AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2006 (II kadencja)

Protokoły z Sesji Rady 2006 (II kadencja)

Protokół nr XLIV / 2006

Protokół nr XLIV/2006

z Sesji Rady Powiatu we Wrześni,

z dnia 30.06.2006 r.


Przewodniczący Rady Tadeusz Świątkiewicz o godz. 1600 otworzył XLIV Sesję Rady Powiatu we Wrześni. Po powitaniu radnych i gości Przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności aktualnie w sesji uczestniczy 17 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 19 osób, stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji - lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
(
nieobecni radni: E. Plewiński, B. Kruk)

Ad. 2

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z XLIII Sesji był wyłożony do wglądu w biurze Rady oraz, że nie zostały przez radnych zgłoszone uwagi do protokołu.
W związku z powyższym, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XLIII Sesji..

Protokół z XLIII Sesji został przez radnych przyjęty – 17 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.

Ad. 3

Następnie Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad:

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z XLIII Sesji Rady Powiatu.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Wręczenie Tytułu „Człowieka Roku 2005” Powiatu Wrzesińskiego.

  5. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  6. Analiza oświadczeń majątkowych.

  7. Sprawozdanie Przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.

  8. Informacja z realizacji Planu Gospodarki Odpadami Powiatu Wrzesińskiego.

  9. Podjęcie uchwał w sprawie:

  • uchwalenia statutu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni,
  • uchwalenie statutu Powiatowego Zarządu Dróg we Wrześni,
  • uchwalenia statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni,
  • uchwalenia statutu Rodzinnego Domu Dziecka we Wrześni,
  • uchwalenia statutu Rodzinnego Domu Dziecka w Pyzdrach,
  • uchwalenia statutu Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie,
  • zmiany uchwały Rady Powiatu nr 168/XXVI/2005 z dnia 27.01.2005 r. w sprawie uchwalenia warunków odpłatności uczestnika za pobyt w ośrodkach wsparcia – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pietrzykowie gm. Pyzdry i w Środowiskowym Domu Samopomocy we Wrześni,
  • zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za I półrocze danego roku oraz zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze danego roku,
  • zmiany budżetu Powiatu Wrzesińskiego na 2006 rok.

10. Interpelacje i zapytania radnych.

11. Wolne głosy i wnioski .

12. Zamknięcie obrad.

Ponieważ radni nie zgłosili uwag do przedstawionego porządku obrad, Przewodniczący Rady przystąpił do jego realizacji.


Ad. 4.

W punkcie tym Przewodniczący Rady poprosił Zenona Suchorskiego wiceprezesa Fundacji im. Dzieci Wrzesińskich o zabranie głosu.

Wiceprezes Fundacji Z. Suchorski podziękował Przewodniczącemu Rady i Staroście Wrzesińskiemu za przyjęcie patronatu nad nadaniem honorowego tytułu „Człowieka Roku” w randze Powiatu i kontynuując powiedział, że Fundacja Dzieci Wrzesińskich pod przewodnictwem Lessa Bachorza z Kanady postanowiła podnieść rangę tytułu „Człowieka Roku” i typować, a następnie opiniować osoby zasłużone nie tylko z terenu miasta i gminy Września, ale także z całego Powiatu i nagradzać rocznie tylko jedną osobę.

Na zakończenie swojego wystąpienia Z. Suchorski wyraził nadzieję, że wybory „Człowieka Roku”, które będą się odbywać w następnych latach spotkają się z szerszym rezonansem w społeczeństwie wrzesińskim i będą zgłaszane także kandydatury z Powiatu Wrzesińskiego.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Kapituły Konkursowej Bolesław Święciochowski i przedstawił komunikat dotyczący wyboru „Człowieka Roku 2005”, który informuje, że tytuł ten przypadł pani Marii Buta, założycielce i prezesowi Hospicjum im. Wincentego Pallotiego we Wrześni. Za wyborem tym przemawiały zasługi i dokonania w szerokiej sferze działalności społecznej, w tym także niesienie różnorodnej pomocy ludziom znajdującym się w ostatnim stadium choroby nowotworowej.

W dalszej części tego punktu obrad Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz składając gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność uhonorował panią Marię Butę tytułem „Człowieka Roku 2005”. Gratulacje złożyli także Burmistrz Miasta i Gminy Września, Przewodniczący Kapituły Konkursowej, wiceprezes Fundacji Dzieci Wrzesińskich w imieniu prezesa Fundacji Lessa Bachorza wręczył upominek w postaci zegarka z wygrawerowanym napisem „Człowiek Roku 2005” Fundacja Dzieci Wrzesińskich.

