AAA|rss
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Rada Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady Powiatu we Wrześni » Protokoły z Sesji Rady 2014 (V kadencja)

Protokół nr II/2014
 

PROTOKÓŁ NR II/2014

z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni

w dniu 8 grudnia 2014 roku


Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godzinie 16:00 otworzył II sesję Rady Powiatu we Wrześni, powitał radnych, starostę, pracowników starostwa, przedstawicieli jednostek organizacyjnych powiatu, a także zaproszonych gości.

Przewodniczący stwierdził, że w obradach bierze udział 18 radnych, co wobec ustawowego składu Rady stanowi quorum do podejmowania prawomocnych decyzji.

Nieobecna radna Teresa Waszak.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z  I sesji został sporządzony i wyłożony do wglądu w biurze Rady i dodał, że od tej sesji protokół nie będzie poddawany głosowaniu, ponieważ zapis w Statucie mówi, że jeżeli nikt z radnych nie wniesie żadnych uwag na 5 dni przed sesją, wówczas protokół uważa się za przyjęty.

Przewodniczący dodał, że nikt z radnych nie zgłosił uwag do treści zawartych w protokole
z I sesji.


Przewodniczący Rady poinformował, że radni otrzymali porządek obrad i zwrócił się z zapytaniem, czy ktoś z radnych proponuje zmianę do porządku.

O głos poprosiła radna M. Taciak mówiąc, że radni otrzymali projekt uchwały w sprawie wyboru przewodniczących komisji Rady Powiatu we Wrześni w V kadencji, tymczasem w porządku obrad nie ma projektu uchwały o takiej treści.

Przewodniczący Rady poinformował, że w związku z tą kwestią, proponuje rozszerzyć punkt 6 b) i wywołać uchwałę dotyczącą wyboru przewodniczących wszystkich komisji stałych Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie rozszerzony porządek obrad.


Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła zmianę w porządku obrad.


Porządek obrad po zmianach przedstawiał się następująco:


  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum – punkt zrealizowany.

  2. Przyjęcie protokołu z I sesji Rady Powiatu – punkt zrealizowany.


  1. Przedstawienie porządku obrad.

  2. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  3. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i  z wykonania uchwał podjętych na I sesji.

  4. Podjęcie uchwał:

  1. w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji,

  2. w sprawie wyboru przewodniczących komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji,

  3. rozpatrzenia skargi na działanie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni,

  4. zmiany uchwały budżetowej powiatu wrzesińskiego na 2014 rok.


7. Interpelacje i zapytania radnych.

8. Wolne głosy i wnioski.

9. Zamknięcie obrad.


Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu 4.


Ad. 4. Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.


Przewodniczący Rady odczytał pismo, które wpłynęło do biura Rady od pani Teresy Waszak, w którym informuje, że w związku z wyborem na Wójta Gminy Kołaczkowo składa rezygnację z mandatu radnej Rady Powiatu we Wrześni.

Pismo stanowi załącznik nr 2 do protokołu.


Ad. 5. Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i  z wykonania uchwał podjętych na I sesji.


Starosta Dionizy Jaśniewicz zapoznał radnych z działalnością Zarządu Powiatu w okresie

międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady podjętych 1 grudnia 2014 r.

Sprawozdanie stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie.

Radni nie podjęli dyskusji, w związku z czym przewodniczący Rady przystąpił do realizacji punktu 6.

Ad. 6.

Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie:


a) w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji.


Przewodniczący Rady odczytał treść projektu uchwały, po czym poddał go pod głosowanie.


Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła UCHWAŁĘ NR 8/II/2014  w sprawie powołania komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji.


Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie:


b) w sprawie wyboru przewodniczących komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji.


O głos poprosił starosta D. Jaśniewicz i zaproponował kandydaturę radnej Marii Taciak na funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Starosta zaznaczył, że radna M. Taciak jest osobą, która od wielu lat jest związana z samorządem, ma ogromne doświadczenie, kierowała pracami Komisji Rewizyjnej przez dwie kolejne kadencje i wykazała się dużą starannością, która została również dostrzeżona przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Radna M. Taciak wyraziła zgodę na przyjęcie funkcji przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. W głosowaniu nad wyborem przewodniczącego Komisji Rewizyjnej uczestniczyło 18 radnych. Na kandydata oddano 17 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.


Przewodniczący Rady stwierdził wybór radnej Marii Taciak na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej.


Przewodniczący Rady przystąpił do dokonania wyboru przewodniczącego Komisji Budżetowo – Finansowej otwierając listę kandydatów.

Radny W. Grzegorek zaproponował kandydaturę radnego Józefa Szafarka mówiąc, że w ostatniej kadencji radny pełnił tę funkcję i wywiązywał się z niej bardzo dobrze, dlatego też uważa, że w tej kadencji również będzie świetnym przewodniczącym.

Radny J. Szafarek wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko przewodniczącego komisji.

Innych kandydatur nie zgłoszono.


W głosowaniu nad wyborem przewodniczącego Komisji Budżetowo - Finansowej uczestniczyło 18 radnych. Na kandydata oddano 17 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.


Przewodniczący Rady stwierdził wybór radnego Józefa Szafarka na przewodniczącego Komisji Budżetowo - Finansowej.


Przewodniczący Rady przystąpił do dokonania wyboru przewodniczącego Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej otwierając listę kandydatów.

Radny P. Kuczora zaproponował kandydaturę radnej H. Waligóry.

Radna wyraziła zgodę na kandydowanie na stanowisko przewodniczącego komisji.

Innych kandydatur nie zgłoszono.


W głosowaniu nad wyborem przewodniczącego Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej uczestniczyło 18 radnych. Na kandydata oddano 17 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.


Przewodniczący Rady stwierdził wybór radnej Henryki Waligóry na przewodniczącą Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.


Przewodniczący Rady przystąpił do dokonania wyboru przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki otwierając listę kandydatów.

Radny R. Zięty zaproponował na to stanowisko radnego S. Tomczaka, który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji, jest dyrektorem Gimnazjum nr 2 we Wrześni, członkiem Zarządu Klubu Sportowego „Krispol”. Radny dodał, że poprzez swoje doświadczenie jest odpowiednim kandydatem do pełnienia tej funkcji.

Radny S. Tomczak wyraził zgodę na kandydowanie.

Innych kandydatur nie zgłoszono.


W głosowaniu nad wyborem przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki uczestniczyło 18 radnych. Na kandydata oddano 17 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.


Przewodniczący Rady stwierdził wybór radnego Stefana Tomczaka na przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.


Przewodniczący Rady przystąpił do dokonania wyboru przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa otwierając listę kandydatów.

Radny P. Guzik zaproponował na to stanowisko radnego B. Kruka wieloletniego radnego, który w poprzednich kadencjach uczestniczył w pracach tej komisji.

Radny B. Kruk wyraził zgodę na kandydowanie.

Innych kandydatur nie zgłoszono.


W głosowaniu nad wyborem przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa uczestniczyło 18 radnych. Na kandydata oddano 17 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.


Przewodniczący Rady stwierdził wybór radnego Bogdana Kruka na przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa.


Przewodniczący Rady przystąpił do dokonania wyboru przewodniczącego Komisji Rozwoju Lokalnego otwierając listę kandydatów.

Radny W. Bartkowiak zaproponował, aby funkcję tę pełnił radny J. Balcerzak.

Radny J. Balcerzak wyraził zgodę na kandydowanie.

Innych kandydatur nie zgłoszono.


W głosowaniu nad wyborem przewodniczącego Komisji Rozwoju Lokalnego uczestniczyło 18 radnych. Na kandydata oddano 17 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.


Przewodniczący Rady stwierdził wybór radnego Janusza Balcerzaka na przewodniczącego Komisji Rozwoju Lokalnego.


Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.


Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła UCHWAŁĘ NR 9/II/2014  w sprawie wyboru przewodniczących komisji stałych Rady Powiatu we Wrześni V kadencji.


Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie:


c) rozpatrzenia skargi na działanie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.


Przewodniczący Rady poinformował, że pismem z dnia 31 października 2014 roku, w trybie nadzoru Wojewoda Wielkopolski unieważnił uchwałę nr 276/XLIV/2014 podjętą przez Radę Powiatu w dniu 29 września 2014 r., po czym poprosił starostę D. Jaśniewicza o zabranie głosu. O wyjaśnienie zaistniałej sytuacji starosta zwrócił się do B. Nowackiej sekretarza powiatu.

