Uchwała nr 275/XLIII/2010
Rady Powiatu we Wrześni
z dnia 21 października 2010 roku
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Wrzesińskiemu lub jego jednostkom podległym oraz wskazania organu do tego uprawionego
Na podstawie art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zmianami), Rada Powiatu we Wrześni uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Wrzesińskiemu lub jego jednostkom podległym oraz wskazuje organ do tego uprawniony.
§ 2. Ilekroć w uchwale mowa jest o:
-
należności pieniężnej – należy przez to rozumieć należność główną, odsetki za zwłokę i inne należności uboczne;
-
dłużniku - należy przez to rozumieć osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,
-
wierzycielu – należy przez to rozumieć Powiat Wrzesiński.
§ 3. Umorzenie, odroczenie lub rozkładanie na raty spłaty należności dokonywane na wniosek przedsiębiorcy ma charakter pomocy de minimis i następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 ze zm.) i rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE L 379 s.5 z dnia 28.12.2006 r.).
§ 4. 1. Należność może zostać umorzona w całości lub w części w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym w szczególności jeżeli:
-
osoba fizyczna – zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których wartość nie przekracza kwoty 6 000,00 zł;
-
osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
-
nie można ustalić dłużnika lub miejsca jego pobytu,
-
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w toku postępowania mającego na celu dochodzenie należności nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
-
ściągnięcie należności zagraża istotnym interesom dłużnika, zwłaszcza egzystencji jego lub jego rodziny,
-
Umorzenie należności może nastąpić z urzędu lub na wniosek dłużnika z zastrzeżeniem ust. 3.
-
Umorzenie należności z przyczyn określonych w ust. 1 pkt. 5 może nastąpić wyłącznie na wniosek dłużnika.
§ 5. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty dłużnik składa wierzycielowi wraz z dowodami na jego poparcie.
-
W przypadku stwierdzenia, że dłużnik nie załączył dowodów lub, że przedłożone dowody są niewystarczające do stwierdzenia zaistnienia przesłanek do umorzenia, odroczenia lub rozłożenia należności na raty, organ uprawniony wzywa dłużnika do uzupełnienia braków wniosku, wyznaczając w tym celu termin 30 dni.
-
Nie uzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje jego pozostawienie bez rozpatrzenia.
§ 6. 1. Umorzenie należności w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
-
Spłata należności może być, na pisemny wniosek dłużnika, odroczona lub rozkładana na raty, jeżeli jest to uzasadnione ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.
-
Okres odroczenia terminu płatności nie może przekroczyć jednego roku, a okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy.
§ 7. 1. Od należności, której spłatę rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek od momentu wyrażenia zgody na rozłożenie na raty do momentu zapłaty ostatniej raty.
-
Od należności, której termin płatności odroczono nie pobiera się odsetek do upływu odroczonego terminu płatności.
§ 8. 1. Jeżeli dłużnik:
-
nie spłaci należności w odroczonym terminie – należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami liczonymi od pierwotnego dnia wymagalności.
-
nie spłaci którejkolwiek z rat – pozostała do zapłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami liczonymi od pierwotnego dnia wymagalności.
§ 9. 1. Organami uprawnionymi do umorzenia, odroczenia lub rozkładania spłaty należności na raty są:
-
Kierownicy podległych jednostek organizacyjnych w zakresie należności przysługującym tym jednostkom do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązujące w roku podjęcia decyzji o udzieleniu ulgi.
-
Zarząd Powiatu we Wrześni w zakresie należności przekraczających kwotę, o której mowa w ust. 1 oraz należności przysługujących Powiatowi.
§ 10. Umarzanie należności, odraczanie lub rozkładanie spłaty należności na raty następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego w formie pisemnej.
§ 11. 1. Kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych składają Zarządowi sprawozdania dotyczące umorzonych należności oraz odroczonych terminów zapłaty i rozłożenia zapłaty na raty za okres roku kalendarzowego.
-
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 składane jest wg stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego – w terminie 30 dni od dnia zakończenia okresu sprawozdawczego.
§ 12. Zarząd przedstawia Radzie Powiatu zbiorczą informację dotyczącą umorzonych należności oraz odroczonych terminów zapłaty i spłaty należności w ratach wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu za dany rok, w terminie prezentowania samego sprawozdania z wykonania budżetu.
§ 13. Traci moc Uchwała Nr 150/XXV/2000 Rady Powiatu we Wrześni z dnia 6 grudnia 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności powiatowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy „Ordynacja podatkowa” oraz udzielenie innych ulg w spłaceniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych.
§ 14. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu we Wrześni.
§ 15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu
(-) Grzegorz Kaźmierczak
- wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (26/11/2010 13:59:30)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (26/11/2010 13:59:55)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (26/11/2010 13:59:55)