Pani Maria Buta podziękowała za wyróżnienie, które jak stwierdziła jest bardzo zobowiązujące i zapewniła, że będzie robiła wszystko dla osób najbiedniejszych, ponieważ ludzi cierpiących jest bardzo dużo, ale w gwarze dzisiejszego świata ich głos jest bardzo cichy, dlatego ważne jest, żeby uczyć się słuchać ludzi, służąc im.

Kończąc dodała, że jest to wyróżnienie dla całej wspólnoty, która stara się pomagać chorym i cierpiącym.

Następnie głos zabrał B. Święciochowski, który w imieniu Kapituły Fundacji Dzieci Wrzesińskich podziękował Przewodniczącemu Rady i Staroście za umożliwienie dokonania symbolicznego, ale jakże zaszczytnego aktu uhonorowania osoby pracującej dla dobra innego człowieka.

Przewodniczący Rady stwierdził, że bardzo miło było dokonać wręczenia tego tytułu na Sesji Rady,a następnie ogłosił 5 minut przerwy.


Ad. 5.

Po przerwie, Przewodniczący Rady przedstawił informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym – załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.


Ad. 6.

W punkcie tym, Przewodniczący Rady dokonał analizy oświadczeń majątkowych radnych za rok 2005 – załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Z uwagi na chwilową nieobecność Starosty Wrzesińskiego, Przewodniczący Rady zaproponował, aby przejść do realizacji punktu 8 porządku obrad i poinformował, że na sesji jest nieobecny Naczelnik Wydziału Środowiska, ponieważ w tym samym czasie odbywa się sesja Rady Gminy w Miłosławiu, której Naczelnik jest Przewodniczącym. Radni wyrazili zgodę na powyższą propozycję.


Ad. 8.

Prezentacji dokonała inspektor w Wydziale Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Małgorzata Lisiecka. Prezentacja stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad przedstawionym materiałem.

Radna A. Kostrzewska pytała, czy istnieją jakieś zagrożenia środowiska związane z działalnością miejsc składowania i przerobu odpadów, czy napływają skargi od okolicznych mieszkańców, czy występowały jakieś zagrożenia związane z nieprawidłowościami, czy w ogóle były nieprawidłowości w działalności tych firm dla ochrony środowiska.
Radna zwróciła uwagę na fakt, że praca na składowiskach jest pewnym zagrożeniem dla zdrowia i pytała, czy te warunki pracy bhp są na bieżąco kontrolowane przez odpowiednie służby i czy z tego tytułu wydawane są jakieś zalecenia.

M. Lisiecka odpowiedziała, że skargi mieszkańców, a zagrożenia środowiska są to dwie różne sprawy, ponieważ tam, gdzie są skargi nie ma warunków, że musi być zagrożenie środowiska. Wszystkie firmy zajmujące się odpadami zanim uzyskały zezwolenie musiały zorganizować takie punkty funkcjonowania tych zakładów, jakie są określone w polskim prawie, natomiast nie ma możliwości wymagać czegoś więcej niż nakłada to prawo. Taka firma musi mieć zezwolenie starosty na zbiór i transport odpadów, bądź ich odzysk, musi mieć pozwolenie wodno - prawne na odprowadzanie ścieków. Te ścieki można odprowadzać, ale tylko podczyszczone. Jeśli chodzi o skargi mieszkańców, to one są, ponieważ są to zakłady, które działają od wielu lat w swoich miejscach, rozwijają się. Jest więcej śmieci,
co powoduje, że przybywa takich zakładów na terenie Powiatu Wrzesińskiego, natomiast Wydział Środowiska jest zobowiązany reagować na wszystkie skargi na każdą z tych firm.
Niekiedy takie reagowanie kończy się zmianami w zezwoleniach lub wspólnymi kontrolami i interwencjami z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Idzie się w tym kierunku, aby ograniczać funkcjonowanie takich zakładów w centrach miast, wyprowadza się te zakłady poza obręb miast, aby nie były w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zamieszkałych.

M. Lisiecka zaznaczyła, że w tej sprawie najwięcej możliwości ingerencji mają gminy z uwagi na to, że one opiniują wszystkie wnioski o zezwolenie na działalność i były przypadki, że gmina wyrażała negatywną opinię.

