawozdanie Przewodniczącego Zarządu Powiatu z zakresu umorzonych wierzytelności od 01.07.2004 r. do 31.12.2004 r.

  7. Sprawozdanie Starosty Wrzesińskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w roku 2004.

  8. Informacja Komendanta Powiatowego Policji we Wrześni o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Wrzesińskiego.

  1. Dyskusja nad przedstawionymi materiałami.

  2. Podjęcie uchwał w sprawie:

    1. uchwalenia warunków odpłatności uczestnika za pobyt w ośrodkach wsparcia w Środowiskowym Domu Pomocy Samopomocy w Pietrzykowie gm. Pyzdry i w Środowiskowym Domu Samopomocy we Wrześni,

    2. likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego we Wrześni,

    3. zmiany Uchwały nr 7/II/2002 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 5.12.2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Wrzesińskiego,

    4. zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni

    5. delegowania radnych Rady Powiatu we Wrześni do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku ,

    6. przyjęcia planu pracy Rady Powiatu we Wrześni na okres od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r.,

    7. ustalenia planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa,

    8. ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki,

    9. ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2005rok.

    10. ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji,

    11. ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej,

    12. ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Wrzesińskiego,

a) określenia zmiany warunków płacy Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów Powiatu Wrzesińskiego – Pani Elżbiecie Staszak - Małeckiej.

11. Interpelacje i zapytania radnych.

12.Wolne głosy i wnioski.

13.Zamknięcie obrad.

 

Ad.4.

W punkcie tym sprawozdania z działalności w roku 2004 złożyli Przewodniczący następujących Komisji:

Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki – Przewodniczący Eugeniusz Paterka - załącznik nr 2 do niniejszego protokołu,

Komisji Budżetowo – Finansowej, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji – Przewodniczący Władysław Skupiński - załącznik nr 3 do niniejszego protokołu,

Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa – wice Przewodniczący Rady Bogdan Kruk - załącznik nr 4 do niniejszego protokołu,

Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Przewodniczący Tomasz Chromiński - załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdanie z Komisji Rewizyjnej zostanie przedstawione przez Przewodniczącego tej Komisji na następnej Sesji.

 

Ad. 5.

W punkcie tym Przewodniczący Zarządu Powiatu przedstawił sprawozdanie o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

W tym momencie na sale obrad przybył radny Jerzy Mazurkiewicz. Aktualna ilość radnych biorących udział w posiedzeniu – 19.

Ad. 6.

Realizując kolejny punkt porządku obrad Przewodniczący Rady powiedział, że do zaproszenia zwołującego Sesję dołączony został wykaz umorzonych wierzytelności, z którymi radni mogli się zapoznać i w związku z tym zaproponował przyjęcie tego dokumentu bez odczytywania. Radni opowiedzieli się za propozycją Przewodniczącego Rady i dokument został przyjęty – załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 7.

W punkcie tym zgodnie z art. 38 Ustawy o samorządzie powiatowym Starosta Wrzesiński przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku – załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

 

Ad.8.

Przystępując do realizacji następnego punktu porządku obrad Przewodniczący Rady poprosił Komendanta Powiatowego Policji o przedstawienia informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Wrzesińskiego – załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

W uzupełnieniu do swojej wypowiedzi Komendant T. Mnich odniósł się do publikacji w „Wiadomościach Wrzesińskich” mówiąc, że przedstawione wyniki badań dotyczące spadku poparcia dla wrzesińskiej policji spowodowane są między innymi publikacjami w lokalnej prasie . Komendant zaznaczył, że w komendzie zostały przeprowadzone dwie kompleksowe kontrole, które żadnych uchybień zarówno jeśli chodzi o działalność Komendy, jak i w sprawach dotyczących zarzutów przez Prokuraturę Okręgową pod adresem konkretnych policjantów. W rezultacie Prokuratura wszystkie zarzuty oddaliła i postępowanie wobec policjantów zostało umorzone. Komendant stwierdził, że artykuł w „WW” z dnia 7 stycznia br. został zmanipulowany w ten sposób, że na pierwszej stronie powtórzono sensacyjne wątki, a dalej napisano, że Prokuratura w śledztwie nie znalazła żadnych dowodów potwierdzających wcześniej opisane wydarzenia. Komendant zaznaczył ponadto, że tego typu rewelacje mają na celu głównie zwiększenie nakładu gazety, redakcja nie liczy się z negatywnymi skutkami społecznymi takiej działalności, licząc na wzrost liczby czytelników, natomiast skutki społeczne tego działań są bardzo negatywne. Działania takie podważają zaufanie mieszkańców do policji. Komendant przytoczył jeszcze jeden fragment publikacji w „WW” mówiący o pobiciu obywatela w Miłosławiu, gdzie najpierw posłużono się sensacją, a następnie stwierdzono, że prokurator nie znalazł podstaw do oskarżenia policjanta i postępowanie umorzył. Komendant zaznaczył, że łamy „WW” mogłyby być wykorzystywane z znacznie szczytniejszym celu oraz przeprosił zebranych za sarkastyczny ton swojej wypowiedzi, ale dodał, że takie metody „dziennikarstwa śledczego” są po prostu nikczemne.
Komendant T. Mnich na zakończenie swojej wypowiedzi poinformował, że w miesiącu styczniu bardzo mocno nasiliły się kradzieże samochodów i policja jest w zmobilizowana w tym zakresie.

