Protokół nr III/10
z posiedzenia Rady Powiatu we Wrześni
z dnia 30.12.2010 r.
Przewodniczący Rady Grzegorz Kaźmierczak o godz. 13:05 otworzył III sesję Rady Powiatu we Wrześni. Powitał radnych, starostę i pracowników, zaproszonych gości przedstawicieli służb i prasy. Przewodniczący stwierdził, że zgodnie z listą obecności w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Ad. 2.
Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z II sesji Rady Powiatu został sporządzony w statutowym terminie i był wyłożony do wglądu w biurze Rady. Dodał, że nikt z radnych nie złożył uwag do protokołu. Następnie poddał pod głosowanie przyjęcie protokółu z II sesji Rady Powiatu.
Protokół z II sesji Rady Powiatu we Wrześni został przyjęty przez radnych – 17 głosami „za”, przy 0 głosów „przeciw” i 0 głosów „wstrzymujących”.
W głosowaniu nie uczestniczyli radni: Bogdan Kruk i Krzysztof Wojciechowski.
Ad.3
Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad:
-
Otwarcie i stwierdzenie quorum.
-
Przyjęcie protokołu z II sesji Rady Powiatu.
-
Przedstawienie porządku obrad.
-
Informacja przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
-
Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady w okresie międzysesyjnym.
-
Podjęcie uchwał w sprawie:
-
wyrażenia zgody na przekazanie majątku ruchomego stanowiącego własność powiatu jako aportu na rzecz „Szpitala Powiatowego we Wrześni” Sp. z o.o. z siedzibą we Wrześni oraz objęcia przez powiat wrzesiński nowo utworzonych udziałów w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego
-
zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2010 rok
-
uchwalenia budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok
- przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem Zarządu
- zapoznanie się z opiniami komisji Rady
- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej
- odczytanie stanowiska Zarządu w sprawie opinii komisji Rady i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej
- dyskusja nad wniesionymi poprawkami
- głosowanie nad wniesionymi poprawkami
- głosowanie projektu uchwały budżetowej wraz z przegłosowanymi poprawkami
-
uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025
- przedstawienie projektu uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 - 2025 wraz z uzasadnieniem Zarządu
- zapoznanie się z opiniami komisji Rady
- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego
- odczytanie stanowiska Zarządu w sprawie opinii komisji Rady i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej
- dyskusja nad wniesionymi poprawkami
- głosowanie nad wniesionymi poprawkami
- głosowanie projektu uchwały wraz z przegłosowanymi poprawkami
7. Interpelacje i zapytania radnych.
8. Wolne głosy i wnioski.
9. Zamknięcie obrad.
Po odczytaniu porządku obrad przewodniczący Rady zapytał czy któryś z radnych chciałby wprowadzić zmiany do przedstawionego porządku. Radni nie zaproponowali żadnych zmian.
Na salę obrad przybył radny Krzysztof Wojciechowski zwiększając do 18 liczbę radnych biorących udział w posiedzeniu.
Ad. 4.
Przewodniczący Rady przedstawił informacje o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym, które stanowią załącznik nr 2 do protokołu.
Ad. 5.
Sprawozdanie przewodniczącego Zarządu o pracach Zarządu w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawił starosta Dionizy Jaśniewicz. Stanowi ono załącznik nr 3 do protokołu.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z pytaniem czy ktoś chciałby zabrać głos w sprawie informacji dotyczących prac Zarządu. Radni nie podjęli dyskusji. Następnie przewodniczący przystąpił do realizacji punktu dotyczącego podjęcia projektów uchwał.
Ad. 6.
Przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie majątku ruchomego stanowiącego własność powiatu jako aportu na rzecz „Szpitala Powiatowego we Wrześni” Sp. z o.o. z siedzibą we Wrześni oraz objęcia przez powiat wrzesiński nowo utworzonych udziałów w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego
Przewodniczący Rady poprosił Jana Sznurę – naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Ochrony Zdrowia o uzasadnienie ww. uchwały.