Pani sekretarz przypomniała, że zgodnie z zapisami w Statucie Powiatu Wrzesińskiego, skargę przeanalizowała Komisja Rewizyjna, która zbadała wszystkie kwestie, które miały wyjaśnić okoliczności złożonej skargi. Rada Powiatu podjęła uchwałę 29 września 2014 roku, stwierdzającą bezzasadność skargi, ponieważ nie nastąpiły żadne uchybienia dotyczące złamania procedur przez dyrektora PCPR. Zgodnie z art. 238 § 1 k.p.a., który jest cytowany w rozstrzygnięciu nadzorczym jest obowiązek dostarczenia wraz z uchwałą uzasadnienia. Wojewoda w trybie nadzorczym nie wezwał do uzupełnienia, czyli przesłania uzasadnienia do skargi, a stwierdził nieważność uchwały. Oznacza to, że tej uchwały nie ma w obrocie prawnym, wobec tego z powodów nie merytorycznych, bo nie zaszła żadna okoliczność, która kazałaby rozpatrzyć merytorycznie tę sprawę jeszcze raz, tylko z powodu uchybienia formalnego, które niestety zaskutkowało uchyleniem uchwały, zasadne jest podjęcie tej uchwały.

Po wyjaśnieniach pani sekretarz, o głos poprosiła radna M. Taciak mówiąc, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem do projektu uchwały nie dopatrzyła się, iż wskazano tam organ właściwy do jej rozpatrzenia. Uzasadnienie zawiera tylko i wyłącznie delegację do Komisji Rewizyjnej. Radna zwracając się do radcy prawnego mec. J. Sławskiego pytała, czy nie należałoby w końcowym brzmieniu tego uzasadnienia zawrzeć jednak zdanie, że „Rada Powiatu biorąc pod uwagę przywołane okoliczności stwierdza bezzasadność skargi”. Radna zaznaczyła, że w uzasadnieniu powinien znaleźć się termin, który będzie korespondował z art. 229 ust. 4 Kpa, że to Rada Powiatu jest właściwym organem do rozpatrzenia skargi. Radna M. Taciak dodała, że zgadza się w pełni, że to uzasadnienie odpowiada stanowi faktycznemu, z uwagi na to, że pracowała w Komisji Rewizyjnej i jej członkowie bardzo skrupulatny przeanalizowali cały przebieg postępowania, biorąc pod uwagę przede wszystkim zarzuty skarżącej, jednak niemniej powinno ono jakby zamykać się takim zdaniem, że to Rada Powiatu w oparciu o ten ustalony stan faktyczny stwierdziła jak w sentencji.

Mec. J. Sławski wyjaśnił, że rozstrzygnięcie uchwały jest jednoznaczne i jeżeli chodzi o treść sentencji uchwały, to nie budzi ona żadnych wątpliwości i wskazanie w ostatnim zdaniu, zamiast Komisji Rewizyjnej faktu, że to Rady Powiatu nie stwierdziła nieprawidłowości byłoby jednoznacznie wskazujące na podmiot. Ostatecznie ustalono, aby w ostatnim zdaniu uzasadnienia zastąpić słowa Komisja Rewizyjna słowami „Rada Powiatu”.

Przewodniczący Rady zwrócił się do mecenasa, z zapytaniem, czy zmiana treści uzasadnienia wymaga przegłosowania.

Mecenas J. Sławski wyjaśnił, że potraktowałby to, jako poprawkę porządkową, ponieważ sentencja samego rozstrzygnięcia jest jednoznaczna i wiadomo, jaki podmiot to rozstrzygnięcie podejmuje.

Z uwagi na brak dalszych głosów w dyskusji, przewodniczący Rady poprosił radnych o zmianę zapisu w ostatnim zdaniu uzasadnienia do projektu uchwały, po czym zamknął dyskusję i przystąpił do procedury głosowania.


Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła UCHWAŁĘ NR 10/II/2014  w sprawie rozpatrzenia skargi na działanie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrześni.


Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie:


  1. zmiany uchwały budżetowej powiatu wrzesińskiego na 2014 rok.