Również w tym punkcie zastępca Komendanta T. Kistowski przedstawił graficznie dane statystyczne za lata od 1999 do 2004 – załącznik w postaci płyty CD.

 

Ad. 9.

Rozpoczynając dyskusję radna A. Kostrzewska zwróciła uwagę na niebezpieczne zjawisko jakim jest narkomania i prosiła Komendanta T. Mnicha o ocenę tego zjawiska z punktu widzenia policji oraz o przedstawienie jakie jest zagrożenie narkotykami szczególnie w środowisku młodzieżowym na terenie miasta Wrześni i w powiecie.

Następnie głos zabrał radny M. Łosiński. Radny pytał, jakiego typu narkotyki przeważają w sprawach, które wykrywa policja oraz, czy marihuana, która jest najbardziej dostępna w jak dużym procencie jest wykrywana przez policję.

Odpowiadając na pytania Komendant T. Mnich powiedział, że zagrożenie dla dzieci i młodzieży jest bardzo duże, ponieważ badania wykazują, że co 4 dziecko spotkało się z narkotykami lub je próbowało. Policja nie jest w pełni przygotowana do działań profilaktycznych pod kątem medycznym, choć udało się w roku 2004 wspólnie z samorządami skierować na specjalistyczne szkolenie dwóch policjantów oraz po jednym przedstawicielu z każdej gminy powiatu.

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytania radnego M. Łosińskiego Komendant T. Mnich powiedział, że marihuana jest najczęstszym narkotykiem, które udaje się ujawniać, oprócz tego amfetamina, haszysz, extazy. Komendant poinformował także, że w Sejmie trwają rozmowy na temat zalegalizowania bądź nie zalegalizowania marihuany i dodał, że obowiązująca ustawa o posiadaniu narkotyków spełniła się tylko, jeśli chodzi o materiał dowodowy w sprawach, natomiast nie spełniła się , jeśli chodzi o minimalizację samego zjawiska. Następnie głos w dyskusji zabrał radny E. Plewiński pytając, w jaki sposób dobiera się zbiorowość dzieci i młodzieży i czy pies policyjny bierze udział w kontrolach w szkołach.

Komendant odpowiedział, że działania policji w tym zakresie są działaniami profilaktycznymi i dowodowymi. Przy działaniu dowodowym, jest nakaz przeszukania posiadacza narkotyków z udziałem psa. Jeśli chodzi o działania profilaktyczne polega na tym, że dyrektorzy placówek zwracają się do policji o profilaktyczne kontrole w szkołach z pomocą psa policyjnego.

Przewodniczący Rady pytał Komendanta, jak wygląda sytuacja w szkołach naszego powiatu.

Komendant odpowiedział, że Września nie odbiega w statystyce, a wrzesińska policja skupiła się na ściganiu dealerów. Komendant zwrócił uwagę, że największy nacisk należałoby położyć na profilaktykę w szkołach.

Zabierając głos radny J. Głowacki podkreślił, że nie ma podstaw, by nie wierzyć w przedstawione wskaźniki mówiące o wykrywalności oraz działalności policji, dodał, że są to dane, które zapewne są weryfikowane przez zwierzchników. Radny zwrócił uwagę, że wskaźniki te docierają do niewielkiej liczby osób i zasięg ich oddziaływania jest ograniczony. Radny dodał, że niepokojący jest spadek zaufania do policji, który w pewien sposób utrudnia pracę i współdziałanie ze społeczeństwem. Radny pytał także Komendanta, czy policja korzysta z możliwości, jakie dają media, także lokalne do ripostowania i odnoszenia się do tych opisów zdarzeń, jeżeli uważa się je za rzeczywiście nieprawdziwe. Radny dodał, że wychodząc naprzeciw potrzebom budowania autorytetu policji w środowisku można udostępnić łamy Przeglądu Powiatowego a także Biuletynu OFS Fakty, w których będzie można zamieścić informacje o działalności policji jak i sprostowania pewnych kłamliwych, czy nie do końca prawdziwych zdarzeń, co w dużej mierze przyczyniłoby się do uzyskania poprawy zaufania mieszkańców Powiatu do policji.