Jan Sznura uzasadniał, że podjęcie uchwały jest konsekwencją uzyskania dotacji z Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Miasta i Gminy Września, w ramach których powiat został zobowiązany do zakupu sprzętu, aparatury medycznej i karetki transportowej oraz narzędzi chirurgicznych dla szpitala we Wrześni jako aportu na podwyższenie kapitału zakładowego jako jedyny wspólnik spółki.
W otwartej przez przewodniczącego Rady dyskusji głos zajęła radna Maria Taciak pytając o różnice między przedstawionym projektem uchwały a jego poprzednią wersją.
Jan Sznura poinformował zebranych, że projekty nie różnią się w zakresie treści. Projekt uchwały przedstawiony na sesji został uzupełniony o kwoty pieniężne, których w momencie jego opracowywania nie można było jeszcze umieścić.
Radni nie podjęli dalszej dyskusji w sprawie projektu uchwały w związku z czym przewodniczący Rady zakończył temat i przystąpił do głosowania.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych – 18 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” podjęła uchwałę nr 18/III/10 w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie majątku ruchomego stanowiącego własność powiatu jako aportu na rzecz „Szpitala Powiatowego we Wrześni” Sp. z o.o. z siedzibą we Wrześni oraz objęcia przez powiat wrzesiński nowo utworzonych udziałów w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2010 rok.
Przewodniczący poprosił o zabranie głosu starostę wrzesińskiego, który z kolei zwrócił się do skarbnika Beaty Walkowiak z prośbą o przedstawienie autopoprawki Zarządu Powiatu do wyżej wymienianego projektu uchwały. Autopoprawka stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Następnie przewodniczący otworzył dyskusję nad przedstawioną autopoprawką do projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2010 rok. Głos zabrał radny Krzysztof Wojciechowski, który podkreślił na wstępie, że jego wypowiedź odnosi się do całości projektu uchwały budżetowej na 2011 rok. Zapytał czy został już zaciągnięty kredyt długoterminowy, który podjęto uchwałą na sesji październikowej, i czy w miesiącach – listopad i grudzień – wpłynęły środki ze sprzedaży nieruchomości.
Przewodniczący Rady poprosił starostę o udzielenie odpowiedzi na pytania radnego. Dionizy Jaśniewicz podkreślił, że kredyt został uruchomiony i przejdzie prawdopodobnie jako wolne środki do budżetu powiatu na 2011 rok. W miesiącu – grudzień – nie doszło natomiast do sprzedaży nieruchomości.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedyskutowaną autopoprawkę Zarządu Powiatu.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych - 18 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę do uchwały Rady Powiatu we Wrześni z dnia 30 grudnia 2010 roku w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2010 rok
Następnie przewodniczący Rady przystąpił do procedury głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2010 rok wraz z przyjętą autopoprawką Zarządu Powiatu.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 18 radnych - 18 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła uchwałę 19/III/10 w sprawie zmiany budżetu powiatu wrzesińskiego na 2010 rok
Po zakończeniu głosowania przewodniczący Rady przystąpił do rozpatrzenia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu powiatu wrzesińskiego na rok 2011
Przewodniczący Rady poprosił starostę o przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem.
Starosta Dionizy Jaśniewicz rozpoczął od przedstawienia ogólnej charakterystyki projektu budżetu powiatu na 2011 rok. Podkreślił, że został on opracowany na podstawie: pisma otrzymanego od ministra finansów o rocznych, planowanych kwotach poszczególnych części subwencji ogólnej i planowanej kwocie dochodu z tytułu udziału w wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz informacji od wojewody wielkopolskiego o kwotach dotacji celowych na zadania wykonywane przez samorząd. Dochody własne zostały zaplanowane na poziomie wykonania dochodów w 2010 roku, w łącznej kwocie 62.094.870,00zł, z tego dochody bieżące 55.224.066,00zł i dochody majątkowe 6.870.804,00zł.Wydatki zaplanowano w kwocie 66.304.400,00zł w tym wydatki bieżące w kwocie 54.521.917,00zł i wydatki majątkowe w kwocie 11.782.483,00zł. Mimo ograniczeń wprowadzonych przez ustawę o finansach samorządowych budżet powiatu wrzesińskiego jest dość „optymistyczny” pod kątem zaplanowanych wydatków majątkowych. Starosta podkreślił ponadto, że zabezpieczone zostały wydatki na zadania nałożone na powiat realizowane w oparciu o istniejącą sieć jednostek organizacyjnych. Wynagrodzenia skalkulowano na poziomie kwot zaplanowanych w uchwale budżetowej na 2010 rok pomniejszonym o odprawy rentowo – emerytalne i nagrody jubileuszowe z uwzględnieniem wzrostu wynagrodzeń (od września wzrost płac dla nauczycieli). Wydatki pozapłacowe zabezpieczają tzw. „sztywne” wydatki związane z opłatami, usługami i bieżącym funkcjonowaniem jednostek. W planie wydatków uwzględniono również dokształcanie nauczycieli w wysokości 1% planowanych wynagrodzeń. W rezerwie celowej zaplanowano wydatki na nagrody jubileuszowe, odprawy rentowo - emerytalne, koszty awansu zawodowego, środki na nauczanie indywidualne, remonty i nagrody starosty. Środki zaplanowane na realizację wydatków majątkowych zostaną pokryte pozyskanymi środkami zewnętrznymi. Powiat wrzesiński zabezpieczy wkład własny kredytem długoterminowym. W podsumowaniu tej części wypowiedzi starosta podkreślił, że budżet powiatu zabezpiecza wszystkie niezbędne środki do realizacji zadań statutowych, a dochody zostały zaplanowane realnie. W 2011 roku będą realizowane następujące inwestycje:
-
przebudowa drogi powiatowej Kozubiec - Sarnice - Czeszewo – Orzechowo
-
przebudowa i rozbudowa odcinka Tarnowa – Spławie – Nowa Wieś Podgórna drogi powiatowej nr 2904 Pyzdry – Nowa Wieś Podgórna (2010 – 2011 rok)
-
remont drogi powiatowej nr 4181P na odcinku od granicy powiatu jarocińskiego w Rudzie Komorskiej do drogi wojewódzkiej nr 422
-
końcowa modernizacja budynku Starostwa Powiatowego
-
termomodernizacja budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
-
budowa hali i wiaty magazynowej z przebudową budynku warsztatowego do ćwiczeń budowlano - instalatorskich przy PCEZ we Wrześni
-
termomodernizacja kompleksu budynków Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (85% dofinansowania z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska), Domu Pomocy Społecznej i Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej
W podsumowaniu starosta Dioznizy Jaśniewicz podkreślił, że głównym źródłem poprawy sytuacji finansowej powiatu wrzesińskiego będzie sprzedaż nieruchomości, co jest niezwykle ważne w ramach przyszłych inwestycyjnych działań w powiecie. Dodał, że zadłużenie powiatu jest porównywalne do sytuacji, w jakiej znajdują się inne samorządy. Zaznaczył też, że polityka Rady powinna zmierzać w kierunku budowania takiej sytuacji finansowej w powiecie, w ramach której inwestycje będą realizowane z pozyskiwanych środków zewnętrznych.
Następnie starosta zgłosił autopoprawkę do projektu budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok, którą przedstawiła skarbnik Beata Walkowiak. Skarbnik podkreśliła, że autopoprawka została opracowana po zapoznaniu się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej z uwzględnieniem konieczności zwiększenia dochodów w ramach realizacji projektów: „Moja przyszłość w moich rękach” (48.430,00zł) i „Certyfikat na Twoje umiejętności zawodowe” (211.235,00zł) oraz przedsięwzięcia „Termomodernizacja budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni” (126.650,00zł). Autopoprawka do projektu budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
W trakcie wypowiedzi starosty na salę wszedł radny Bogdan Kruk zwiększając tym samym do 19 liczbę radnych uczestniczących w sesji.
Przewodniczący Rady zwrócił się do przewodniczących poszczególnych komisji stałych Rady Powiatu z prośbą o zapoznanie zebranych z opiniami komisji na temat projektu budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025.
Opinie komisji odczytali kolejno:
-
radna Henryka Waligóra – przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej – załącznik nr 6 do protokołu
-
radny Marek Przyjemski – przewodniczący Komisji Rozwoju Lokalnego – załącznik nr 7 do protokołu
-
radny Janusz Balcerzak – przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa – załącznik nr 8 do protokołu
-
radny Stefan Tomczak – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki – załącznik nr 9 do protokołu
-
Józef Szafarek – przewodniczący Komisji Budżetowo – Finansowej – załącznik nr 10 do protokołu
Józef Szafarek – przewodniczący Komisji Budżetowo – Finansowej docenił założenia starosty wrzesińskiego i Zarządu Powiatu, którzy zamierzają przeprowadzać inwestycje w powiecie również po 2012 roku. Dodał, że w dalszym ciągu należy dążyć do pozyskiwania środków zewnętrznych w ramach programu na lata 2007 – 2013, gdyż istnieje możliwość jego przedłużenia o kolejne dwa lata. Komisja Budżetowo – Finansowa stwierdziła, że dochody własne powiatu zostały zaplanowane na poziomie przewidywalnego wykonania 2010 roku.
Przewodniczący Rady poprosił swojego zastępcę radnego Andrzeja Szablikowskiego o zapoznanie radnych z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej na 2011 rok stanowiącą załącznik nr 11 do protokołu.
Następnie przewodniczący Rady uznał, że odczytanie stanowiska Zarządu w sprawie opinii komisji Rady i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w związku z ich wcześniejszym odczytaniem stało się bezprzedmiotowe.
Radny Krzysztof Wojciechowski zabrał głos w kwestii budżetu powiatu nawiązując do projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej w zakresie obejmującym 2011 rok. Zapytał o wysokość zadłużenia powiatu – stan na koniec 2010 roku: czy wynosi ono 9.981.000,00zł jak podawano w styczniu 2010 roku czy 15.881.000,00zł jak podano w projekcie na 2011 rok. Radny przytoczył również pkt. 7 załącznika nr 2 do projektu uchwały w sprawie uchwalenia WPF: „(...) konieczne jest ograniczenie wydatków bieżących o około 2,5%. Bez tego ograniczenia, ze względu na istniejące źródła dochodów i ich przewidywalną wysokość – brak jest środków na finansowanie istniejących jednostek organizacyjnych w obecnym kształcie. Założono zatem zmniejszenie wydatków w roku 2011 jako konieczne do zapewnienia dalszego funkcjonowania powiatu i jego jednostek organizacyjnych oraz spłatę zaciągniętych zobowiązań”. W związku z przywołanym zapisem radny zapytał o oszczędności, które planuje się wprowadzić zmniejszając jednocześnie wydatki, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie powiatu i jego jednostek organizacyjnych.
Przewodniczący Rady poprosił starostę o udzielenie odpowiedzi na pytania radnego.
Starosta zaznaczył, że wielkość zadłużenia powiatu zmienia się w ciągu roku wraz z realizacją zadań. Na koniec 2010 roku zadłużenie przekroczyło kwotę 15.000.000,00zł, przy czym dotyczy ono kredytów już zaciągniętych, ale jeszcze „nieskonsumowanych”. Powiat jest w posiadaniu obszernego majątku (około 8.000.000,00zł), który nie został sprzedany w latach ubiegłych, a stanowi ważne źródło środków finansowych z przeznaczeniem na realizację zadań lub zmniejszanie zobowiązań kredytowych. Starosta podkreślił ponownie, że zadłużenie powiatu jest porównywalne do sytuacji, w jakiej znajdują się inne samorządy powiatowe. Nie istnieje również zagrożenie dla finansów powiatu związane z obciążeniem wynikającym z realizacji przedsięwzięcia publicznego – budowy Szpitala Powiatowego we Wrześni.
Odpowiadając na drugie pytanie starosta zapewnił, że na styczniowej sesji Rady Powiatu zostaną przedstawione propozycje zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego, a w dalszej kolejności również i innych jednostek powiatowych, których wprowadzenie stanowić będzie główne źródło oszczędności w powiecie.
Radny Krzysztof Wojciechowski zaznaczył, że nie kwestionuje poziomu zadłużenia powiatu, a jedynie dąży do potwierdzenia jego wysokości. Powołując się na opinie RIO, która wykazała, że w latach 2009 – 2010 powiat nie wykonał dochodów z tytułu sprzedaży nieruchomości, sugerował możliwość ponownego zaistnienia takiej sytuacji. W związku z tym zapytał czy planuje się podejmowanie aktywnych działań w celu sprzedaży mienia powiatowego. Radny zauważył również, że ze względu na trudną sytuację finansów w państwie i w NFZ – brak dopłat do zabiegów wykonanych ponad limit – odnośnie budowy szpitala należy zachować daleko idącą ostrożność.
W odpowiedzi starosta zaznaczył, że sprzedaż nieruchomości jest jednym z kluczowych zadań powiatu. Sytuacja w powiecie nie zmusza do podejmowania gwałtownych działań w tym zakresie, gdyż szybka sprzedaż nie przynosi oczekiwanych korzyści. W kwestii budowy szpitala starosta podkreślił, że celem inwestycji jest doprowadzenie do powstania nowoczesnej placówki o rozszerzonej ofercie świadczonych usług. Strategia spółki zakłada świadczenie zakresu usług szpitalnych i lecznictwa zamkniętego, jak również usług w ramach poradnictwa specjalistycznego, co nastąpi już w 2011 roku. W związku z wprowadzeniem tych zmian ulegnie poprawie sytuacja finansowa spółki.
Następnie głos zabrał Józef Szafarek, który zauważył, że należy zastanowić się nad ilością wykonywanych usług w szpitalu – czy w sytuacji przekroczenia limitu powinno się kierować chorych do innych placówek w kraju czy mimo wszystko przeprowadzać zabiegi we Wrześni.
Zmieniając temat radny Bogdan Kruk zapytał czy Zarząd Powiatu zamierza sprzedać gospodarstwo rolne w Bierzglinku.
Starosta zaznaczył, że dokonuje się obecnie wyceny majątku. Decyzję o ewentualnej sprzedaży gospodarstwa podejmie wyłącznie Wysoka Rada.
Radny Krzysztof Wojciechowski poprosił radną Teresę Waszak o oszacowanie przypuszczalnej wartości gospodarstwa w Bierzglinku.
Radna zaznaczyła, że wartość gospodarstwa jest równa cenie, którą zaproponuje nabywca. Podkreśliła, że gospodarstwo pełni podstawową rolę w przeszkoleniu praktycznym młodzieży technikum rolniczego wyrażając jednocześnie nadzieję, że do sprzedaży mienia nie dojdzie.
Zabierając głos starosta zaznaczył, że majątek w kwocie około 8.000.000,00zł, o którym wspominał wcześniej, dotyczy włącznie nieruchomości objętych uchwałami Rady Powiatu o sprzedaży mienia.
Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przystąpił do głosowania nad autopoprawką do projektu uchwały budżetowej na 2011 rok.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę przedstawioną przez Zarząd Powiatu
Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok wraz z przyjętą autopoprawką.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła uchwałę nr 20/III/10 w sprawie uchwalenia budżetu powiatu wrzesińskiego na 2011 rok
Przewodniczący Rady podziękował wszystkim, którzy opracowywali budżet życząc jednocześnie nowemu Zarządowi Powiatu determinacji i konsekwencji w działaniu. Następnie o godzinie 14:10 ogłosił 10 minut przerwy.
O godzinie 14:25 przewodniczący Rady wznowił obrady. Skład Rady nie uległ zmianie.
Przewodniczący Rady przystąpił do omówienia i przyjęcia projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025.
Na prośbę starosty, którego wskazał przewodniczący Rady, głos zajęła skarbnik Beata Walkowiak omawiając autopoprawkę Zarządu Powiatu do projektu uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej. Autopoprawka stanowi załącznik nr 12 do protokołu. Skarbnik podkreśliła, że wydłużeniu uległ okres realizacji prognozy o kolejne dwa lata – 2024 i 2025 rok. Jest to związane z wprowadzeniem nowego przedsięwzięcia – poręczenia zobowiązania w kwocie 8.000.000,00zł bez odsetek zaciągniętego przez „Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o., które obejmuje lata 2017 – 2025. Zostały dopisane poręczenia dla szpitala oraz zadanie realizowane przez PCEZ w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W związku z opinią RIO, która wskazała, że wykazano nadwyżkę dochodów nad wydatkami w roku 2012 i w latach następnych, dokonano korekty zapisów poprzez wskazanie przeznaczenia nadwyżki wykonanej w poszczególnych latach objętych prognozą na zwiększenie wydatków majątkowych.
Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że opinie komisji stałych Rady Powiatu o projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej są pozytywne. Następnie poprosił wiceprzewodniczącego Rady Andrzeja Szablikowskiego o odczytanie opinii RIO o ww. projekcie, która stanowi załącznik nr 13 do protokołu.
Ponownie głos zabrał Józef Szafarek przewodniczący Komisji Budżetowo – Finansowej, który poinformował radnych, że właściwie do 2018 roku powiat spłaci kredyty. Ponownie zaapelował o podejmowanie aktywnych działań w celu pozyskania środków zewnętrznych.
Przewodniczący Rady zamknął dyskusję i przeszedł do głosowania nad autopoprawką przedstawioną przez Zarząd Powiatu.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła autopoprawkę do Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025
Następnie przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025 wraz z przyjętą autopoprawką.
Rada Powiatu we Wrześni w obecności 19 radnych – 19 głosami „za”, przy O głosów „przeciw” i O głosów „wstrzymujących” przyjęła uchwałę nr 21/III/10 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu wrzesińskiego na lata 2011 – 2025
Ad. 7.
Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że w okresie międzysesyjnym nie wpłynęła żadna interpelacja. Zapytał czy ktoś chciałby zabrać głos w tym punkcie.
Radna Maria Taciak poprosiła starostę wrzesińskiego o udzielenie odpowiedzi w kwestii działań podjętych w ramach interpelacji zgłoszonej 15 grudnia 2010 roku w sprawie basenu „Świat Wodny” Cenos oraz o przedstawienie składu Rady Nadzorczej Szpitala Powiatowego we Wrześni. Poprosiła również o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom powiatu dostępu do dworca PKP we Wrześni we wczesnych godzinach rannych.
Odpowiadając na pierwsze pytanie radnej starosta podkreślił, że zwrócił się z tą sprawą do właściciela basenu i burmistrza UMiG Września. Do spotkania jednak nie doszło. Z ustaleń starosty wynika, że obiekt jest przedmiotem gry rynkowej. Właściciel chce sprzedać nieruchomość za wysoką cenę, natomiast samorząd gminny będzie dążył do uzyskania korzystnych warunków przejęcia tego obiektu. Starosta wyraził również przekonanie, że ostatecznie basen nadal będzie funkcjonował. Dodał, że prowadził rozmowy z szefami samorządów w sprawie przejęcia obiektu. Z powodu obciążeń finansowych we wszystkich samorządach w chwili obecnej nie jest możliwe przeprowadzenie takiej inwestycji.
W sprawie sytuacji panującej na dworcu PKP we Wrześni starosta nawiązał do problemu zgłaszanego przez radną na poprzedniej sesji, a mianowicie odśnieżania parkingu przy dworcu. Po ustaleniach z dyrektorem terenu przy PKP służby powiatu dokonały jednorazowego odśnieżenia parkingu, a właściciel zobowiązał się zadbać o utrzymanie tego stanu. Starosta zagwarantował również, że wyegzekwuje od zarządcy obiektu możliwość dostępu użytkowników do dworca przez całą dobę.
Skład Rady Nadzorczej szpitala został w dniu 30 grudnia 2010 roku zmieniony uchwałą o odwołaniu członka – Pawła Sztwiertni. Przewodniczącym rady został Adam Jasinski, wiceprzewodniczącą Daniela Jackowska, a sekretarzem Zarządu Dariusz Jurewicz.
Następnie głos zabrała radna Teresa Waszak zwracając uwagę na sytuację cieków wodnych w powiecie. Zaapelowała w imieniu zalewanych mieszkańców powiatu, by w opracowywanym pozwoleniu wodno – prawnym uregulować kwestię piętrzenia wody na zbiornikach w gminie Kołaczkowo.
W odpowiedzi starosta zaznaczył, że procedura tworzenia nowych pozwoleń wodno – prawnych została rozpoczęta, choć jest ona utrudniona przez sprzeczność interesów poszczególnych rolników. Niezbędne jest również, dla opracowania pozwoleń, uzyskanie opinii fachowców dotyczących m.in. poziomu piętrzenia wody na zbiornikach. Gmina Kołaczkowo nie jest jedynym obszarem, na którym panuje trudna sytuacja. W gminie Miłosław obserwuje się podobne trudności mimo że nie przeprowadza się tam piętrzenia wody na zbiornikach. Starosta zaznaczył, że podejmowane będą działania inwestycyjne na Flisie i kanale kołaczkowskim, a także opracowywane są dokumentacje kanału biechowskiego i zbiornika Gozdowo. Największe inwestycje na terenach zalewanych województwa wielkopolskiego będą przeprowadzane w gminie Kołaczkowo, co w znacznym stopniu wpłynie na poprawę gospodarki wodnej w powiecie.
Radna Teresa Waszak podziękowała staroście za środki przyznane na odbudowę kanału kołaczkowskiego. Podkreśliła jednocześnie, że realizacja projektu jest jeszcze dość odległa w związku z czym rolnicy mogą mieć ponownie trudności z nadmiarem wody. Obniżenie poziomu wody w zbiornikach nic nie kosztuje, a mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji wodnej zanim odbudowany kanał zacznie prawidłowo funkcjonować. Zaapelowała, by decyzji o wydaniu pozwoleń wodno – prawnych nie podejmować bez odpowiednich oględzin w terenie.
Starosta podkreślił, że wielokrotnie spotykał się z ludźmi na zalewanych terenach, ale w jego kompetencji nie leży wydawanie decyzji o poziomie piętrzenia wody na zbiornikach.
Wyjaśniając radna Teresa Waszak zaznaczyła, że apelując o fachowość w wydawaniu pozwoleń, miała na myśli działania projektantów, którzy będą je opracowywać. Doceniła zaangażowanie starosty w przeciwdziałaniu złej sytuacji wodnej w powiecie. Podkreśliła również, że niejednokrotnie w wydawaniu tych pozwoleń nie uwzględnia się faktycznego stanu w naturze.
Z uwagi na niepodjęcie dalszej dyskusji przez radnych przewodniczący Rady przeszedł do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.
Ad. 8.
Radny Rafał Zięty zwrócił się do radnych z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie pomocy finansowej dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Czeszewie, do którego doszło 26 grudnia 2010 roku. Jedno z mieszkań w dwurodzinnym domu uległo doszczętnemu zniszczeniu. Następnie głos zabrał Komendant powiatowy PSP Krzysztof Orzeł, który oszacował straty powstałe w wyniku pożaru (spalone jedno z mieszkań, dach, zalane mieszkanie sąsiadujące) na około 240.000,00zł. Pożar powstał najprawdopodobniej w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej w urządzeniach, które znajdowały się w stanie czuwania.
Starosta odniósł się w tym punkcie porządku obrad do zdjętej na poprzedniej sesji uchwały o powiększeniu liczby członków Zarządu Powiatu. Zaznaczył, że jej ponowne podjęcie uzależnione jest od daty publikacji uchwały zmieniającej Statut powiatu wrzesińskiego w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Nawiązując do tematu pogorzelców radny Bogdan Kruk zaproponował przeprowadzenie zbiórki pieniędzy.
Przewodniczący Rady zamknął punkt 8 porządku obrad, a następnie poinformował radnych, że kolejne posiedzenie Rady Powiatu odbędzie się 20 stycznia 2011 roku o godz. 16:00. W związku ze zbliżającym się Nowym Rokiem 2011 życzył zebranym: „zdrowia, szczęścia, wrażliwości, spokoju i wielu innych ludzkich uczuć oraz wartości, o których często na co dzień zapominamy”.
III sesja Rady Powiatu IV kadencji zakończyła się o godzinie 15:00.
Przewodniczący Rady
(-) Grzegorz Kaźmierczak
Protokołowała: Natalia Kowalczyk
- wytworzenie informacji: Grzegorz Kaźmierczak
- wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Kamil Perlik (03/02/2011 09:59:53)
- zaakceptowanie treści informacji: Kamil Perlik (03/02/2011 10:00:20)
- ostatnią zmianę treści wiadomości: Kamil Perlik (03/02/2011 10:00:20)