UCHWAŁA NR 121/XIX/2012
RADY POWIATU WE WRZEŚNI
z dnia 5.06.2012 r.
w sprawie przyjęcia „Powiatowego Programu Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży”
Na podstawie art. 90t ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 r. – Dz. U. nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) oraz art. 12 pkt 10a i 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity z 2001 r. – Dz. U. nr 142 poz. 1592 z późn. zm.) uchwala się co następuje:
§ 1. Powiat Wrzesiński przyjmuje „Powiatowy Program Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży” zwany dalej Programem.
§ 2. Zasady finansowania Programu:
-
Środki na realizację Programu pochodzą:
-
ze środków własnych Powiatu i są corocznie określone w uchwale budżetowej Powiatu Wrzesińskiego,
-
ze środków zewnętrznych (w tym z Unii Europejskiej),
-
fundusz stypendialny mogą zasilać także środki finansowe pochodzące z darowizn, spadków i innych źródeł,
-
W związku z zapisami §5, §9, §10, §11 i §12 niniejszej uchwały, planem wypłaty stypendium i realizacji grantów edukacyjnych w roku szkolnym, czyli w dwóch kolejnych latach budżetowych, przyjmuje się zasadę kontynuacji wypłaty stypendium i realizacji umów na zajęcia w następnym roku budżetowym.
-
Wzory wniosków o stypendia i granty edukacyjne ustali Zarząd Powiatu we Wrześni w drodze uchwały.
§ 3. Cele Programu:
-
Wyrównanie szans edukacyjnych i kulturowych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie dysproporcji w ich osiągnięciach edukacyjnych,
-
Stymulowanie aktywności twórczej, rozbudzanie aspiracji edukacyjnych młodzieży,
-
Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży,
-
Podnoszenie jakości kształcenia w szkołach, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym, poprzez inspirowanie nauczycieli i dyrektorów szkół do poszerzenia oferty edukacyjnej służącej rozwijaniu indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów,
-
Wspieranie warsztatu dydaktycznego nauczycieli służące rozwojowi działalności pozaszkolnej i aktywizowania środowiska szkolnego i pozaszkolnego w powiecie wrzesińskim.
-
Kreowanie i wspieranie współpracy międzyszkolnej uczniów i nauczycieli w powiecie wrzesińskim.
§ 4. Obszary i formy realizacji Programu:
-
Pomoc materialna udzielana uczniom w formie:
-
stypendium o charakterze edukacyjno– socjalnym przyznawanego uczniom uzdolnionym w celu pokonywania barier w dostępie do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej,
-
jednorazowego stypendium motywacyjnego przyznawanego uczniom w celu wspierania uzdolnień i nagradzania osiągnięć za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe,
-
jednorazowego stypendium edukacyjnego TALENT przyznawanego uczniom-absolwentom szkoły, w każdym roku szkolnym, którzy swoją pracą, pasją i talentem osiągali spektakularne sukcesy w różnych obszarach, szkolnych i pozaszkolnych.
-
Wspieranie uczniów w formie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych finansowanych w postaci tzw. Powiatowych Grantów Edukacyjnych realizowanych w następujących dziedzinach:
-
zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz specjalistyczne służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia, przeznaczone głównie dla uczniów o ograniczonym dostępie do edukacji, ze zdiagnozowanymi problemami edukacyjnymi, z obniżonym potencjałem intelektualnym:
-
zajęcia wspierające edukację uzdolnionej młodzieży realizowane zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami rozwojowymi, służące głównie stymulowaniu aktywności twórczej uzdolnionej młodzieży, inspirowaniu do podejmowania nowych działań;
-
zajęcia sportowe oraz rekreacyjno-sportowe realizowane jako zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, służące rozwijaniu aktywności, sprawności fizycznej, kształtowaniu nawyków aktywnego spędzania czasu wolnego;
-
innowacyjne formy nauczania – pomoc finansowa i organizacyjna na wdrażanie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania cechujących się wyższą skutecznością niż formy tradycyjne (innowacje i eksperymenty pedagogiczne);
-
współpraca szkół i nauczycieli powiatu wrzesińskiego w zakresie realizacji podstaw programowych (np. realizacja projektu „Konstruowanie zasad spójności nauczania przedmiotów ogólnokształcących na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimna-zjalnej”).