Jeśli chodzi o warunki pracy pod względem bhp, to Wydział nie ma podstaw prawnych do kontrolowania przedsiębiorcy, a za to jest odpowiedzialna Państwowa Inspekcja Pracy.

Informacje na ten temat są informacjami nieoficjalnymi, ponieważ nikt nie jest zobowiązany takich informacji przedkładać i regulując działalność tych firm zezwoleniami, Wydział nie ma podstaw prawnych, aby się do tego ustosunkować.

Następnie głos zabrał przewodniczący Komisji Ochrony Srodowiska J. Mazurkiewicz i poinformował, że ostatnie posiedzenie Komisji poświecone było między innymi sytuacją na wysypisku w Bardzie, ponieważ spełniać ono miało taką najważniejszą rolę w Powiecie.
Na tym posiedzeniu członkowie Komisji dowiedzieli się, że wszystkie gminy Powiatu Wrzesińskiego podpisały porozumienie dotyczące gospodarki odpadami na szerszym terenie tzw. „szlak piastowski”. Radny dodał, że dobrze, że to się dzieje dwutorowo, ponieważ faktycznie nie tyle protest w Skotnikach, jak w tej chwili niemożliwość wybrania firmy do budowy drugiej kwatery w Bardzie jest największym zagrożeniem dla pozyskania pieniędzy, które miały wpłynąć z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który zagwarantował kilka milionów złotych na budowę wysypiska w Bardzie. Niestety może się tak zdarzyć, że środki te przepadną, jeżeli do końca roku tej firmy nie uda się wybrać, natomiast pozytywne jest to, że jakby nie udało się prowadzić w Bardzie tej pełnej segregacji odpadów i utrzymywać tego wysypiska jako powiatowego, to dzięki porozumieniu gmin powstaje alternatywa, że powstanie wysypisko pod Gnieznem. Kontynuując J. Mazurkiewicz powiedział, że drugi temat posiedzenia wyłonił się w związku ze zmianą ustawy o porządku w gminach, gdzie od 1 października gminy muszą obowiązkowo poinformować wszystkich mieszkańców o tym, że urządzenia elektryczne i elektroniczne (telewizory i komputery) zdawać do odpowiednich punktów i po raz pierwszy ustawodawca określił, że ma to być na stronach internetowych gmin, a patrząc na strony internetowe niektórych gmin nie napawa to optymizmem, ponieważ w wielu gminach strony te nie są aktualizowane. Burmistrzowie i wójt stwierdzili, że informacje te dotrą do mieszkańców w sposób zwyczajowo przyjęty.

Z uwagi na brak kolejnych głosów w dyskusji, Przewodniczący Rady dodał, że z przedstawionych informacji wynika, że gospodarka odpadami jest na coraz wyższym poziomie, a firmy zajmujące się tym rozszerzają działalność i w coraz większym zakresie następuje selekcja odpadów już w gospodarstwach domowych. Następnie Przewodniczący zamknął ten punkt porządku obrad i powrócił do realizacji punktu 7 porządku.
W tym momencie na salę obrad przybył radny B. Kruk powiększając liczbę radnych biorących udział w posiedzeniu do 18.


Ad. 7.

W punkcie tym Przewodniczący Zarządu przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym od 26 maja do 30 czerwca 2006 r – załącznik nr 5 do niniejszego protokołu. W uzupełnieniu do powyższej informacji, Przewodniczący Zarządu poinformował radnych, że po rozstrzygniętych przetargach przez Powiatowy Zarząd Dróg , wyasygnowana została pewna nadwyżka finansowa, która to zostanie przeznaczona na sporządzenie dokumentacji drogi Tarnowa – Nowa Wieś Podgórna.

Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy są pytania w związku z przedłożonym materiałem.

O głos poprosił radny J. Głowacki i zwracając się do Starosty pytał jak przedstawia się realizacja uchwały Rady w sprawie stypendiów, która miała wejść w życie z dniem podjęcia, a faktycznie nie weszła. Radny dodał, że tą kwestię poruszał na ostatnim posiedzeniu Komisji Edukacji.
Przewodniczący Rady powiedział, że w tej sprawie rozmawiał po posiedzeniu Komisji Edukacji z Naczelnikiem Oświaty, która wyjaśniła, że nie ma konieczności zmiany tego zapisu, ponieważ daje on dodatkowe możliwości wypłat stypendiów, natomiast nie obliguje do bezpośredniej realizacji, jest to wprowadzenie nowej formy rozliczenia stypendiów.