Radny B. Kruk prosił o wyjaśnienie co się mieści pod pojęciem ‘przestępstwa gospodarcze”, ponieważ nie słyszy się o jakiś znaczących przestępstwach gospodarczych we Wrześni.

T. Kistowski wyjaśnił radnemu, że przestępstwa gospodarcze jest to odrębna grupa przestępstw, które są skierowane przeciw obrotowi gospodarczemu, działalności gospodarczej, zagarnięcie mienia, przestępstwa z ustawy karno – skarbowej.

Radny E. Paterka zabierając głos stwierdził, że jedną z przyczyn jeśli chodzi o narkotyki i przestępstwa jest fakt, że wszystkie imprezy typu rozrywkowego, jak np. bale maturalne odbywają się poza szkołą. Radny zwrócił uwagę, że w tym przypadku powinna być większa rola szkoły w oddziaływaniu na młodzież w zakresie wychowawczym, przy udziale rady pedagogicznej, nauczycieli a także rodziców. Radny zgłosił wniosek, aby zwrócić się do dyrektorów placówek, aby spróbować z młodzieżą wrócić do szkoły. Radny dodał, że pewna nadzieja jest także w tym, że zwiększenie zajęć sportowych spowoduje odciągnięcie młodzieży od uciekania na zewnątrz. Komendant T. Mnich zabierając głos podziękował radnemu E. Paterce za wypowiedź, mówiąc, że proponowane przez radnego działania mają sens. Odpowiadając na pytanie radnego J. Głowackiego Komendant powiedział, że dzięki uprzejmości pana Starosty została utworzona pod strona internetowa na potrzeby policji, na której są już zamieszczane informacje, natomiast jeśli chodzi o Wiadomości Wrzesińskie, to spotkał się z odmową publikacji materiałów prostujących na podstawie materiałów procesowych.

W dalszej części posiedzenia głos zabrał radny M. Łosiński, który złożył wniosek, aby informację, którą pan Komendant złożył na ręce Rady Powiatu przyjąć w formie głosowania, jako wyraz wsparcia dla pozytywnych działań policji, jako element wspierający działania policji. Radny dodał, że byłby to wyraz Rady Powiatu akceptujący wszystkie pozytywne kierunki, do których zmierza policja wrzesińska.
Następnie głos zabrał Starosta D. Jaśniewicz, który przedstawił wspólnie podjętą z Komendą Powiatową Policji inicjatywę i w ostatnim wydaniu Przeglądu Powiatowego, do każdego egzemplarza została dodana ankieta, która ma na celu zebranie informacji do sporządzenia mapy zagrożeń na terenie Powiatu Wrzesińskiego. Starosta dodał, że informacje z tej ankiety posłużą także do podjęcia działań profilaktycznych. Starosta zwrócił uwagę także na problem narkotyków na podstawie publikacji prasowych na temat Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie i powiedział, że fakt, że pojawiają się tam policjanci z psami, to jest to wynik pracy dyrektora Ośrodka. Dyrektor zaprasza policję nie dlatego, że jest zagrożenie, ale w ramach prowadzonej działalności profilaktycznej. Są to lekcje z udziałem policji, która współpracuje z Ośrodkiem, prezentując pokazowo, jak wygląda praca policji zmierzająca między innymi do likwidacji przestępstw związanych z narkotykami.

Radna A. Kostrzewska kontynuując myśl radnego E. Paterki co do ustalenia działań profilaktycznych związanych z niebezpiecznym zjawiskiem narkomanii zaproponowała spotkanie Komisji Bezpieczeństwa z członkami Komisji Edukacji, z udziałem dyrektorów szkół, policji, która przedstawiłaby wycinkowo skalę tego zjawiska, na podstawie których wypracowałoby się ewentualne, profilaktyczne posunięcia.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady, który reasumując dyskusję poddał Radzie pod głosowanie wniosek radnego M. Łosińskiego.