-
Wspieranie warsztatu pracy nauczycieli powiatu wrzesińskiego (np.: realizacja projektów „Wrzesiński standard - Wielkopolska jakość. Doskonalenie nauczycieli powiatu wrzesińskiego” oraz „Konstruowanie zasad spójności nauczania przedmiotów ogólnokształcących na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej”).
§ 5. Tryb i zasady przyznawania stypendium edukacyjno–socjalnego:
-
Stypendium edukacyjno-socjalne przeznaczone jest dla uczniów szkół ponad-gimnazjalnych, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym.
-
O stypendium edukacyjno–socjalne mogą się ubiegać uzdolnieni uczniowie którzy uzyskali wysoką średnią ocen w poprzednim roku nauki (co najmniej 4,50), jednakże ze względu na trudną sytuację materialną nie mają możliwości rozwoju swoich zdolności i realizacji właściwej ścieżki edukacyjnej.
-
Tryb ubiegania się o stypendium:
-
uczeń składa w szkole wniosek o przyznanie stypendium w terminie do 20 września,
-
do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację materialną (zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodach wszystkich członków rodziny za rok kalendarzowy poprzedzający rok składania wniosku),
-
do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o średniej z ocen uzyskanych w roku szkolnym poprzedzającym datę złożenia wniosku lub kserokopię świadectwa z klasy trzeciej gimnazjum, w przypadku ucznia klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej,
-
szkolne komisje stypendialne przeprowadzą weryfikację złożonych wniosków i ustalą listę kandydatów do otrzymania stypendium uporządkowaną w kolejności uwzględniającej wyniki w nauce i sytuację materialną.
-
Dyrektor Szkoły przekazuje do Starostwa Powiatowego we Wrześni zaopiniowane wnioski w terminie do 30 września z załączoną listą kandydatów. Opinia zawiera w szczególności informację uzasadniającą potrzebę przyznania stypendium, (np.: informacje o działalności szkolnej i pozaszkolnej ucznia oraz o jego środowisku rodzinnym i społecznym).
-
Stypendium pochodzi ze środków Powiatowego Funduszu Stypendialnego i przyznawane jest:
-
uczniom – na okres roku szkolnego, liczonego od września do czerwca (10 miesięcy), z zastrzeżeniem pkt. 2,
-
w przypadku uczniów klas maturalnych – na okres roku szkolnego liczonego od 1 września do 30 kwietnia (8 miesięcy),
-
Pracownik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej przeprowadza formalną i meryto-ryczną ocenę złożonych wniosków.
-
Stypendium edukacyjno-socjalne przyznaje Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się ze złożonymi wnioskami.
-
O decyzji Starosty powiadomione zostaną szkoły, które będą zobowiązane do poinformowania zainteresowanych uczniów.
-
Wręczenie stypendiów następuje w sposób uroczysty.
-
Uczeń traci prawo do stypendium:
-
gdy przerwie naukę w danej szkole i nie będzie jej kontynuował w innej szkole prowadzonej przez Powiat Wrzesiński,
-
gdy zostanie skreślony z listy uczniów,
-
na uzasadniony wniosek dyrektora szkoły.
-
Dyrektor szkoły zobowiązany jest do poinformowania Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej o utracie prawa do stypendium przez ucznia jego szkoły w terminie 7 dni od zaistnienia faktu skutkującego utratą stypendium.
-
Nienależnie pobrane stypendium podlegać będzie zwrotowi na konto wskazane przez Starostwo Powiatowe we Wrześni.
-
W miejsce skreślonego stypendysty Starosta Wrzesiński, może przyznać stypendium edukacyjno-socjalne kolejnemu uczniowi z listy kandydatów z zastrzeżeniem ust. 14.
-
Stypendium edukacyjno-socjalne przyznane w trybie określonym w ust. 13 zostaje przyznane na pozostałe miesiące roku szkolnego.
§ 6. Tryb i zasady przyznawania jednorazowego stypendium motywacyjnego za osiągnięcia naukowe i artystyczne.
-
Jednorazowe stypendium motywacyjne przyznawane jest w dwóch kategoriach:
-
za osiągnięcia naukowe,
-
za osiągnięcia artystyczne.
-
Jednorazowe stypendium motywacyjne określone w ust. 1 ma na celu rozbudzanie aspiracji uczniów, wspieranie uzdolnień oraz nagradzanie osiągnięć.