Radny E. Paterka powiedział, że taki zapis wynika z ministerialnych zmian, które powoduje, że jest to jeden z czterech warunków.

Radny J. Głowacki kontynuując zaznaczył, że zmiana dotyczyła tylko i wyłącznie tego warunku, bo o pozostałych warunkach w uchwale nie było mowy, ponieważ obowiązywały one już od jakiegoś czasu i w związku z tą zmianą, a chodzi o ten czwarty warunek był zapis, że uchwała wchodzi w życie, z dniem podjęcia, czyli 26 maja br,, kiedy odbyło się posiedzenie Rady Powiatu, czyli wynika z tego, że ta zmiana jednak nie weszła.

Radny J. Głowacki pytał, czy jeżeli zgłoszą się rodzice i będą chcieli te świadczenia, dla dzieci, które nie opuściły tych 7 godzin od początku roku i kwalifikują się do otrzymania stypendiów i ostatnią transzę chcieliby bez rachunków otrzymać, to co wówczas się zrobi.

Przewodniczący Rady odpowiedział radnemu, że prawdopodobnie będą mogli te świadczenia otrzymać, jeżeli jest to korzystne dla ucznia, takie założenia przyjął Wydział Oświaty wspólnie z radcami prawnymi.

W związku z brakiem pytań ze strony radnych, Przewodniczący Rady zamknął ten punkt porządku i przystąpił do realizacji kolejnego 9 punktu porządku obrad.


Ad. 9.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia statutu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni.

Przewodniczący nadmienił, że w związku z tym, że kolejne projekty uchwał są w podobnej sprawie, zwrócił się do Sekretarza Powiatu z prośbą o kilka słów uzasadnienia podjęcia tych uchwał.
Sekretarz Powiatu R. Szczepaniak wyjaśnił, że ustawa o finansach publicznych, która obowiązuje od 1 stycznia 2006 roku nałożyła do końca czerwca br. na rady powiatów, czyli jednostki stanowiące samorządów terytorialnych ustanowienia dla jednostek budżetowych statutów. Ustawa o finansach publicznych nakłada obowiązek, aby w tych statutach znalazły się trzy podstawowe zapisy, a mianowicie nazwa jednostki, siedziba jednostki i podstawowe działanie i te statuty spełniają te wymogi. Ponieważ te statuty zostały opracowywane przez różne osoby różnią się, ponieważ ustawa mówi, że te trzy zapisy należy uwzględnić w szczególności. W związku z tym, że oprócz statutów w jednostkach są regulaminy organizacyjne, podjęto zasadę, że statuty będą krótkie, natomiast regulaminy organizacyjne uszczegółowią funkcjonowanie tych jednostek.

Po wyjaśnieniach Sekretarza Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad powyższym projektem uchwały i dodał, że w zastępstwie przewodniczącego Komisji Budżetowej proponuje...

Radny K. Wojciechowski prosząc o głos w kwestii formalnej i powiedział, że na posiedzeniu Komisji Budżetowej nie słyszał o upoważnieniu Przewodniczącego Rady do wypowiedzenia się w tej kwestii.

Przewodniczący Rady odpowiedział, że Przewodniczący Komisji upoważnił go do zabrania głosu w tej sprawie, ze względu na to, że rozszerzy propozycję zmiany w tym samym zakresie po konsultacjach z radcami prawnymi.

Kontynuując Przewodniczący przedstawił następujący wniosek Komisji Budżetowej:
wykreślenie z projektu uchwały w § 7 treści ust. 1, w wyniku czego ust. 2 będzie miał nr 1, natomiast ust. 3 – nr 2, ponieważ cały zapis w ust. 1 jest powtórzeniem zapisu ustawowego.

Radni nie podjęli dyskusji nad powyższym projektem uchwały, w związku z czym Przewodniczy Rady przystąpił do głosowania przedstawionej poprawki.

Radni przyjęli zgłoszoną poprawkę jednogłośnie – 18 głosami „za”.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą autopoprawką.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 283/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie uchwalenia statutu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie uchwalenie statutu Powiatowego Zarządu Dróg we Wrześni.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad projektem uchwały i zwrócił uwagę na błąd pisarski w § 1.1 i prosił o przesunięcie przecinka i poprawienie słowa „będącą” na słowo „będąca”.