Starosta D. Jaśniewicz w imieniu Zarządu Powiatu zgłosił autopoprawkę do w. wym. projektu uchwały, po czym poprosił skarbnika powiatu o jej uzasadnienie.


B. Walkowiak poinformowała, że autopoprawka nie wnosi zmian ani w planie dochodów, ani w planie wydatków, jest to przeniesienie środków między działami:

- kwotę 2.000,- zł z działu 020 – Leśnictwo, rozdział 02002 – Nadzór nad gospodarką leśną przenosi się do działu 010 – Rolnictwo i łowiectwo, rozdział 01042 – Wyłączenie z gruntów rolnych. Środki te zostaną przeznaczone na wykonanie operatu szacunkowego w celu poznania wartości nieruchomości, której właścicielem jest VW Poznań. Jest to obszar ok. 220 ha, który do dnia rozpoczęcia budowy był gruntem rolniczym. W dniu rozpoczęcia budowy funkcja terenu zmieniła się w produkcyjny, a inwestor został zobowiązany do zapłacenia należności i opłat z uwagi na fakt wyłączenia gruntów rolnych z produkcji. Aby powiat mógł obliczyć wysokość należności musi znać jej wartość rynkową;

- kwotę 3.500,- zł z działu 921 – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, rozdział 92195 – Pozostała działalność przenosi się do działu 750 – Administracja publiczna, rozdział 75075 – Promocja i jednostek samorządu terytorialnego. Środki zostaną przeznaczone na zakup materiałów promocyjnych.

Następnie pani skarbnik uzasadniła zmiany w budżecie powiatu mówiąc, że dochody budżetowe zmniejsza się z tytułu:

1) o kwotę 10.000,00 zł została zwiększona część oświatowa subwencji ogólnej z przeznaczeniem na dofinansowanie wyposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,

2) o kwotę 32.344,00 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań szkolnych i pozaszkolnych w związku ze wzrostem liczby uczniów w stosunku do danych przyjętych przy naliczaniu algorytmu tej części subwencji,

3) o kwotę 18.736,00 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów wypłat odpraw dla nauczycieli zwalnianych lub przechodzących na emeryturę nie zostaną przekazane jednostkom oświatowym, gdyż realizację ww. zadań zabezpieczono już ze środków własnych powiatu. Pani skarbnik zaznaczyła, że środki te trafią do rezerwy ogólnej, ponieważ w ciągu roku jednostki miały zwiększone swoje plany.

4) 7.100,00zł ze zwiększonego planu dotacji celowych na 2014 rok w rozdziale 70005 § 2110, która zostanie przeznaczona na wydatki związane z gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa,

5) 16.000,00zł z dotacji otrzymanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pojazdy wycofane z eksploatacji, która zostanie przeznaczona na zwiększenie rezerwy ogólnej w 2014 roku,

6) 36.000,00zł ze zwiększonych środków Funduszu Pracy, która zostanie przeznaczona na koszty nagród i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników Powiatowego Urzędu Pracy we Wrześni,

7) 599,00zł ze zwiększonych wpływów Domu Pomocy Społecznej we Wrześni, która zostanie przeznaczona się na paczki świąteczne dla mieszkańców i koszty usług pogrzebowych.

Kończąc pani skarbnik dodała, że zarządzeniem wojewody wielkopolskiego zmniejszy się plan dotacji celowych na 2014 rok o kwotę 348.242,00zł na zadanie pn. „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2919P w m. Grabowo Królewskie”.

Przewodniczący Rady otworzył dyskusję nad przedstawionym materiałem.

O głos poprosił radny J. Balcerzak zwracając uwagę na zmniejszenie planu dotacji na przebudowę odcinka drogi powiatowej w m. Grabowie Królewskie. Radny pytał, jak planuje się pokryć tę brakującą kwotę, tym bardziej, że przetarg na budowę tej drogi opiewał na kwotę około 798.000,00 zł.

Odpowiadając rademu starosta D. Jaśniewicz wyjaśnił, że pierwotnie zakładano budowę drogi o większym koszcie. W pierwszym rozstrzygnięciu powiat nie uzyskał dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg, stąd powstał nowy projekt przebudowy tej drogi i w momencie, kiedy już został wyłoniony wykonawca i przystąpił do realizacji zadania, z uzyskanych oszczędności Wojewoda przyznał dofinansowanie, które pierwotnie opiewało na pełną kwotę. Starosta zaznaczył, że aby móc to zadanie zrealizować w bieżącym roku, ze względu na rozstrzygnięcie przetargu, powrót do poprzedniej sytuacji był niemożliwy, zadanie zostało zrealizowane w tym zakresie, w jakim zostało przyjęte, natomiast ta kwota, która została przeznaczona na realizację zadania została proporcjonalnie zmniejszona i wróci do budżetu Wojewody. Kończąc starosta dodał, że nie ma tu żadnej niewykorzystanej kwoty, tylko zwrot środków nienależnych w związku z zakresem realizowanej inwestycji.

Z uwagi na brak dalszych zgłoszeń w dyskusji, przewodniczący przystąpił do głosowania autopoprawki do projektu uchwały.


Rada Powiatu w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę w wersji przedstawionej przez Zarząd.

Przewodniczący Rady zarządził głosowanie projektu uchwały wraz z przyjętą autopoprawką Zarządu.


Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących” podjęła UCHWAŁĘ NR 11/II/2014  w sprawie zmiany uchwały budżetowej powiatu wrzesińskiego na 2014 rok.


7. Interpelacje i zapytania radnych.

Przewodniczący Rady poinformował, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja, po czym zapytał radnych, czy chcieliby zająć głos w tym punkcie porządku obrad.

O głos poprosił radny Cz. Borkowski i poinformował, że Spółka Koleje Wielkopolskie wycofała z nowego rozkładu jazdy pociąg odjeżdżający o godz. 15:19 w kierunku Września – Poznań. Radny zaznaczył, że brak tego pociągu w okresie zimowym pozbawia młodzież dojeżdżającą do szkół z terenu powiatu wrzesińskiego powrotu do domu. W nowym rozkładzie jazdy obowiązującym od 14 grudnia 2014 r. pociąg z Wrześni w kierunku Poznania jest o godz. 14:37, a następny o 16:47, co wiąże się z tym, że od godz. 14:37 nie ma żadnego pociągu w kierunku Września - Poznań.

W związku z powyższym radny Cz. Borkowski zwrócił się z prośbą o wystąpienie do Spółki Koleje Wielkopolskie o przywrócenie wycofanego pociągu.

Radny P. Hirschfeld zwrócił się do starosty z pytaniem, czy prawdą jest, że na terenie powiatu wrzesińskiego istnieje skup chorych zwierząt prawdopodobnie przeznaczonych na ubój.

Starosta D. Jaśniewicz poprosił o wyjaśnienie radnego J. Szafarka – Kierownika Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrześni.

Radny J. Szafarek poinformował, że w kwestii, którą poruszył radny p. Hirschfeld został powiadomiony starosta, wójt i burmistrzowie, jak również organy ścigania. Na rynku wrzesińskim pojawiło się niepełnowartościowe mięso pochodzące z niepełnowartościowego bydła. W miesiącu lipcu w wypadku zginął beneficjent ARiMR, pozostawiając numer gospodarstwa, numer i siedzibę stada i ktoś wykorzystał jego nazwisko i ogłosił w Wiadomościach Rolniczych w Pleszewie, że skupują zwierzęta chore, leczone lub z uszkodzonymi kończynami. Kierownik dodał, że takich przypadków w biurze Agencji odnotowano 15. Kupujący podmiot, który podszywał się pod zmarłego beneficjenta wypełniał papiery kupna, wypełniał paszport i podpisywał się nazwiskiem zmarłego. Kupował, czyli rozchodowywał zwierzęta w bazie identyfikacji i rejestracji zwierząt, prowadzonym przez ARMiR. Po zebraniu materiałów dowodowych incydent ten został zgłoszony do organów ścigania, które zgłosiły sprawę do prokuratury we Wrześni. Z uwagi na to, że pierwsze podmioty kupujące, które się pojawiły na rynku obrotu zwierzętami pochodziły z powiatu słupeckiego i kolskiego, w którym to powiecie tych sytuacji było najwięcej, wrzesińska prokuratura skierowała sprawę do prokuratury w Kole. Sprawa została nagłośniona w Wiadomościach Wrzesińskich, Radio Merkury co dwie godziny podaje na ten temat informacje, w piątek przyjechała TV Poznań, która nagrała materiał będący ostrzeżeniem dla rolników i wskazaniem, żeby odnotowywali numery rejestracyjne samochodów, które przyjeżdżają po bydło niepełnowartościowe, żeby legitymowali osoby odbierające chore zwierzęta. W sprawę został włączony Powiatowy, Wojewódzki i Krajowy Lekarz Weterynarii. Kierownik dodał, że trudno w tym momencie powiedzieć, że to mięso trafia na rynek konsumencki w powiecie wrzesińskim, nie wiadomo, gdzie ono trafia i do jakich celów. Kończąc swoją wypowiedź J. Szafarek zaznaczył, że zadaniem ARMiR jest monitorowanie obrotu zwierzętami, żeby nie dopuścić do wprowadzenia na rynek mięsa niepełnowartościowego i dodał, że takich przypadków odnotowuje się w kraju coraz więcej.

Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący Rady zamknął punkt 7 i przystąpił do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.

Ad. 8. Wolne głosy i wnioski.

Radna M. Taciak stwierdziła, że ponieważ została wybrana przewodniczącą Komisji Rewizyjnej, a w minionej kadencji do Komisji Rewizyjnej kierowane były skargi i tak naprawdę nie ma wprost, ani w ustawie, ani w statucie zapisu, który jednoznacznie regulowałby kwestię, że to Komisja Rewizyjna przed skierowaniem skargi do rozpatrzenia do organu właściwego, jakim jest Rada Powiatu, winna tę skargę zaopiniować.

W związku z powyższym radna zgłosiła wniosek, aby w Statucie Powiatu Wrzesińskiego dodać punkt, który będzie jednoznacznie określał kompetencje Komisji Rewizyjnej do wyrażania opinii o skargach. Zdaniem radnej taki zapis usankcjonowałby to, co działo się w trybie postępowania w minionej kadencji.

Starosta D. Jaśniewicz zgodził się z wypowiedzią radnej M. Taciak mówiąc, że zapisy w Statucie będą wymagały drobnych korekt, dlatego też w najbliższym czasie zostaną przygotowane propozycje zmian do Statutu Powiatu i między innymi wniosek radnej również zostanie uwzględniony.

Następnie radny J. Balcerzak skierował do przewodniczącego Rady prośbę o spowodowanie, aby na następnej sesji, która ma się odbyć 22 grudnia br. została przedstawiona informacja o przebiegu budowy Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o.

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do przewodniczących komisji stałych
o przygotowanie planów pracy komisji na rok 2015, jak również o dokonanie wyboru wiceprzewodniczących komisji. Ponadto przewodniczący poinformował, że 12 grudnia,
o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbędzie się tzw. debata budżetowa, dotycząca zapoznania się i wyrażenia opinii o przygotowanym przez Zarząd Powiatu projekcie budżetu na 2015 rok, jak również projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2027.

Głos zabrał starosta D. Jaśniewicz mówiąc, że debata budżetowa odbędzie się na 10 dni przed sesją, na której planowane jest podjęcie uchwały dotyczącej budżetu na rok 2015.

Z uwagi na brak dalszych głosów, przewodniczący Rady zamknął punkt 8.



Ad. 9. Zakończenie.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, przewodniczący Rady podziękował wszystkim zebranym za udział w sesji i o godz. 16:50 zamknął II sesję Rady Powiatu we Wrześni.


Na tym protokół zakończono.


Przewodniczący Rady

/-/Grzegorz Kaźmierczak





Protokołowała:

Katarzyna Plucińska

inspektor









Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji:
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Katarzyna Plucińska (16/02/2015 08:39:28)
  • zaakceptowanie treści informacji: Katarzyna Plucińska (16/02/2015 08:52:20)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Katarzyna Plucińska (16/02/2015 08:52:20)
Lista wiadomości
Protokół nr III/2014
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 22.12.2014 roku.
protokół z posiedzenia komisji stałych - debata budżetowa
protokół z posiedzenia komisji stałych - debata budżetowa z dnia 12 grudnia 2014 r.
Protokół nr II/2014
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 08.12.2014 roku.
Protokół nr I/2014
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni w dniu 01.12.2014 roku.