-
Tryb ubiegania się o jednorazowe stypendium motywacyjne za osiągnięcia naukowe i artystyczne:
-
jednorazowe stypendium motywacyjne określone w ust. 1 mogą otrzymać uzdolnieni uczniowie szkół, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym, którzy w roku szkolnym poprzedzającym złożenie wniosku, osiągnęli wybitne rezultaty w dziedzinie naukowej lub kulturalno–artystycznej, w szczególności laureaci wielo–etapowych konkursów oraz olimpiad szczebla krajowego i międzynarodowego
-
z wnioskiem o przyznanie stypendium motywacyjnego za osiągnięcia w roku szkolnym poprzedzającym termin złożenia wniosku, mogą wystąpić dyrektorzy szkół, wychowawcy klas, prawni opiekunowie ucznia, organizacje szkolne, kulturalne i społeczne w terminie do 20 września,
-
do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe lub artystyczne kandydata,
-
wnioskodawca może złożyć wniosek o stypendium motywacyjne dla grupy uczniów, którzy zespołowo osiągnęli znaczący sukces.
-
Pracownik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej przeprowadza formalną i meryto-ryczną ocenę złożonych wniosków.
-
Stypendium motywacyjne przyznawane jest raz w roku.
-
Stypendium motywacyjne przyznaje Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się ze złożonymi wnioskami.
-
O decyzji Starosty powiadomiony zostaje wnioskodawca, który jest zobowiązany do poinformowania zainteresowanych uczniów.
-
Wręczenie stypendiów motywacyjnych odbywa się w sposób uroczysty.
§ 7. Tryb i zasady przyznawania jednorazowego stypendium za osiągnięcia sportowe;
-
Jednorazowe stypendium motywacyjne za osiągnięcia sportowe może być przyznane młodym sportowcom, którzy w momencie uzyskania osiągnięcia reprezentowali klub lub szkołę z terenu Powiatu Wrzesińskiego.
-
Jednorazowe stypendium motywacyjne za osiągnięcia sportowe mogą otrzymać uczniowie/zawodnicy, którzy w systemie ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego uzyskali następujące wyniki:
-
medal mistrzostw województwa w rozgrywkach klubowych i szkolnych,
-
miejsca od 1 do 4 w mistrzostwach międzywojewódzkich,
-
miejsca od 1 do 8 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży,
-
miejsca od 1 do 16 w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieży.
-
Z wnioskiem o przyznanie stypendium za osiągnięcia sportowe w roku szkolnym poprzedzającym termin złożenia wniosku, w terminie do 20 września, mogą wystąpić:
-
dyrektorzy szkół – za osiągnięcia ucznia/drużyny w rozgrywkach szkolnych,
-
zarządy klubów – za osiągnięcia zawodnika/drużyny w rozgrywkach klubowych.
-
Do wniosku o przyznanie stypendium motywacyjnego należy dołączyć dokumenty potwierdzające osiągnięcia sportowe.
-
Stypendium za osiągnięcia sportowe przyznawane jest raz w roku.
-
Złożone wnioski są opiniowane przez komisję powołaną przez Starostę Wrzesińskiego, w której z głosem doradczym mogą uczestniczyć przedstawiciele środowiska sportowego Powiatu Wrzesińskiego.
-
Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się z opinią komisji podejmuje decyzję o przyznaniu stypendium biorąc pod uwagę w szczególności:
-
wyniki i osiągnięcia kandydatów,
-
znaczenie uzyskanych wyników dla promocji Powiatu Wrzesińskiego.
-
O decyzji Starosty powiadomiony zostaje wnioskodawca, który jest zobowiązany do poinformowania zainteresowanych kandydatów.
-
Wręczenie stypendiów odbywa się w sposób uroczysty.
§ 8. Tryb i zasady przyznawania jednorazowego stypendium TALENT
-
Jednorazowe stypendium TALENT przyznawane jest uczniom-absolwentom szkół, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym, którzy swoim talentem, pracą i pasją osiągali spektakularne sukcesy edukacyjne, artystyczne, sportowe.
-
Stypendium TALENT przyznawane jest raz w roku.
-
Z wnioskiem o przyznanie stypendium TALENT mogą wystąpić dyrektorzy szkół w terminie do 20 września.
-
Do wniosku należy dołączyć kserokopię świadectwa ukończenia szkoły kandydata.
-
Kandydata do stypendium TALENT nominuje dyrektor szkoły.
-
Kapituła, której skład ustali Starosta Wrzesiński, dokona analizy złożonych wniosków.
-
Kapituła pracuje w oparciu o regulamin zaakceptowany przez Starostę Wrzesińskiego.
-
Kapituła wskazuje kandydata/kandydatów do stypendium TALENT.
-
Stypendium TALENT przyznaje Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się z wnioskami Kapituły.
-
O decyzji Starosty powiadomiony zostaje wnioskodawca, który jest zobowiązany do poinformowania zainteresowanych uczniów.
-
Wręczenie stypendium TALENT odbywa się w sposób uroczysty.
§ 9. Starosta Wrzesiński z własnej inicjatywy może przyznać stypendium edukacyjno-socjalne lub motywacyjne.
§ 10. Tryb i zasady przyznawania Powiatowych Grantów Edukacyjnych na zajęcia określone w §4 ust. 2, pkt 1,2,4,5 oraz ust. 3:
-
Granty edukacyjne na zajęcia dydaktyczno–wyrównawcze, specjalistyczne oraz wspierające edukację, określone w § 4 ust. 2 pkt 1, 2, będą realizowane jako zajęcia pozalekcyjne lub pozaszkolne.
-
Osobami uprawnionymi do ubiegania się o grant edukacyjny są dyrektorzy szkół, nauczyciele, zespoły nauczycieli zatrudnieni w szkołach/placówkach prowadzonych przez Powiat Wrzesiński z zastrzeżeniem ust. 3.
-
O granty edukacyjne realizowane w ramach projektu „Konstruowanie zasad spójności nauczania przedmiotów ogólnokształcących na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej” mogą ubiegać się także nauczyciele z terenu powiatu wrzesińskiego.
-
Grant edukacyjny określony w §4 ust. 2 pkt 4 służy wspieraniu inicjatyw mających na celu:
-
wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkół,
-
zachęcanie nauczycieli do rozwijania warsztatu pracy,
-
zaktywizowanie nauczycieli i dyrektorów szkół do organizowania nowych form działalności edukacyjnej.
-
Grant określony w ust. 4 może być realizowany w szkołach, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym oraz w innych szkołach z terenu powiatu wrzesińskiego realizujących projekt wspólnie ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
-
Pomocą finansową i organizacyjną na innowacje pedagogiczne objęte zostaną projekty wdrażające aktywizujące metody nauczania i organizacji procesu dydaktycznego, służące podniesieniu jakości nauczania, a także atrakcyjności i innowacyjności oferty edukacyjnej szkoły.
-
Wsparcie mogą otrzymać projekty edukacyjne, innowacje pedagogiczne, eksperymenty pedagogiczne, jeśli zostaną przygotowane zgodnie z procedurą określoną w odrębnych przepisach prawa.
-
Wspieranie warsztatu pracy nauczycieli z terenu powiatu wrzesińskiego może być realizowane poprzez:
-
dofinansowanie szkoleń doskonalących,
-
udział w szkoleniach, warsztatach, seminariach organizowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni.
-
Wnioski o przyznanie grantów edukacyjnych należy składać za pośrednictwem dyrekcji szkoły/placówki w terminie do 15 września każdego roku.
-
Pracownik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej dokonuje oceny złożonych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym.
-
Wnioski złożone po terminie oraz wnioski zawierające błędy i braki formalne, nie będą rozpatrywane.
-
Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się z wnioskami podejmuje decyzję przydzielając granty edukacyjne.
-
O decyzji Starosty zostanie powiadomiony dyrektor szkoły/placówki.
-
Decyzja Starosty o odmowie przyznania grantu edukacyjnego jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
-
Przyznanie grantu edukacyjnego jest podstawą do zawarcia umowy z nauczycielem prowadzącym zajęcia.
-
Granty edukacyjne są realizowane maksymalnie przez dziewięć miesięcy w danym roku szkolnym.
-
W ramach przyznanego grantu edukacyjnego mogą być finansowane:
-
wydatki osobowe obejmujące wynagrodzenie za realizację od 1 do 4 godzin lekcyjnych tygodniowo,
-
wydatki osobowe obejmujące wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia dla nauczycieli,
-
wydatki rzeczowe obejmujące zakup materiałów i przyborów niezbędnych do realizacji projektu, uzgodnionych indywidualnie z prowadzącym.
§ 11. Tryb i zasady przyznawania Powiatowych Grantów Edukacyjnych na zajęcia określone w §4 ust. 2, pkt 3 tzn. zajęcia sportowe oraz rekreacyjno–sportowe
-
Zajęcia realizować mogą nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu lub trenerzy.
-
Grupa trenująca powinna być powiązana z klubem sportowym, funkcjonującym na terenie Powiatu Wrzesińskiego.
-
Wnioski na realizację grantu należy składać w Starostwie Powiatowym we Wrześni, do 15 września każdego roku, z zastrzeżeniem ust. 4.
-
W przypadkach określonych w ust. 16 wnioski należy składać do 30 czerwca.
-
Pracownik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej dokonuje oceny złożonych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym.
-
Wnioski złożone po terminie oraz wnioski zawierające błędy i braki formalne, nie będą rozpatrywane.
-
Starosta Wrzesiński powołuje Komisję do zaopiniowania wniosków, w której z głosem doradczym mogą uczestniczyć przedstawiciele środowiska sportowego Powiatu Wrzesińskiego.
-
Preferowane będą wnioski zawierające projekty, w których grupy treningowe, bądź zawodnicy uczestniczą w systemie rozgrywek organizowanych przez okręgowe związki sportowe, lub są przygotowywani w ramach prowadzonego szkolenia do uczestnictwa w tych rozgrywkach.
-
Preferowane dyscypliny sportowe:
-
lekkoatletyka,
-
piłka koszykowa,
-
piłka nożna,
-
piłka siatkowa,
-
szachy,
-
tenis stołowy.
-
Istnieje możliwość objęcia grantem edukacyjnym zajęć w innej dyscyplinie niż wymienione w ust. 9 pod warunkiem, że zainteresowany ich prowadzeniem nauczyciel/instruktor/trener przedstawi wieloletnią koncepcję szkolenia zawodników aż do wieku juniora starszego.
-
Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się z opinią Komisji podejmuje decyzję o przyznaniu grantu.
-
Wnioskodawcy otrzymują pisemną informację o decyzji w ich sprawie.
-
Przyznanie grantu przez Starostę Wrzesińskiego jest podstawą do zawarcia umowy z nauczycielem/instruktorem/trenerem.
-
Decyzja Starosty o odmowie przyznania grantu jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
-
Granty są realizowane maksymalnie przez 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
-
W uzasadnionych przypadkach realizacja grantu może być wdrożona w sierpniu przed nowym rokiem szkolnym.
-
W ramach przyznanego grantu mogą być finansowane wydatki osobowe w następującym zakresie:
-
realizacja zajęć wskazanych w ust. 15 w wymiarze od 2 do 6 godzin tygodniowo,
-
realizacja zajęć prowadzonych na obozach lub zgrupowaniach sportowych.
-
Starosta Wrzesiński może przyznać grant (do 4 godziny tygodniowo) dla realizacji zadań koordynatora sportu szkolnego na terenie Powiatu Wrzesińskiego.
§ 12. Starosta Wrzesiński z własnej inicjatywy może przyznać grant edukacyjny w każdej kategorii.
§ 13. Prowadzenie nadzoru i rozliczenie z realizacji Powiatowych Grantów Edukacyjnych.
-
Realizatorzy grantów są zobowiązani do przedłożenia sprawozdania w terminie 14 dni od zakończenia projektu.
-
Realizacja zajęć w ramach przyznanych grantów podlega nadzorowi Starosty Wrzesińskiego, reprezentowanego przez upoważnionego pracownika Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej.
-
W przypadku zastrzeżeń co do sposobu i jakości realizacji projektu, Starosta może wstrzymać jego realizację, co jest równoznaczne z zaprzestaniem jego finansowania.
-
Dokumentację związaną z przyznawaniem grantów przechowuje i archiwizuje Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego we Wrześni.
§ 14. Traci moc uchwała nr 134/XVIII/2008 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 21 sierpnia 2008r.
w sprawie przyjęcia „Powiatowego Programu Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży”.
§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu we Wrześni.
§ 16. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
(-) Grzegorz Kaźmierczak
- wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Łukasz Jakubowski (15/06/2012 10:12:14)
- zaakceptowanie treści informacji: Łukasz Jakubowski (15/06/2012 10:27:05)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Łukasz Jakubowski (15/06/2012 10:27:05)