Radny G. Trocha prosił o dopisanie słowa „art.” , przed cyfrą 20 w części projektu uchwały, w której przywołana jest ustawa o finansach publicznych.

Radny J. Głowacki zwrócił uwagę, że w podjętej uchwale 283/XLIV/2006 dokładnie określono siedzibę PUP, natomiast w tym projekcie uchwały podaje się w § 2, że siedzibą PZD jest Września. Radny pytał w związku z tym, czy taki zapis wystarczy.

Przewodniczący Rady odpowiedział radnemu, że konsultował to z radczynią prawną i może taki zapis pozostać.

Z uwagi na brak dalszych pytań, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 284/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie uchwalenie statutu Powiatowego Zarządu Dróg we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję w sprawie omawianego projektu uchwały.

Radny K. Wojciechowski zgłosił uwagę organizacyjną, dotyczącą nieobecności dyrektora PCPR, ani nikogo z pracowników tej jednostki.

Z uwagi na brak dalszych głosów w dyskusji, Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i zaproponował, aby w § 3 ust. 1 i 2 za słowem Powiatu dopisać słowo „Wrzesińskiego” oraz w tym samym paragrafie ust. 3 i § 6 ust. 1 zmienić zapis na treść „Zarząd Powiatu we Wrześni”.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zaproponowane poprawki.

W głosowaniu udział wzięło 18 radnych i 17 glosowało „za” przyjęciem poprawek, natomiast 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Następnie Przewodnicząc poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętymi przez Radę poprawkami.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 285/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie uchwalenia statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia statutu Rodzinnego Domu Dziecka we Wrześni.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad powyższym projektem uchwały i zgłosił następującą poprawkę: w § 2 .2 oraz w § 6 za słowami Zarząd Powiatu dopisać słowa „we Wrześni”, w § 3.1 za słowami skład Powiatu dopisać słowo „Wrzesińskiego” .

Radny K. Wojciechowski zwrócił uwagę na nieobecność na posiedzeniu dyrektora Rodzinnego Domu Dziecka we Wrześni.

W związku z brakiem głosów w dyskusji, Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do przegłosowania zgłoszonych poprawek.

Poprawki zostały przyjęte 17 głosami „za” , przy czym 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętymi poprawkami.


Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 286/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie uchwalenia statutu Rodzinnego Domu Dziecka we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia statutu Rodzinnego Domu Dziecka w Pyzdrach.

Po otwarciu dyskusji nad projektem uchwały, Przewodniczący Rady zgłosił następujące poprawki do projektu uchwały: § 2.2 oraz w § 6 za słowami „ Zarząd Powiatu” dopisać słowo „we Wrześni”, a następnie poddał poprawki pod głosowanie.

Poprawki zostały przyjęte 17 głosami „za”, 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Radny J. Głowacki zwrócił uwagę na jeszcze jeden błąd w § 3 .1 i prosił o dopisanie za słowem „Powiatu” dopisać słowo „Wrzesińskiego”.

Przewodniczący Rady poddał tą poprawkę pod głosowanie i została ona przez radnych przyjęta 17 głosami „za”, z tym, ze 1 radny nie brał udziału w głosowaniu.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętymi poprawkami.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 287/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie uchwalenia statutu Rodzinnego Domu Dziecka w Pyzdrach.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie.

W dyskusji nad powyższym projektem głos zabrał radny K. Wojciechowski i kolejny raz zwrócił uwagę na nieobecność na sali sesyjnej dyrektora Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie.

Przewodniczący Rady zaproponował zmiany w projekcie uchwały polegające na zamianie słowa „jednostka” na słowo „Ośrodek” w całym projekcie, a także w części określającej podstawę prawną z „art. 138 ust. 4” na „art. 238 ust.3”.

Radny T. Chromiński zwrócił uwagę, że w uchwałach dotyczących statutów rodzinnych domów dziecka w uchwałach zwane są one placówkami, mimo, że są jednostkami.

Radny M. Łosiński prosił Przewodniczącego Rady, aby po głosowaniach nad projektami uchwał poinformował radnych, kto jest odpowiedzialny za takie niechlujne przygotowanie tych projektów.

Radny J. Mazurkiewicz zaznaczył, że ma wątpliwości, skoro w § 1 będzie zmiana i słowo „jednostka” zastępuje się słowem „Ośrodek”, to zmiany powinny być w każdym paragrafie.

Przewodniczący Rady powtórzył, że zamiana tych słów dotyczy całego projektu uchwały.

W związku z brakiem dalszych pytań, Przewodniczący Rady przystąpił do przegłosowania wniesionych poprawek.

Poprawki zostały przez radnych przyjęte 17 głosami „za” , 1 radny nie wziął udziału w głosowaniu.

Następnie pod głosowanie został poddany projekt uchwały wraz z przyjętymi przez Radę poprawkami.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 17 głosami „za”, 1 głosie „wstrzymującym” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 288/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu nr 168/XXVI/2005 z dnia 27.01.2005 r. w sprawie uchwalenia warunków odpłatności uczestnika za pobyt w ośrodkach wsparcia – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pietrzykowie gm. Pyzdry i w Środowiskowym Domu Samopomocy we Wrześni.

Radni nie podjęli dyskusji nad powyższym projektem uchwały, w związku z czym Przewodniczący Rady przystąpił do głosowania.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 289/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu nr 168/XXVI/2005 z dnia 27.01.2005r. w sprawie uchwalenia warunków odpłatności uczestnika za pobyt w ośrodkach wsparcia – w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pietrzykowie gm. Pyzdry i w Środowiskowym Domu Samopomocy we Wrześni.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za I półrocze danego roku oraz zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze danego roku.

Z uwagi na to, że radni nie podjęli dyskusji nad projektem uchwały, Przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – jednogłośnie 18 głosami „za”, 0 głosów „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 290/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Wrzesińskiego za I półrocze danego roku oraz zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania planu finansowego SP ZOZ za I półrocze danego roku.


Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i podjęcia uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Wrzesińskiego na 2006 rok.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Staroście D. Jaśniewiczowi.

Przewodniczący Zarządu przedstawił autopoprawkę do projektu uchwały – załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję i dodał, że ta autopoprawka została radnym dostarczona przed sesją wraz z projektem uchwały uwzględniającą tą autopoprawkę.

Radny K. Wojciechowski zwrócił uwagę, że taka praktyka jest nie do przyjęcia, ponieważ uwzględnienie tej autopoprawki w treści pierwotnego projektu uchwały jest nie w porządku.

Przewodniczący Rady odpowiedział radnemu, że najpierw odbędzie się głosowanie autopoprawki, następnie całego projektu uchwały. Projekt uchwały uwzględniający autopoprawkę nie musiał być dołączony, jeśli Rada nie przyjmie autopoprawki, wówczas, będzie przyjmowany ten projekt uchwały, który radni otrzymali wraz z materiałami na sesję.

Radny K. Wojciechowski zwrócił uwagę, że jeżeli radni otrzymali treść autopoprawki wraz z projektem uchwały uwzględniającą tą autopoprawkę, to nie może być głosowana autopoprawka, tylko projekt tej uchwały.

Przewodniczący Rady prosił, aby radni nie brali pod uwagę załączonej uchwały.

Z uwagi na brak dalszych głosów w dyskusji, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie autopoprawkę w brzmieniu przedłożonym przez Zarząd Powiatu.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych 16 głosami „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym” i 1 głosie „przeciw” przyjęła autopoprawkę Zarządu.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętą przez Radę autopoprawką Zarządu.

Rada Powiatu w obecności 18 radnych – 16 głosami „za”, 2 głosach „wstrzymujących” i 0 głosów „przeciw”, podjęła uchwałę nr 291/XLIV/2006 Rady Powiatu we Wrześni w sprawie zmiany budżetu Powiatu Wrzesińskiego na 2006 rok.

W związku z wyczerpaniem tego punktu porządku obrad Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu 10.


Ad. 10.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym ze strony radnych nie wpłynęły do biura Rady żadne interpelacje i zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy ktoś chciałby złożyć interpelację lub zadać pytanie.

W punkcie tym głos zabrali radni M. Łosiński i Wiceprzewodniczący Rady B. Kruk.

Radny M. Łosiński uznał odpowiedź na interpelację złożoną na XLIII Sesji za niezadowalającą i prosił o uzupełnienie odpowiedzi, jednocześnie dodając, że nie będzie ponownie występował na piśmie w tej sprawie i zgłosił tą wypowiedź do niniejszego protokołu.

Następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Bogdan Kruk, który zwrócił uwagę na fakt, iż piloci śmigłowców ratowniczych prawdopodobnie odmawiają lądowania w nocy na lądowisku przy wrzesińskim szpitalu, z uwagi na to, że nie jest ono odpowiednio oświetlone. W związku z tym radny pytał, dlaczego nie jest ono oświetlone i kiedy zmieni się ta sytuacja.

Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty z zapytaniem, czy jest w stanie teraz udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Starosta D. Jaśniewicz odpowiedział, że nie wiedział, że taka sytuacja mogła mieć miejsce i w związku z tym zasięgnie informacji w tej sprawie i radny otrzyma odpowiedź na piśmie.

Z uwagi na brak dalszych pytań, Przewodniczący Rady zamknął ten punkt porządku obrad i przystąpił do realizacji punktu 12.


Ad. 11.

W punkcie tym głos zabrali radna A. Kostrzewska, radna A. Głowacka i radny K. Wojciechowski.

Radna A, Kostrzewska poinformowała, że wraz z radnym o przebiegu działań Rady Społecznej SP ZOZ we Wrześni, w ktorej jest członkiem razem z radnym J. Mazurkiewiczem na rzecz realizacji uchwały Rady Powiatu z 20 grudnia 2005 roku w sprawie podjęcia przez Radę działań zmierzających do modernizacji i rozbudowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej we Wrześni.

Radna A. Głowacka podzieliła się spostrzeżeniami dotyczącymi imprezy w amfiteatrze wrzesińskim, podczas której, jeden z występujących zespołów muzycznych w trakcie koncertu używał niecenzuralnych słów. Radna zwróciła się do naczelnika wydziału Promocji z prośba o wzięcie pod rozwagę dofinansowania z budżetu Powiatu imprez, na których występują takie kontrowersyjne zespoły.

Przewodniczący Rady poinformował, że organizatorem tej imprezy było Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Obszarów Wiejskich i Powiat.

Następnie o głos poprosił radny K. Wojciechowski. Radny zgłosił 3 następujące wnioski:

  1. aby oprócz radnych, którzy składają na piśmie interpelacje i zapytania i otrzymują na nie odpowiedzi, takie odpowiedzi otrzymywali także pozostali radni, którzy są także zainteresowani problematyka poruszaną w tych zapytaniach.

  2. radny złożył protest przeciwko takiej formule poprawiania uchwał, które podejmuje Rada i choć na posiedzeniu Komisji Budżetowej zaznaczono, że były one robione w pośpiechu, to nie oznacza, że należy je poprawiać w taki sposób, jak to czyniono na dzisiejszej sesji. Radny wyraził nadzieję, że Przewodniczący Rady w przyszłości do takiej procedury nie dopuści.

  3. zwracając się do Starosty, radny powiedział, że jest to taki swoisty skandal, że żaden z przedstawicieli z pozostałych jednostek organizacyjnych poza przedstawicielem PZD i dyrektora PUP nie był obecny na sesji, na której podejmowane są uchwały dotyczące statutów tych jednostek.

Przewodniczący Rady zgodził się z wypowiedzią radnego i powiedział, że Starosta na pewno podejmie kroki w celu zdyscyplinowania naczelników wydziałów i pracowników, aby byli obecni na sesji, jeśli chodzi o odpowiedzi na interpelacje, Przewodniczący Rady poinformował, że kwestie związane z interpelacjami będą szerzej omawiane na sesjach.

W związku z brakiem dalszych zapytań, Przewodniczący Rady poinformował, że porządek obrad został wyczerpany, a następnie złożył radnym życzenia z okazji rozpoczynającego się sezonu urlopowego.


Ad. 12.

Przewodniczący rady o godz. 1805 zamknął XLIV Sesję Rady Powiatu we Wrześni.


Protokołowała: Katarzyna Plucińska - inspektor

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji:
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (13/09/2006 00:00:00)
  • zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (10/07/2008 09:41:21)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (10/07/2008 09:41:21)
Lista wiadomości
Protokół nr XLVI / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 29.09.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XLV / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 30.08.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XLIV / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 30.06.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XLIII / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 25.05.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XLII / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 27.04.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XLI / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 30.03.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XL / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 03.03.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni
Protokół nr XXXIX / 2006
z Sesji Rady Powiatu we Wrześni, z dnia 23.02.2006 r. w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni