PROTOKÓŁ NR 28/2014
z posiedzenia Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej
z dnia 23 stycznia 2014 roku
Posiedzenie komisji odbyło się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Czeszewie przy współudziale kierownika placówki pani Urszuli Remisz i dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni Jerzego Nowaczyka, jak również wicestarosty Waldemara Grzegorka.
Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Warsztat
jest placówką pobytu dziennego, realizującą zadania w zakresie
rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego
rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędne do
możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia
w
środowisku.
Przewodnicząca komisji poprosiła panią kierownik o przedstawienie informacji na temat działania placówki.
Pani kierownik U. Remisz poinformowała, że uczestnikami warsztatu są osoby niepełnosprawne z terenu gminy Miłosław, które ukończyły 16 rok życia oraz posiadają aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej, wydane przez właściwy organ. Co roku jest rotacja dwóch czy trzech uczestników, jednak niestety nie udało się nikogo uzawodowić. Uczestników cały czas jest 30, w przedziale wiekowym od 19 do 62 lat. Odchodzenie uczestników związane jest ze zmianą miejsca zamieszkania, z pogorszeniem stanu zdrowia, a także z brakiem chęci uczestniczenia w zajęciach. W tej chwili na przyjęcie do warsztatów oczekuje jedna osoba z gminy Miłosław. Pani kierownik zaznaczyła, że wiadomo, że w terenie są osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności, a mimo to nie trafiają one do warsztatów. Gmina Miłosław z tytułu prowadzenia warsztatów nie ponosi żadnych kosztów, tylko przekazuje warsztatom 10 % środków z budżetu powiatu. Rodziny uczestników również nie partycypują w kosztach. Uczestnicy przez 11 miesięcy (z wyłączeniem przerwy wakacyjnej) otrzymują kieszonkowe w wysokości 30 zł miesięcznie, które jednak czasem może ulec obniżeniu ze względu na nieobecności na zajęciach, czy stosunek do pracy. Wypłata tych środków służy do treningu ekonomicznego, z którym nie wszyscy jednak sobie radzą. W kwestii budżetu pani kierownik zaznaczyła, że co roku budżet jest inny. Poniższe zestawienie pokazuje kształtowanie się wysokości środków w budżecie od momentu powstania warsztatów od 2004-2013 roku.
Lata |
Wysokość środków w zł |
2004 |
472.280,00 |
2005 |
447.134,00 |
2006 |
484.134,00 |
2007 |
455.134,00 |
2008 |
510.000,00 |
2009 |
528.778,00 |
2010 |
500.000,00 |
2011 |
493.880,00 |
2012 |
512.928,00 |
2013 |
495.200,00 |
Pani
kierownik podkreśliła, że bardzo dużym wsparciem dla warsztatów
jest uczestnictwo
w programie „Bądźmy aktywni” i
podziękowała dyrektorowi PCPR J. Nowaczykowi za możliwość
uczestniczenia w tym programie, dodając, że pomimo tego, że
warsztaty nie korzystają bezpośrednio ze środków finansowych
programu, to otrzymały wyposażenie do pracowni, jak i materiały do
terapii. Jeśli chodzi o kadrę, pani kierownik poinformowała, że
w placówce zatrudnionych jest 9 pełnych etatów - 6 terapeutów,
rehabilitant, kierownik i księgowa, natomiast sprzątaczka na
umowę – zlecenie i przez okres grzewczy – palacz również na
umowę - zlecenie. Opieka pielęgniarska nie jest wymagana. Posiłki
dla wszystkich przygotowywane są w pracowni gospodarstwa domowego.
W dyskusji członkowie komisji rozpatrywali kwestię przeniesienia warsztatu z uwagi na fakt, że budynek, w którym mieści się placówka jest własnością prywatną i z tego tytułu warsztat płaci czynsz w wysokości 40 tys. rocznie, natomiast umowa najmu z właścicielem zawarta jest do czerwca 2015 roku. Ponadto członkowie odnieśli się do uzawodowienia uczestników wskazując, że pracownicy strefy parkowania we Wrześni są wychowankami warsztatów terapii zajęciowej i obserwując ich pracę można jednoznacznie stwierdzić, że wykazują się dużą skutecznością. Dyrektor PCPR zwrócił uwagę na dobrą współpracę z jednostką i wspomniał również o udziale warsztatu w realizowanym przez PCPR programie „Bądźmy aktywni”.
Podczas zwiedzania placówki, członkowie komisji mieli okazję zapoznać się z funkcjonującymi w warsztacie pracowniami: ogrodniczą i kontaktu z przyrodą, stolarsko-ślusarską, komputerową, artystyczną i gospodarstwa domowego.
W dalszej części posiedzenia wicestarosta Waldemar Grzegorek poinformował o sytuacji w Szpitalu Powiatowym we Wrześni Sp. z o.o. mówiąc, że w Urzędzie Marszałkowskim została wyjaśniona kwestia trybu przetargu, który decyzją Urzędu ma być nieograniczony z krótką czternastodniową procedurą. W związku z tym konieczne jest przygotowanie bardzo szczegółowego kosztorysu inwestorskiego i projektów wykonawczych.
Radny B. Kruk zastanawiał się, czy nie należy podjąć dyskusji na temat prywatyzacji szpitala. Zdaniem radnego ośrodki zdrowia są prywatne i mają podpisane kontrakty z NFZ, dzięki którym świadczą bezpłatne usługi dla pacjentów. Radny podkreślił, że należy głośno mówić o tym, że taka alternatywa jest i być może i dodał, że gdyby zostało to wcześniej powiedziane społeczeństwo mogłoby to przemyśleć.
Członkowie komisji wyrazili swój sprzeciw co do kwestii prywatyzacji szpitala.
W dalszej dyskusji członkowie zwrócili uwagę także na fakt, o którym często mówił prezes Zarządu Szpitala Z. Przybylski, że wycena Narodowego Funduszu Zdrowia za poszczególne procedury jest niższa w porównaniu z wyceną za te same procedury w innych szpitalach, poruszali kwestie niezapłaconych nadwykonań, jak również mówili o ograniczaniu dostępności lekarzy do specjalizacji.
Z uwagi na wyczerpanie tematów przewidzianych na posiedzenie komisji przewodnicząca H. Waligóra podziękowała pani kierownik WTZ za możliwość odbycia posiedzenia, po czym zamknęła 28 posiedzenie Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.
Przewodnicząca Komisji
/-/Henryka Waligóra
Protokołowała:
Katarzyna Plucińska
inspektor
- wytworzenie informacji: Henryka Waligóra
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Katarzyna Plucińska (06/02/2014 12:03:17)
- zaakceptowanie treści informacji: Katarzyna Plucińska (06/02/2014 12:04:01)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Katarzyna Plucińska (06/02/2014 12:04:01)