PROTOKÓŁ NR 3/2015
Z POSIEDZENIA KOMISJI ROZWOJU LOKALNEGO
z dnia 19 stycznia 2015 r.
Przewodniczący komisji Janusz Balcerzak powitał radnych, a następnie stwierdził obecność wszystkich członków komisji. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
W posiedzeniu uczestniczyła Anna Wolska Wróblewska – naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich.
Przewodniczący komisji zaproponował następujący porządek obrad.
1. Otwarcie – punkt zrealizowany.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Zapoznanie się z Wydziałem Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich.
4. Omówienie i przyjęcie planu pracy komisji na 2015 rok.
5. Wolne głosy i wnioski.
6. Zakończenie.
Członkowie komisji nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad, w związku z czym przewodniczący przystąpił do jego realizacji.
Ad. 3.
Przewodniczący komisji odniósł się do Strategii Rozwoju Lokalnego powiatu wrzesińskiego na lata 2014-2020 mówiąc, że należy przeanalizować zadania, które nie zostały wykonane z Programu Rozwoju Lokalnego na lata 2007 – 2013 i zastanowić się nad przyczynami ich niewykonania. Zwrócił również uwagę na fakt, że Strategia Rozwoju Lokalnego miała być oceniana przez komisje IV kadencji wówczas dokument byłby adekwatny do daty- 2014-2020.
A. Wolska - Wróblewska naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich wyjaśniła, że strategia jest programowaniem zadań na lata 2014-2020. Zaakceptowanie przez komisję europejską programu WRPO odbyło się pod koniec 2014 roku i jeszcze nie ma jego uszczegółowienia.
Szacuje się, że ukończenie prac nad dokumentem nastąpi w lutym lub w marcu br. W tej chwili dokument jest jeszcze w fazie roboczej. Strategia zwiera cele, które muszą być dostosowane do programu WRPO. Najważniejsze jest postawienie celu oraz poszukanie i pozyskanie źródła finansowania, a następnie przeniesienie tego do realizacji.
Naczelnik dodała, że w taki sposób udało się zrealizować budowę boiska przy Zespole Szkół Politechnicznych, jak również przy Liceum Ogólnokształcącym.
J. Mazurkiewicz dodał, że w grudniu 2014 roku, Zarząd podjął decyzję, że wydział inwestycji, do końca I kwartału przygotuje wersję dokumentu, z którą Zarząd się zapozna i dopiero wtedy dokument trafi do komisji. Radny zaznaczył, że jeśli chodzi o uruchomienie programu WRPO, nie należy łudzić się, że cokolwiek będzie uruchomione w I półroczu, najbardziej prawdopodobny termin pierwszych uruchomień jakichkolwiek wniosków nastąpi na koniec kadencji posłów.
Radny dodał, że Lokalna Grupa Działania „Z Nami Warto” nie może rozpocząć swojej lokalnej strategii, ponieważ nie ma ustaw. Wszystko jest w fazie projektów i nie ma rozporządzeń wykonawczych, dlatego trudno jest pozyskać cele, jeżeli nie wiadomo, jakie będzie źródło finansowania tych celów.
W dalszej części posiedzenia, członkowie komisji udali się do wydziału inwestycji i funduszy europejskich i zapoznali się z zadaniami, jakie wydział realizuje w swoim zakresie i są to:
- przygotowywanie zadań o charakterze inwestycyjnym i remontowym budynków administrowanych przez Starostwo Powiatowe we Wrześni,
-
przeprowadzanie
postępowań o udzielenie zamówienia na rzecz Starostwa Powiatowego
we Wrześni,
W zakresie Funduszy Europejskich:
- pozyskiwanie wszelkiego rodzaju środków zewnętrznych, a w szczególności korzystanie z funduszy europejskich
- rozwój lokalny
Ad. 4.
Następnie przewodniczący komisji przystąpił do omówienia planu pracy komisji na 2015 rok.
W dyskusji przewodniczący komisji zaproponował punkt dotyczący zorganizowania spotkania na temat promowania lokalnych produktów. /apel do sklepów o wyodrębnienie i oznaczenie produktów lokalnych/.
Radny P. Hirschfeld zwrócił uwagę, że należy się zastanowić, czy taki produkt lokalny wogóle jest i co można zrobić, żeby rynek produktów lokalnych się rozwinął.
J. Mazurkiewicz zwrócił uwagę, że w naszym systemie prawnym polskim niestety jest olbrzymia luka, a wręcz prawo polskie uniemożliwia rozwój lokalnego produktu. W przygotowaniu jest taka ustawa, w skrócie nazwana „molową”, czyli: marginalna, ograniczona lokalna produkcja, która ponad rok leży w parlamencie. Brak tej ustawy totalnie ogranicza wszelką działalność. Sprzedawanie przez rolników własnych produktów z domu podlega olbrzymiej karze. Mamy lokalne, miody, owoce, warzywa, ale nie można zrobić i sprzedać lokalnej śliwowicy, kawałka kiełbasy z własnego uboju, bo prawo tego zabrania. Nie udało się rozwinąć rynku gospodarstw agroturystycznych, ponieważ obowiązują przepisy takie, jakby to była luksusowa restauracja. W rezultacie powstały tylko i wyłącznie sale weselne. Wszyscy wiedzą, że trzeba to zmienić, ale z tym jest podobnie, jak z ustawą dotyczącą odnawialnych źródeł energii, kiedy to trwają spory na temat odległości wiatraka od posesji, natomiast za chwilę Polska będzie płacić kary za niewprowadzanie energii odnawialnej i taka sama sytuacja jest z produktem lokalnym. W krajach unii produkty te funkcjonują.
Nowa ustawa o rozwoju lokalnym kierowanym przez społeczność proponuje utworzenie centr, które pozwolą tym małym lokalnym przedsiębiorcom się umiejscowić.
Propozycja jest, żeby takie centrum utworzyć w oficynie w Kołaczkowie, ale dopóki nie będzie kilku ustaw, zwłaszcza o możliwości sprzedaży produktu na własnym rynku, to tego zrobić nie można. Poza tym, w Szwajcarii czy Bawarii, , bardzo łatwo jest uzyskać certyfikat na produkt lokalny, wystarczy posiadać gospodarstwo spełniające wymogi dobrostanu zwierząt.
Józef Szafarek stwierdził, że zarówno w kwestii gospodarstw agroturystycznych działających na terenie powiatu, których na ten moment jest niewiele, jak również w kwestii lokalnego produktu prawo nie jest dostosowane do potrzeb.
Radny P. Hirschfeld przypomniał, że w poprzedniej kadencji, do komisji ochrony środowiska wpływały apele z różnych powiatów, które prosiły o wsparcie jakiś działań. Radny zaproponował, aby wystąpić z takim apelem i poprosić o poparcie inne powiaty.
Członkowie komisji wyrazili zgodę na tego typu działanie.
Członkowie
komisji jednogłośnie 7 głosami „za” przyjęli plan pracy
komisji na 2015 rok, który
stanowi
załącznik
nr 2
do protokołu.
Ad. 5.
W punkcie wolne głosy i wnioski, członkowie komisji dyskutowali na temat bieżącej sytuacji na terenie budowy szpitala powiatowego we Wrześni spółka z o.o.
Ad 6.
W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia, przewodniczący J. Balcerzak zamknął 3 posiedzenie komisji rozwoju lokalnego.
Przewodniczący komisji
/-/Janusz Balcerzak
Protokołowała:
Katarzyna Plucińska
inspektor
Załączniki do protokołu znajdują się w Wydziale Organizacyjnym i Spraw Obywatelskich – Referat Kancelaria Ogólna, Biuro Rady i Zarządu Starostwa Powiatowego we Wrześni, ul. Chopina 10, 62-300 Września, pok. 117.
- wytworzenie informacji:
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Katarzyna Plucińska (05/02/2015 12:17:30)
- zaakceptowanie treści informacji: Katarzyna Plucińska (05/02/2015 12:33:15)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Katarzyna Plucińska (05/02/2015 12:33:15)