Po krótkiej dyskusji nad formą dokumentu, radni ustalili, że Rada Powiatu pozytywnie opiniuje informację przedstawioną przez Komendanta Powiatowego o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Wrzesińskiego.

Radni przyjęli przedstawioną informację jednogłośnie – 19 głosami „za”.

Ad. 10.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

a) uchwalenia warunków odpłatności uczestnika za pobyt w ośrodkach wsparcia w Środowiskowym Domu Pomocy Samopomocy w Pietrzykowie gm. Pyzdry i w Środowiskowym Domu Samopomocy we Wrześni .

Wyjaśnień w tej kwestii udzielił dyrektor PCPR W. Mól mówiąc, że obie placówki są placówkami wsparcia i w związku z tym uczestnicy powinni pokrywać na zasadach ogólnych koszty utrzymania. Do ustalenia tych zasad przyjęte zostały kryteria z Ustawy o pomocy społecznej: kryterium dochodowe na osobę w rodzinie (obecnie jest to 316,- zł) oraz współwystępowanie przynajmniej jednego z powodów takich jak sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo – wychowawczych lub prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych i inne. Placówka finansowana jest w 100% z dotacji Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Polityki Społecznej.

W związku z tym, ze radni nie podjęli dyskusji w tym temacie, Przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie – 19 głosami „za” podjęła Uchwałę nr 168/XXVI/2005 w sprawie uchwalenia warunków odpłatności uczestnika za pobyt w ośrodkach wsparcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pietrzykowie gm. Pyzdry i w Środowiskowym Domu Samopomocy we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

b) likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego we Wrześni.

Zabierając głos Naczelnik Wydziału Oświaty B. Nowacka powiedziała, że przedstawiony projekt uchwały jest konsekwencją uchwały podjętej przez Radę 28 czerwca 2004 r. o zamiarze likwidacji MOS, która po zrealizowaniu procedur przewidzianych prawem oświatowym, uzyskała pozytywną opinię Kuratora Oświaty.

Rozpoczynając dyskusję Starosta D. Jaśniewicz zaznaczył, że zanim przez Kurator Oświaty podjął decyzję o pozytywnym zaopiniowaniu takiego rozwiązania , został jemu przedstawiony system rozdziału środków finansowania zajęć sportowych poza lekcyjnych, w którym wykazane zostało, że w efekcie tego działania zostanie zwiększona o kilkadziesiąt godzin liczba zajęć sportowych poza szkolnych. Ponadto została powołana komisja, między innymi z udziałem byłych pracowników MOS, jak i przedstawicieli poszczególnych gmin w uzgodnieniu z burmistrzami i wójtem. Zespół ten będzie dokonywał rozdziału tych środków, które pozostaną, a także wyłoni ze swojego grona koordynatora sportu, który będzie koordynował przeprowadzanie różnego rodzaju imprez między innymi finansowanych z tych środków.

W związku z brakiem dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie – 19 głosami „za” podjęła Uchwałę nr 169/XXVI/2005 w sprawie likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

c) zmiany Uchwały nr 7/II/2002 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 5.12.2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Wrzesińskiego.

W związku z tym, że została podjęta Uchwała w sprawie likwidacji MOS, Przewodniczący Rady zaproponował, aby w § 1ust. 1 projektu uchwały dodać punkt d) o treści „uchyla się pkt 11.”

Radny M. Łosiński pytał, czy następne w kolejności zapisy w Statucie będą zmieniały swoją nazwę, czy będzie tylko zapis o skreśleniu punktu 11.

Następnie głos w tej sprawie zabrał radca prawny mecenas M. Krzymkowski mówiąc, że zapis powinien być, że „uchyla się”, a nie „skreśla”.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zaproponowaną poprawkę.

Poprawka została przez radnych przyjęta jednogłośnie 19 głosami „za”.

W tym miejscu salę obrad opuścił radny E. Plewiński pomniejszając ilość członków Rady biorących udział w posiedzeniu do 18 osób.

Mecenas M. Krzymkowski zwrócił uwagę na błędną numerację w zapisie punktu c) projektu uchwały.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady zaproponował, aby cyfrę 18 zmienić na 19, ponieważ punkt18 dotyczy Rodzinnego Domu Dziecka we Wrześni.

Poprawka ta została przez radnych przyjęta jednogłośnie 18 głosami „za”.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z naniesionymi poprawkami.

Rada w obecności 18 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie – 18 głosami „za” podjęła Uchwałę nr 170/XXVI/2005 w sprawie zmiany Uchwały nr 7/II/2002 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 5.12.2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Wrzesińskiego.

