Uchwały Rady 2008 (III kadencja)
Uchwała nr 134/XVIII/2008
Rady Powiatu we Wrześni
z dnia 21 sierpnia 2008 roku
w sprawie: przyjęcia Powiatowego Programu Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży
Na podstawie art. 90t ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 r. - Dz. U. nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) oraz art. 12 pkt 10a i 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity z 2001 r. - Dz. U. nr 142 poz. 1592 z późn. zm.) uchwala się co następuje:
I. Postanowienia ogólne
§ 1. Powiat Wrzesiński tworzy Powiatowy Program Wspierania Edukacji oraz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży zwany dalej Programem.
§ 2. Cele Programu:
1. Wyrównanie szans edukacyjnych i kulturowych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie dysproporcji w ich osiągnięciach edukacyjnych,
2. Stymulowanie aktywności twórczej, rozbudzanie aspiracji edukacyjnych młodzieży,
3. Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży,
4. Podnoszenie jakości kształcenia w szkołach, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym, poprzez inspirowanie nauczycieli i dyrektorów szkół do poszerzenia oferty edukacyjnej służącej rozwijaniu indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów,
-
Inspirowanie nauczycieli do rozwijania działalności pozaszkolnej i aktywizowania środowiska szkolnego i pozaszkolnego.
-
§ 3. Obszary i formy realizacji Programu:
1. Pomoc materialna o charakterze edukacyjno - socjalnym udzielana uzdolnionym uczniom i studentom w celu pokonywania barier w dostępie do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej, sprzyjająca zmniejszaniu różnic w dostępie do kształcenia - stypendium Rady Powiatu we Wrześni.
2. Pomoc materialna o charakterze edukacyjno - motywacyjnym udzielana uczniom w celu rozbudzania aspiracji, wspierania uzdolnień i nagradzania osiągnięć – jednorazowe stypendium Rady Powiatu we Wrześni za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.
3. Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne finansowane w postaci tzw. Powiatowych Grantów Edukacyjnych realizowanych w następujących dziedzinach:
-
zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze oraz specjalistyczne służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia, przeznaczone głównie dla uczniów o ograniczonym dostępie do edukacji, ze zdiagnozowanymi problemami edukacyjnymi, z obniżonym potencjałem intelektualnym,
-
zajęcia wspierające edukację uzdolnionej młodzieży realizowane zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami rozwojowymi, służące głównie stymulowaniu aktywności twórczej uzdolnionej młodzieży, inspirowaniu do podejmowania nowych działań,
3) zajęcia sportowe oraz rekreacyjno – sportowe realizowane jako zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, służące rozwijaniu aktywności, sprawności fizycznej, kształtowaniu nawyków aktywnego spędzania czasu wolnego.
4. Granty Edukacyjne wspomagające rozwój i doradztwo zawodowe.
1) doradztwo i wspieranie zawodowe realizowane jako pomoc doradczą skierowaną do uczniów stających przed koniecznością wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodu,
2) doradztwo i opieka pedagogiczno – psychologiczna dla uczniów wykazujących problemy w nauce lub z innych przyczyn zagrożonych przedwczesnym wypadnięciem z systemu szkolnego.
5. Pomoc finansowa i organizacyjna na wdrażanie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania cechujących się wyższą skutecznością niż formy tradycyjne (innowacje, eksperymenty pedagogiczne).
II. Zasady realizacji Programu
§ 4. Adresaci Programu:
1. Pomoc materialną wskazaną w § 3 ust. 1, mogą otrzymać uczniowie oraz studenci, jeśli spełniają dodatkowo kryteria wskazane w § 6 niniejszego regulaminu.
2. Pomoc materialną wskazaną w § 3 ust. 2, mogą otrzymać uczniowie szkół, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym, z zastrzeżeniem § 7 ust. 4.
3. Powiatowe Granty Edukacyjne określone w § 3 ust. 3 pkt. 1), 2) i 3), z zastrzeżeniem § 9 ust. 3, może realizować nauczyciel/instruktor w szkole, placówce oświatowej, dla której Powiat Wrzesiński jest Organem Prowadzącym.
1) Istnieje możliwość ubiegania się o grant dla zajęć realizowanych w gimnazjum z terenu Powiatu Wrzesińskiego, jeśli projekt edukacyjny jest kierowany do uczniów najmniej 2 gimnazjów z dwóch gmin Powiatu Wrzesińskiego.
