AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z posiedzeń Komisji Rady Powiatu » Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej (protokoły do nr 3/2015)

Protokół nr 29/2014
 

PROTOKÓŁ NR 29/2014

Z POSIEDZENIA KOMISJI ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ

z dnia 12 marca 2014 roku


Przewodnicząca komisji Henryka Waligóra otworzyła posiedzenie stwierdzając obecność wszystkich członków. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu. W posiedzeniu wziął udział Jerzy Nowaczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.


Przewodnicząca komisji zapoznała członków z porządkiem obrad, a po ich jednogłośnej akceptacji przystąpiła do jego realizacji według następującej kolejności:

  1. Zapoznanie się z realizacją programu pilotażowego „Bądźmy aktywni”.

  2. Funkcjonowanie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
    w kontekście ustawowych zmian.

  3. Omówienie projektu uchwały Rady w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.

  4. Wolne głosy i wnioski.

  5. Zakończenie.


Pkt 1

Jerzy Nowaczyk zaznaczył, że powiat wrzesiński uzyskał możliwość realizacji program „Bądźmy aktywni” w ramach środków, które nie zostały wykorzystane w ubiegłym roku. Nadmienił, że algorytm podziału środków dla powiatu na realizację projektów systemowych w ramach Poddziałania 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie wynosi 1.075.817,30zł. Podkreślił, że wniosek o dofinansowanie projektu został złożony do Wielkopolskiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Przypomniał, że program obejmuje aktywizację edukacyjną, społeczną, zawodową i zdrowotną osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wspieranie idei rodzicielstwa zastępczego. Dodał, iż w roku bieżącym planuje się zorganizować w Miłosławiu imprezę integrującą środowisko osób niepełnosprawnych.


Pkt 2

Jerzy Nowaczyk przypomniał, że karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych, w chwili obecnej, są wydawane przez Wydział Komunikacji, Dróg i Transportu Starostwa na podstawie orzeczeń Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Nadmienił, iż rocznie wydawanych jest około 500 kart. Zaznaczył, że w ustawie o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzono zmiany w ww. zakresie, zgodnie z którymi:

  1. kartę parkingową wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, na podstawie wydanego przez zespół:

  1. orzeczenia o niepełnosprawności,

  2. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,

  3. orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień;

  1. karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r., (art. 6 ust 1 przywołanej ustawy);

  2. minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu określi wzór oraz tryb wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym uwzględniając w szczególności:

  1. zapewnienie jednolitej procedury ich wydawania,

  2. konieczność technicznego zabezpieczenia karty w sposób gwarantujący jej autentyczność,

  3. ujednolicenie wzoru karty parkingowej z rozwiązaniami przyjętymi w krajach europejskich, w celu umożliwienia korzystania osobom niepełnosprawnym z ulg i przywilejów w ruchu drogowym, określonych w przepisach prawa krajowego.


Pkt 3

Omawiając projekt uchwały Jerzy Nowaczyk podkreślił, że powiat wrzesiński uzyskał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki w wysokości 2.695.575,00zł, co stanowi kwotę wyższą o 7,73% od puli przyznanej w ubiegłym roku. Zaznaczył, że środki zostały podzielone w oparciu o zeszłoroczne wykonanie planu i liczbę wniosków, które już wpłynęły do Centrum. Nadmienił, iż kwotę 1.639.943,00zł, na podstawie algorytmu określonego przez Radę Ministrów, należy przeznaczyć na działalność warsztatów terapii zajęciowej (110 uczestników). Zaznaczył, iż przyjęto 1% wzrostu funduszu płac
w placówkach, zgodnie ze wskaźnikiem wynagrodzeń brutto w administracji publicznej, co spowoduje, że powiat poniesie koszt wyższy o 1.375,00zł w stosunku do kwoty zaplanowanej w budżecie na dofinansowanie WTZ-ów. Odnosząc się do zadań, które będą dofinansowywane ze środków PFRON-u Jerzy Nowaczyk podkreślił, że:

  1. na realizację zadań w ramach rehabilitacji zawodowej zaplanowano kwotę 183.000,00zł, a na dofinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji społecznej kwotę 2.512.575,00zł (z czego 1.639.943,00zł jest przekazywane na działalność WTZ-ów);

  2. wpłynęło 170 wniosków o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych (15 wniosków dotyczy dzieci niepełnosprawnych). Nadmienił, iż w ocenie wniosków zespół opiniujący kieruje się następującymi kryteriami:

  1. czy od momentu uzyskania dofinansowania turnusu upłynęły minimum trzy lata,

  2. czy wnioskujący korzystał już z dofinansowania,

  3. czy upłynął jeden rok od momentu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Ponadto podkreślił, iż w bieżącym roku planuje się zrealizować wszystkie wnioski, które dotyczą dzieci niepełnosprawnych;

  1. wpłynęło 40 wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych realizowanych przez organizacje pozarządowe. Dodał, że dofinansowanie wynosi około 60,00zł na jedną osobę;

  2. pula środków na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze zwiększyła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale środki przeznaczane na ten cel nie umożliwiają realizacji wszystkich wniosków;

  3. projekt podziału środków został pozytywnie zaopiniowany przez Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.


Jerzy Nowaczyk zaznaczył ponadto, iż ze środków PFRON-u:

  1. będzie realizowany w 2014 roku pilotażowy program „Aktywny Samorząd”, którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Zaznaczył, że na realizację programu uzyskano kwotę 223.000,00zł;

  2. zostanie dofinansowany zakup samochodu osobowego dla osoby niepełnosprawnej na potrzeby Referatu Dróg Powiatowych w ramach środków z zakresu rehabilitacji zawodowej (dokonywanie zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku z wyposażeniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych).


Członkowie komisji nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Rady w sprawie podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania realizowane w ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej.


Pkt 4

Członkowie komisji podjęli dyskusję na temat skarg na działanie izby przyjęć Szpitala Powiatowego we Wrześni uznając, że ludzkie, życzliwe podejście do pacjentów jest równie ważne jak udzielenie fachowej pomocy.


Rafał Zięty odniósł się do pytań w kwestii dalszej rozbudowy szpitala zaznaczając, że:

  1. opracowywane są projekty wykonawcze i kosztorysy, które będą przekazane do Urzędu Marszałkowskiego,

  2. pozytywne zaopiniowanie ww. dokumentów umożliwi wszczęcie procedury przetargowej, w wyniku której zostanie wyłoniony nowy wykonawca robót.


Na tym protokół zakończono.



Przewodnicząca komisji

/-/ Henryka Waligóra

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji: Henryka Waligóra
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Katarzyna Plucińska (08/05/2014 13:56:27)
  • zaakceptowanie treści informacji: Katarzyna Plucińska (08/05/2014 14:11:43)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Katarzyna Plucińska (08/05/2014 14:11:43)
Lista wiadomości
Protokół nr 3/2015
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 9 marca 2015 r.
Protokół nr 2/2015
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 15 stycznia 2015 r.
Protokół nr 30/2014
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 29 września 2014 r.
Protokół nr 29/2014
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 12 marca 2014 r.
Protokół nr 28/2014
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 23 stycznia 2014 r.
Protokół nr 27/2013
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 20 listopada 2013 r.
Protokół nr 26/2013
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 25 września 2013 r.
Protokół nr 25/2013
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 26 czerwca 2013 r.
Protokół nr 24/2013
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 21 maja 2013 r.
Protokół
ze wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki z dnia 7 marca 2013 roku.
Protokół nr 22/2013
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w dniu 24 stycznia 2013 r.