W tym momencie na salę obrad przybył radny E. Plewiński. Aktualna ilość radnych biorących udział w posiedzeniu – 19.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

d) zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni i wyjaśnił, że jest to projekt uchwały, który aktualizuje stan organizacyjny Starostwa i w związku z podjętą uchwałą w sprawie likwidacji MOS zaproponował, aby w § 9.2 ust.1 wykreślić podpunkt f).

Zabierając głos Przewodniczący Komisji Budżetowej W. Skupiński powiedział, że Komisja proponuje następującą poprawkę, aby w ‘’ 9.1 w zakresie obsługi budżetu powiatu w punkcie 9 słowa „sporządzanie bilansu organu” zastąpić słowami” sporządzanie bilansu budżetu powiatu.”

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie pierwszą poprawkę dotyczącą wykreślenia punktu f).

Radni przyjęli jednogłośnie powyższą poprawkę – 19 głosami „za”.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie poprawkę zgłoszoną przez Przewodniczącego Komisji Budżetowej.

Ta poprawka została także przez radnych przyjęta jednogłośnie – 19 głosami „za”.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z naniesionymi poprawkami.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła Uchwałę nr 171/XXVI/2005 w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

e) delegowania radnych Rady Powiatu we Wrześni do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że uchwała została wywołana tym, że minął 3 – letni okres kadencji Komisji Bezpieczeństwa i Porządku i w związku z tym zachodzi potrzeba delegowania radnych do pracy w tej Komisji. Przewodniczący zaproponował dwie kandydatury: radną A. Kostrzewską i radnego B. Kruka, a następnie zapytał pozostałych radnych, czy są z ich strony inne propozycje oraz, czy wydelegowani radni wyrażają zgodę na pracę w Komisji Bezpieczeństwa.

Ponieważ radna A. Kostrzewska i radny B. Kruk wyrazili zgodę, Przewodniczący Rady przystąpił do głosowania tych dwóch kandydatur łącznie i delegowania ich do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz do przegłosowania całego projektu uchwały.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła Uchwałę nr 172/XXVI/2005 w sprawie delegowania radnych Rady Powiatu we Wrześni do pracy w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

f) przyjęcia planu pracy Rady Powiatu we Wrześni na okres od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r.,

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 173/XXVI/2005 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Powiatu we Wrześni na okres od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

g) ustalenia planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa,

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 174/XXVI/2005 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

h) ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 175/XXVI/2005 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

i) ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 176/XXVI/2005 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

j) ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 177/XXVI/2005 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Budżetowo – Finansowej, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

k) ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

Rada w obecności 19 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 19 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 178/XXVI/2005 w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

l) ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Wrzesińskiego.

Otwierając dyskusję nad projektem uchwały Przewodniczący Rady zaznaczył, że projekt ten był omawiany na Komisji Budżetowej i został zaopiniowany pozytywnie oraz dodał, że chodzi o kwotę 440,40 zł brutto.

Następnie głos w dyskusji zabrał radny J. Głowacki, który powiedział, że wie, że za każdą pracę musi być wynagrodzenie i nie wnosi pretensji o ten fakt, ponieważ reguluje to Ustawa, że raz w roku radni przyznają podwyższenie pensji Staroście oraz to, że kwota nie jest zbyt wysoka, tym bardziej, że gdyby wziąć pod uwagę podwyżki i nagrody dla pracowników, to okazałoby się, że niektórzy otrzymali więcej niż pan Starosta. Radny wyraził swoje obiekcje do uzasadnienia tego projektu uchwały, mówiąc, że z jednej strony jest ono nieudolne, a z drugiej strony nieszczęśliwe, ponieważ można każdy punkt tego uzasadnienia zakwestionować.

Radny prosił, aby przy następnych uzasadnieniach pisać fakty, a nie próbować tworzyć na siłę sztuczne uzasadnienia oraz dodał, że w związku z tym uzasadnieniem wstrzymuje się od głosu. Na zakończenie swojej wypowiedzi radny zwrócił uwagę, że na ostatniej Sesji zadał Staroście pytanie i do dnia dzisiejszego nie otrzymał na nie odpowiedzi.

W tym momencie Przewodniczący Rady przekazał radnemu J. Głowackiemu pisemną odpowiedź Starosty na pytanie zadane przez radnego na poprzedniej sesji.

W tym miejscu salę obrad opuścił radny T. Chromiński pomniejszając ilość członków Rady biorących udział w posiedzeniu do 18 osób.