4. Grant Edukacyjny na doradztwo zawodowe określony w § 3 ust. 4 pkt. 1), obejmujący efektywne programy edukacyjno-zawodowe, będzie realizowany w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Wrzesińskiego (uwzględniając zapotrzebowanie szkół i indywidualne zgłoszenia uczniów).
5. Grant Edukacyjny na wsparcie rozwoju, opiekę pedagogiczną wskazany w § 3 ust. 4 pkt. 2) obejmujący wsparcie dla młodzieży z problemami edukacyjnymi, zagrożonej przedwczesnym wypadnięciem z systemu szkolnego, skierowany będzie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wrzesiński
6. Nowatorskie formy nauczania realizowane w postaci projektów edukacyjnych, innowacji i eksperymentów pedagogicznych realizowane w szkołach, placówkach prowadzonych przez Powiat Wrzesiński, otrzymają wsparcie w ramach programu, jeśli będą przygotowane i zrealizowane zgodnie z procedurą określoną odrębnymi przepisami.
§ 5. Zasady finansowania i informowania o środkach na realizację Programu:
1. Środki na realizację Programu pochodzą:
1) ze środków własnych Powiatu i są corocznie określone w uchwale budżetowej Powiatu Wrzesińskiego,
2) ze środków zewnętrznych (w tym z Unii Europejskiej).
2. W związku z zapisami § 6, § 8 i § 9 niniejszej uchwały, planem wypłaty stypendium i realizacji grantów edukacyjnych w roku szkolnym, czyli w dwóch kolejnych latach budżetowych, przyjmuje się zasadę kontynuacji wypłaty stypendium i realizacji umów na zajęcia w następnym roku budżetowym.
3. Do 30% środków wskazanych w § 5 ust. 1. pkt. 1 przeznacza się na Powiatowy Fundusz Stypendialny zwany dalej Funduszem.
1) Fundusz stypendialny mogą zasilać także środki finansowe pochodzące z darowizn, spadków i innych źródeł.
2) Darczyńcy mają prawo zasiadać w Kapitule Funduszu.
4. Zainteresowani, w tym Dyrektorzy Szkół i placówek, zostają powiadomieni o wysokości środków przeznaczonych w danym roku na realizację Programu, na stronach internetowych Powiatu (www.wrzesnia.powiat.pl) oraz biuletynu „Przegląd Powiatowy”.
III. Tryb naboru i zasady przyznawania środków na poszczególne obszary Programu.
§ 6. Stypendia Rady Powiatu we Wrześni: Stypendium edukacyjno - socjalne
1. Stypendium przeznaczone jest dla osób uzdolnionych, tzn. takich, które uzyskały wysoką średnią ocen w poprzednim roku nauki (co najmniej 4,0), osiągnęły znaczący sukces w dziedzinie artystycznej, naukowej lub sportowej, jednakże ze względu na trudną sytuację materialną nie mają możliwości rozwoju swoich zdolności i realizacji właściwej ścieżki edukacyjnej.
2. O stypendium edukacyjno - socjalne mogą się ubiegać uzdolnieni uczniowie, słuchacze i studenci w wieku od 14 do 25 lat, jeśli:
-
1) są uczniami kl. III gimnazjów mających swoją siedzibę na terenie Powiatu Wrzesińskiego i ubiegają się o stypendium wspierające edukację w szkole ponadgimnazjalnej (z wyłączeniem roku szkolnego 2008/2009),
-
2) są uczniami szkół ponadgimnazjalnych, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym,
-
3) są słuchaczami szkół prowadzonych przez Urząd Marszałkowski i są na stałe zameldowani na terenie Powiatu Wrzesińskiego,
-
4) są studentami uczelni wyższych bez względu na tryb nauki i są na stałe zameldowani na terenie Powiatu Wrzesińskiego.
3. Warunki ubiegania się przez ucznia/słuchacza/studenta o przyznanie stypendium:
-
w przypadku uczniów - złożenie w szkole wniosku o przyznanie stypendium (wzór wniosku ustali w drodze uchwały Zarząd Powiatu we Wrześni), do dnia 20 czerwca (w roku 2008 do 30 września), z zastrzeżeniem wskazanym w ust. 2 pkt. 1),
-
w przypadku słuchaczy/studentów – złożenie w Starostwie Powiatowym we Wrześni wniosku o przyznanie stypendium (wzór wniosku ustali w drodze uchwały Zarząd Powiatu we Wrześni), w terminie do 31 października,
-
dołączenie do wniosku dokumentów potwierdzających osiągnięcia wskazane w ust. 1,
4) dołączenie do wniosku informacji o trudnej sytuacji materialnej ucznia/słuchacza/studenta (ewentualnie zaświadczenia o dochodach),
5) w przypadku słuchaczy/studentów dołączenie:
a) zaświadczenia z uczelni o rozpoczęciu/kontynuowaniu nauki,
b) kserokopii dowodu osobistego jako potwierdzenia miejsca zameldowania.
4. Dyrektor Szkoły przekazuje do Starostwa Powiatowego we Wrześni zaopiniowane wnioski w terminie do 30 września (w roku 2008 do 20 października). Opinia zawiera w szczególności informację uzasadniającą potrzebę przyznania stypendium, a także informacje o działalności szkolnej i pozaszkolnej oraz o środowisku rodzinnym i społecznym ucznia.
5. Stypendium pochodzi ze środków Powiatowego Funduszu Stypendialnego i przyznawane jest:
1) w przypadku uczniów – na okres roku szkolnego, liczonego od września do czerwca (10 miesięcy), do kwoty 200,00 zł (słownie: dwieście złotych, 00/100) miesięcznie,
2) w przypadku studentów i słuchaczy – na okres roku akademickiego, liczonego od października do czerwca (9 miesięcy), do kwoty 300,00 zł (słownie: trzysta złotych, 00/100) miesięcznie.
6. Funduszem stypendialnym zarządza Kapituła w skład której wchodzą:
1) Przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrześni wskazani przez Starostę Wrzesińskiego,
2) Darczyńcy – osoby, które wniosły wkład finansowy do Funduszu Stypendialnego.
7. Kapituła dokonuje formalnej i merytorycznej oceny złożonych wniosków, swoją opinię i propozycję przedstawia Zarządowi Powiatu we Wrześni.
8. Zarząd, po zapoznaniu się z opinią Kapituły, podejmuje decyzję o przyznaniu i wysokości stypendium.
9. W przypadku, gdy liczba spełniających kryterium przekracza kwotę zaplanowaną w budżecie, o przyznaniu Stypendium decyduje Zarząd Powiatu po uzyskaniu opinii Kapituły.
10. Wręczenie Stypendium następuje w sposób uroczysty na sesji Rady Powiatu.
11. Wypłata Stypendium następuje na konto stypendysty, w uzasadnionych przypadkach w kasie Starostwa Powiatowego, do dnia 10 każdego miesiąca.
12. Uczeń, słuchacz/student traci prawo do stypendium, gdy:
1) przerwie naukę lub studia,
2) w przypadku ucznia - zostanie skreślony z listy uczniów danej szkoły i nie będzie kontynuował nauki w innej,
3) w przypadku słuchacza/studenta– nie dostarczy zaświadczenia o kontynuacji studiów w II semestrze do dnia 30 marca do Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrześni.
13. Stypendysta zobowiązany jest poinformować Wydział Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrześni o utracie prawa do stypendium w terminie 7 dni od zaistnienia faktu.
14. Nienależnie pobrane stypendium podlegać będzie zwrotowi na konto wskazane przez Zarząd Powiatu we Wrześni.
15. W miejsce skreślonego stypendysty Zarząd Powiatu we Wrześni, po uzyskaniu opinii Kapituły, może przyznać stypendium kolejnemu z listy wnioskodawcy.
-
Stypendium zostaje przyznane na pozostałe miesiące roku szkolnego/akademickiego.
§ 7. Stypendia Rady Powiatu we Wrześni: Stypendium edukacyjno – motywacyjne
1. Stypendium przeznaczone jest dla uczniów i ma na celu rozbudzanie ich aspiracji, wspieranie uzdolnień oraz nagradzanie osiągnięć.
2. Stypendium o charakterze edukacyjno - motywacyjnym udzielane jest w dwóch kategoriach:
1) za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne,
2) za wybitne osiągnięcia sportowe.
3. O stypendium edukacyjno - motywacyjne za osiągnięcia naukowe i artystyczne mogą ubiegać się uczniowie szkół, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym i którzy w roku szkolnym poprzedzającym złożenie wniosku, osiągnęli wybitne rezultaty w dziedzinie naukowej lub kulturalno-artystycznej – w szczególności laureaci wieloetapowych konkursów oraz olimpiad szczebla krajowego i międzynarodowego.
1) Warunkiem ubiegania się przez ucznia o przyznanie stypendium wskazanego w ust. 3 jest złożenie wniosku o przyznanie stypendium (wzór wniosku ustali w drodze uchwały Zarząd Powiatu we Wrześni) w Starostwie Powiatowym we Wrześni do dnia 30 czerwca każdego roku, za osiągnięcia w zakończonym roku szkolnym (z wyłączeniem roku 2008).
a) Z wnioskiem o przyznanie stypendium mogą wystąpić Dyrektorzy Szkół, organizacje szkolne, kulturalne i społeczne.
b) Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe lub artystyczne kandydata.
2) Wnioskodawca może złożyć wniosek o stypendium dla grupy uczniów, którzy zespołowo osiągnęli znaczący sukces.
3) Starosta Wrzesiński powołuje Komisję do zaopiniowania wniosków.
4) Komisja przedstawia opinie i wnioski Zarządowi Powiatu we Wrześni.
5) Zarząd Powiatu we Wrześni przyznaje stypendia, w określonej wysokości w ramach puli środków ustalonych na zadanie w danym roku budżetowym.
6) Stypendium jest przyznawane raz w roku, w kwocie do 1000,00 zł (słownie: tysiąc złotych, 00/100).
7) W przypadku Stypendium za osiągnięcia zespołowe jego wysokość ustala Zarząd Powiatu we Wrześni.
8) O przyznaniu stypendium Zarząd Powiatu zawiadamia wnioskodawcę.
9) Wręczenie Stypendiów odbywa się w sposób uroczysty.
10) Wypłata Stypendiów następuje w kasie Starostwa Powiatowego we Wrześni.
4. Stypendium edukacyjno - motywacyjne za osiągnięcia sportowe może być przyznane młodym sportowcom, którzy w momencie uzyskania osiągnięcia zamieszkiwali Powiat Wrzesiński i reprezentowali klub lub szkołę z terenu Powiatu Wrzesińskiego. Przy osiągnięciach w rozgrywkach szkolnych (Szkolny Związek Sportowy) nie obowiązuje zapis o zamieszkiwaniu na terenie powiatu.
1) Prawo do ubiegania o Stypendium mają zawodnicy, którzy w systemie ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego uzyskali następujące wyniki:
a) medal mistrzostw województwa w rozgrywkach klubowych i szkolnych,
b) miejsca od 1 do 4 w mistrzostwach międzywojewódzkich,
c) miejsca od 1 do 8 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży,
d) miejsca od 1 do 16 w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieży Mistrzostw Polski.
2) Uzyskane wyniki i osiągnięcia winny być potwierdzone przez właściwe związki sportowe lub Szkolny Związek Sportowy.
3) Wnioski, zgodne ze wzorem ustalonym przez Zarząd Powiatu we Wrześni, składane są do 30 czerwca każdego roku (z wyłączeniem roku 2008) w Starostwie Powiatowym we Wrześni.
4) Wnioski o przyznanie stypendium mogą składać:
a) Zarządy Klubów – za osiągnięcia w rozgrywkach klubowych,
b) Dyrektorzy Szkół – za osiągnięcia w rozgrywkach szkolnych.
5) Na wniosek Zarządu Klubu wyróżniający się zawodnicy gier zespołowych mogą otrzymać Stypendium Specjalne.
6) Starosta Wrzesiński powołuje Komisję do zaopiniowania złożonych wniosków (w komisji z głosem doradczym uczestniczą członkowie Powiatowej Rady Sportu).
7) Komisja przedstawia opinię Zarządowi.
8) Stypendia przyznaje Zarząd Powiatu we Wrześni biorąc pod uwagę w szczególności:
a) wyniki i osiągnięcia kandydatów,
b) znaczenie uzyskanych wyników dla promocji Powiatu Wrzesińskiego.
9) Stypendium przyznawane jest raz w roku, za rok kalendarzowy.
10) Wysokość Stypendiów indywidualnych jest zróżnicowana, w zależności od osiągnięć kandydata, najniższe wynosi 200 zł (słownie: dwieście złotych, 00/100), najwyższe 1000 zł (tysiąc złotych, 00/100).
11) W przypadku Stypendium za osiągnięcie zespołowe jego wysokość ustala Zarząd Powiatu we Wrześni.
12) O przyznanym Stypendium Zarząd Powiatu we Wrześni zawiadamia nagrodzonego kandydata, Zarząd Klubu lub Dyrektora Szkoły.
13) Wręczenie Stypendiów odbywa się w sposób uroczysty.
14) Wypłata Stypendiów następuje w kasie Starostwa Powiatowego we Wrześni.
§ 8. Starosta Wrzesiński z własnej inicjatywy może wnioskować o Stypendium w każdej kategorii.
§ 9. Powiatowe Granty Edukacyjne
1. W celu realizacji polityki oświatowej Powiatu Wrzesińskiego ustanawia się granty na realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych. Granty będą realizowane w obszarach wskazanych w § 3 ust. 3 i ust. 4.
2. Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze oraz specjalistyczne a także zajęcia wspierające edukację uzdolnionej młodzieży realizowane będą jako zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne.
-
Osobami uprawnionymi do ubiegania się o grant edukacyjny są Dyrektorzy Szkół, nauczyciele, zespoły nauczycieli pracujący w szkołach i placówkach uprawnionych do realizacji grantów.
-
Wnioski, według wzoru przyjętego przez Zarząd Powiatu we Wrześni, zainteresowani składają w Starostwie Powiatowym we Wrześni do 10 września każdego roku, (w roku 2008 do 20 września).
a) Wnioski złożone po terminie, a także wnioski zawierające błędy i braki formalne, nie będą rozpatrywane.
-
Starosta powołuje Komisję do zaopiniowania złożonych wniosków. W pracach Komisji uczestniczą członkowie Komisji Edukacji Kultury Sportu i Turystyki z głosem doradczym.
-
Komisja ocenia przedłożone projekty pod względem formalnym i merytorycznym, przedstawia swoje wnioski Staroście Wrzesińskiemu.
a) Wnioski o przyznanie grantów na realizacje zajęć edukacyjnych podlegają ocenie punktowej. Projekt może uzyskać maksymalnie 40 pkt. za: innowacyjność projektu (10 pkt.), zawartość merytoryczną (10 pkt.), zakładane rezultaty realizacji projektu (10 pkt.), współpracę z innymi partnerami przy realizacji projektu (10 pkt.).
5) Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się z opinią Komisji podejmuje decyzję o realizacji grantów - przydziela granty projektom, które uzyskały największą liczbę punktów. Wnioskodawcy otrzymują pisemną informację o decyzji w ich sprawie. Zatwierdzenie grantu do realizacji przez Starostę Wrzesińskiego jest podstawą do zawarcia umowy z nauczycielem prowadzącym.
7) Starosta Wrzesiński nie jest zobowiązany do uzasadniania decyzji o przyznaniu, bądź nie przyznaniu grantu.
8) Decyzja Starosty o odmowie przyznania grantu jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
9) Granty są realizowane maksymalnie przez 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
10) W ramach przyznanego grantu mogą być finansowane:
a) Wydatki osobowe obejmujące wynagrodzenie za realizację od 1 do 4 godzin zegarowych tygodniowo,
b) Wydatki rzeczowe obejmujące zakup materiałów i przyborów niezbędnych do realizacji projektu, uzgodnionych indywidualnie z prowadzącym, nie więcej jednak niż 500 zł (słownie: pięćset złotych, 00/100) na grant.
3. Zajęcia sportowe oraz rekreacyjno – sportowe realizowane jako zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne.
1) Zajęcia realizować mogą nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu lub trenerzy.
2) Grupa trenująca powinna być powiązana z klubem sportowym, funkcjonującym na terenie Powiatu Wrzesińskiego.
3) Wnioski na realizację grantu należy składać na formularzu przyjętym przez Zarząd Powiatu, do 30 czerwca roku, poprzedzającego rok szkolny, w którym zajęcia mają być prowadzone, w Starostwie Powiatowym we Wrześni.
a) Wnioski złożone po terminie, a także wnioski zawierające błędy i braki formalne, nie będą rozpatrywane.
4) Preferencję otrzymają projekty, w których grupy treningowe, bądź zawodnicy uczestniczą w systemie rozgrywek organizowanych przez okręgowe związki sportowe, lub są przygotowywane w ramach prowadzonego szkolenia do uczestnictwa w tych rozgrywkach.
5) Preferowane dyscypliny:
-
lekkoatletyka,
-
piłka koszykowa,
-
piłka nożna,
-
piłka siatkowa,
-
szachy,
-
tenis stołowy.
6) Istnieje możliwość objęcia grantem zajęć w innej dyscyplinie niż wymienione w pkt. 5 pod warunkiem, że zainteresowany ich prowadzeniem nauczyciel/instruktor przedstawi wieloletnią koncepcję szkolenia zawodników aż do wieku juniora starszego oraz spełni wymogi określone regulaminem.
7) Starosta Wrzesiński powołuje Komisję do rozpatrzenia wniosków, w pracy Komisji uczestniczą z głosem doradczym członkowie Powiatowej Rady Sportu.
8) Komisja przedstawia swoją opinię Staroście Wrzesińskiemu.
9) Starosta Wrzesiński po zapoznaniu się z opinią Komisji podejmuje decyzję o przyznaniu bądź nie przyznaniu grantu. Wnioskodawcy otrzymują pisemną informację o decyzji w ich sprawie. Zatwierdzenie grantu do realizacji przez Starostę Wrzesińskiego jest podstawą do zawarcia umowy z nauczycielem/instruktorem.
10) Starosta Wrzesiński nie jest zobowiązany do uzasadniania decyzji o przyznaniu, bądź nie przyznaniu grantu.
11) Decyzja Starosty o odmowie przyznania grantu jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
12) Granty są realizowane maksymalnie przez 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
13) Granty są realizowane w wymiarze od 2 do 6 godzin zegarowych tygodniowo.
14) Starosta Wrzesiński może przyznać grant (4 godziny tygodniowo) dla realizacji zadań koordynatora sportu szkolnego na terenie Powiatu Wrzesińskiego.
4. Doradztwo i wspieranie zawodowe
-
Działania mające na celu pomoc uczniom wskazanym w § 3. ust. 4 pkt. 1 realizowane będą w postaci Szkolnych Ośrodków Kariery.
-
Realizatorami zajęć będą doradcy zawodowi, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni.
-
Projekt będzie realizowany w formie zajęć grupowych i indywidualnych konsultacji ze specjalistą, w terminach ustalonych z Dyrekcją Szkoły.
-
Zajęcia będą realizowane w określonym wymiarze godzinowym, po uwzględnieniu zapotrzebowania szkół, liczby indywidualnych zgłoszeń uczniów.
-
Z wnioskiem na realizację projektu występuje Dyrektor Szkoły, placówki uprawnionej do realizacji zadania.
-
Zgłoszenia należy składać w Starostwie Powiatowym na wniosku (wzór ustalony uchwałą Zarządu Powiatu we Wrześni) w ciągu całego roku szkolnego, w zakresie zdiagnozowanych potrzeb.
-
Starosta Wrzesiński po uzyskaniu merytorycznej opinii Wydziału Oświaty i Sportu przyznaje określoną liczbę godzin na grant w danej szkole, w ramach puli środków ustalonych na to zadanie w budżecie Powiatu.
-
O przyznaniu środków na realizację grantu - Poradnictwo zawodowe, Starosta Wrzesiński zawiadamia Dyrektora Szkoły.
-
Zajęcia realizowane są maksymalnie przez 4 miesiące w danym roku szkolnym w wymiarze 3 godz. tyg.
5. Doradztwo i opieka pedagogiczno - psychologiczna
1) Doradztwo i opieka pedagogiczna przeznaczone są dla młodzieży z problemami edukacyjnymi, zagrożonej przedwczesnym wypadnięciem z systemu szkolnego, realizowane w szkołach prowadzonych przez Powiat Wrzesiński
2) Realizatorami zajęć będą pedagodzy szkolni, pedagodzy i psycholodzy - pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni
3) Projekt będzie realizowany w formie zajęć grupowych i indywidualnych konsultacji ze specjalistą, w terminach ustalonych z dyrektorem szkoły.
4) Zajęcia będą realizowane w określonym wymiarze godzinowym, po uwzględnieniu zapotrzebowania szkół i liczby indywidualnych zgłoszeń uczniów.
5) Z wnioskiem o grant na realizację projektu występuje dyrektor szkoły, placówki uprawnionej do realizacji zadania.
6) Zgłoszenia należy składać w Starostwie Powiatowym we Wrześni na wniosku (wzór ustalony uchwałą Zarządu Powiatu we Wrześni) w ciągu całego roku szkolnego, w zakresie zdiagnozowanych potrzeb.
7) Starosta Wrzesiński, po uzyskaniu opinii Wydziału Oświaty i Sportu, przyznaje określoną liczbę godzin na grant w danej szkole, w ramach puli środków ustalonych na to zadanie w budżecie Powiatu.
8) O przyznaniu środków na realizację grantu – Doradztwo i opieka pedagogiczno-psychologiczna, Starosta Wrzesiński zawiadamia Dyrektora Szkoły.
9) Zajęcia realizowane są maksymalnie przez 5 miesięcy w danym roku szkolnym w wymiarze 3 godz. tyg.
6. Prowadzenie nadzoru i rozliczenie z realizacji Powiatowych Grantów Edukacyjnych
1) Realizatorzy grantów są zobowiązani do przedłożenia sprawozdania w terminie 14 dni od zakończenia projektu.
2) Realizacja zajęć w ramach przyznanych grantów podlega nadzorowi Starosty Wrzesińskiego, reprezentowanego przez pracowników Wydziału Oświaty i Sportu.
3) W przypadku zastrzeżeń co do sposobu i jakości realizacji projektu, Starosta może wstrzymać jego realizację, co jest równoznaczne z zaprzestaniem jego finansowania.
4) Dokumentację związaną z przyznawaniem grantów przechowuje i archiwizuje Wydział Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrześni.
§ 10. Innowacyjne formy nauczania
1) Grant służy wspieraniu inicjatyw mających na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkół, a także zaktywizowanie, zachęcanie nauczycieli do rozwijania warsztatu pracy, organizowania nowych form działalności edukacyjnej.
2) Grant może być realizowany w szkołach, dla których Powiat Wrzesiński jest organem prowadzącym.
3) Pomocą finansową i organizacyjną objęte zostaną projekty wdrażające aktywizujące metody nauczania i organizacji procesu dydaktycznego, służące podniesieniu jakości nauczania a także atrakcyjności i innowacyjności edukacyjnej oferty szkoły.
4) Wsparcie mogą otrzymać projekty edukacyjne, innowacje pedagogiczne, eksperymenty pedagogiczne, jeśli zostaną przygotowane zgodnie z procedurą określoną w odrębnych przepisach prawa.
5) Szkoła zamierzająca realizować grant, przed przystąpieniem do procedury określonej odrębnymi przepisami, winna uzyskać akceptację zarządu co do zaplanowanej innowacji.
6) Zakres wsparcia i pomocy Zarząd Powiatu ustali indywidualnie dla każdego projektu, który wcześniej uzyskał akceptację i został przeprowadzony zgodnie z określoną procedurą.
IV. Postanowienia końcowe
§ 10. Druki stosownych wniosków będą dostępne do pobrania w Biurze Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego we Wrześni, na stronach internetowych Powiatu Wrzesińskiego (www.wrzesnia.powiat.pl) oraz w sekretariatach szkół.
§ 11. Program jest ewaluowany po zakończeniu każdego roku szkolnego.
1) Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu przedstawia Zarządowi sprawozdanie i wyniki ewaluacji programu za miniony rok szkolny.
§ 12. Tracą moc uchwały:
-
Rady Powiatu we Wrześni nr 295/XLV/2006 z dn. 24.08.2006 r. w sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Wspierania Edukacji i Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży,
-
Rady Powiatu we Wrześni nr 298/XLVI/2006 z dn. 29.09.2006 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania Nagrody Starosty za szczególne osiągnięcia sportowe.
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu we Wrześni.
§ 14. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu
(-) Grzegorz Kaźmierczak
- wytworzenie informacji:
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (26/08/2008 12:17:53)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (26/08/2008 12:18:11)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (26/08/2008 12:18:11)