Radny J. Głowacki przeczytał otrzymaną odpowiedź i stwierdził, że jest to odpowiedź na zupełnie inne pytanie i dodał, że dlatego też wstrzymuje się od głosowania.

Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił udziału w dyskusji Przewodniczący Rady ustosunkował się do wypowiedzi radnego J. Głowackiego i powiedział, że projekt tej uchwały jest z inicjatywy Przewodniczącego Rady, w związku z tym, że były podwyżki w Starostwie i z wstępnych analiz budżetu powiatu za 2004 wynika, że jest on realizowany z pewnymi oszczędnościami, a także ważną kwestią jest fakt, że w realizacji niektórych inwestycji Starosta wniósł osobiste zaangażowanie ponad przepisami prawa.

Następnie głos zabrał radny J. Głowacki, który powiedział, że z wypowiedzi Przewodniczącego Rady wynika, że uzasadnienie jest nie bardzo szczęśliwe, ponieważ należy się zastanowić, co oznacza stwierdzenie, że „działał ponad przepisami prawa”, czy Starosta złamał prawo, czy nie.

Kończąc dyskusję Przewodniczący Rady stwierdził, że to złe sformułowanie przyjmuje na siebie, ponieważ nie przeczytał uzasadnienia przed jego podpisaniem, a następnie przeszedł do procedury głosowania nad omawianym wcześniej projektem uchwały.

Rada w obecności 18 radnych uczestniczących w posiedzeniu, - 12 głosami „za”, przy 1 głosie „przeciw” i 5 głosów „wstrzymujących” podjęła Uchwałę nr 179/XXVI/2005 w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Wrzesińskiego.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie:

ł) określenia zmiany warunków płacy Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów Powiatu Wrzesińskiego – Pani Elżbiecie Staszak - Małeckiej.
Z uwagi na brak głosów w dyskusji Przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania powyższego projektu uchwały.

Rada w obecności 18 radnych uczestniczących w posiedzeniu, - 17 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym” podjęła Uchwałę nr 180/XXVI/2005 w sprawie określenia zmiany warunków płacy Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów Powiatu Wrzesińskiego– Pani Elżbiecie Staszak - Małeckiej.

Ad. 11.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym do Biura Rady nie wpłynęła żadna interpelacja, ani zapytanie, w związku z czym zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy radni na dzisiejszej Sesji chcą złożyć interpelację lub zadać pytanie.

Ponieważ w punkcie tym radni nie złożyli interpelacji, ani zapytania, w związku z powyższym Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

 

Ad. 12.

W wolnych głosach i wnioskach wice Starosta P. Guzik powiedział, że w związku z kolejnym zamiarem likwidacji zamiejscowego stanowiska pracy Głównego Urzędu Statystycznego, prosiłby o wsparcie i zwrócenie się z apelem do Prezesa GUS – u.
Wice Starosta dodał, że podobna sytuacja miała miejsce w poprzedniej kadencji, ale dzięki staraniom ówczesnego Starosty do tej likwidacji nie doszło. Wice Starosta odczytał przygotowany wcześniej dokument prosząc radnych o jego zaopiniowanie. Powyższy dokument stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie tego apelu.

Rada w obecności 18 radnych uczestniczących w posiedzeniu, jednogłośnie - 18 głosami „za”, przyjęła apel odczytany przez wice Starostę P. Guzika.

 

Ad. 13.

W punkcie tym Przewodniczący Rady podziękował wszystkim za udział w obradach i o godzinie 18 40 zamknął XXVI Sesję Rady Powiatu we Wrześni.

 

Protokołowała:

(-) Katarzyna Plucińska - inspektor

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji:
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (22/07/2008 12:04:05)
  • zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (22/07/2008 12:04:17)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (22/07/2008 12:04:17)
Lista wiadomości
Protokół nr XXXVIII / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 28.12.2005 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XXXVII / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 20.12.2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXXVI / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 24.11.2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXXV / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 17.11.2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXXIV/2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 29.09.2005r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXXIII / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 25.08.2005r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXXII / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 30.06.2005r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXXI / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 31.05.2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXX / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 29.04.2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXIX / 2005
z sesji Rady Powiatu we Wrześni, która odbyła się w dniu 12 kwietnia 2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXVIII / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, która odbyła się w dniu 16 marca 2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXVII / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, która odbyła się w dniu 24 lutego 2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni
Protokół nr XXVI / 2005
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, która odbyła się w dniu 27 stycznia 2005 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni